Innowacyjny projekt przeciwdziałający ryzykownym zachowaniom młodzieży finansowany z budżetu Opolszczyzny

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Opieką objętych zostanie minimum 1200 uczniów w województwie opolskim.
Opieką objętych zostanie minimum 1200 uczniów w województwie opolskim. pressfoto/freepik
Profilaktyką zachowań ryzykownych młodzieży przez dwa lata zajmować będzie się Towarzystwo Edukacji Otwartej, które otrzyma na ten cel z budżetu województwa opolskiego ponad 282 tysiące złotych. Właśnie podpisano umowę dotacyjną.

- Dzięki tej umowie obejmiemy innowacyjnym programem tutoringu szkolnego 10 szkół na Opolszczyźnie. Przeszkolimy 180 nauczycieli, aby objąć pomocą psychologiczną ponad 1200 uczniów. Program zapewnia także opiekę psychologiczną rodzicom – mówi wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura.

Towarzystwo Edukacji Otwartej wygrało ogłoszony przez zarząd województwa konkurs dotyczący profilaktyki zachowań ryzykownych młodzieży. Swój program będzie realizować do 2024 roku, a będzie to wdrażanie w szkołach ponadpodstawowych programu profilaktycznego „Tutoring Szkolny – program pedagogiki dialogu".

- Od razu ruszamy z projektem, który potrwa 25 miesięcy. W każdej z dziesięciu szkół ponadpodstawowych przeprowadzimy wdrożenie tego rekomendowanego programu profilaktycznego, który ma atest jakości, ma też potwierdzoną naukową skuteczność w zakresie troski o zdrowie psychiczne i profilaktykę uzależnień, a tym samym ryzykownych zachowań u młodzieży – wyjaśnia Piotr Nita z Towarzystwa Edukacji Otwartej.

W pierwszym semestrze przewidziano szkolenia dla nauczycieli, po których nastąpi już etap praktyczny, czyli nauczyciele staną się tzw. tutorami i będą już pracować z uczniami. W tym czasie będą mogli liczyć na opiekę merytoryczną superwizorów.

Wdrożenie programu będzie obejmowało również spotkania dla rodziców z prezentacją specjalnie nagranych filmów. Opieką tutorów objętych zostanie minimum 1200 uczniów w naszym regionie.

Dzięki projektowi nauczyciele zyskają umiejętności, które pozwolą im na co dzień pomagać dzieciom i młodzieży w trudnych sytuacjach, ale też przygotowywać ich do tego, by potrafili pomóc sobie sami. To powinno wpłynąć na poprawę kondycji psychicznej i przeciwdziałać próbom podejmowania zachowań ryzykownych przez młodzież.

Czy Polacy boją się Legionelli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie