Inspekcja ochrony środowiska ukarała kędzierzyńskie zakłady. Mandatami po... 300 zł

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Kary od 300 do 500 złotych zostały nałożone za nadmierną emisję zanieczyszczeń do atmosfery w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszkańcy są oburzeni tak znikomymi konsekwencjami zatruwania środowiska. Szczególnie, że to miasto należy do najbardziej zanieczyszczonych w tej części Europy. Archiwum nto
Kary od 300 do 500 złotych zostały nałożone za nadmierną emisję zanieczyszczeń do atmosfery w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszkańcy są oburzeni tak znikomymi konsekwencjami zatruwania środowiska. Szczególnie, że to miasto należy do najbardziej zanieczyszczonych w tej części Europy.

Jeszcze niedawno WHO wymieniała Kędzierzyn-Koźle wśród 50 najbardziej zapylonych miast Europy. Od wielu lat dochodzi tu również do przekroczenia dopuszczalnych godzinnych stężeń poziomu benzenu. W atmosferze znajduje się również wiele innych zanieczyszczeń.

Politycy różnych partii obiecali mieszkańcom zająć się problemem. Jednym z nich jest senator Beniamin Godyla z Koalicji Obywatelskiej, który poprosił Ministerstwo Klimatu o bardzo szczegółowe dane dotyczące kontroli firmami mogącymi mieć wpływ na jakość powietrza w mieście.

Senator Godyla domagał się m.in. informacji o tym, jakie uchybienia w działalności lokalnych firm stwierdził Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, a także jakie kary w związku z tym nałożono.

W odpowiedzi Ministerstwa Klimatu znalazła się informacja, że firma Warter dopuściła się naruszenia posiadanego pozwolenia zintegrowanego na emisję niektórych zanieczyszczeń, konkretnie butanu (o 0,025651 kg/h), etylobenzenu (o 0,0073 kg/h),ksylenu, 2-metylopropanu, mezytylenu i fenolu. W związku z nieprawidłowościami nałożono grzywnę w wysokości 500 zł.

Przekroczenie dopuszczalnej wielkości emisji stwierdzono także w firmie DB Cargo Spedkol. Nałożono grzywnę w wysokości 300 zł i wydano zarządzenie pokontrolne.

W firmie Ruetgers stwierdzono z kolei "brak oceny stanu technicznego urządzeń służących ochronie powietrza i brak pozwolenia na wytwarzanie odpadów". Kara - 300 złotych.

W zakładzie Tameh ujawniono z kolei "przekroczenie dopuszczalnej wielkości emisji chlorowodoru w związku z eksploatacją instalacji IPPC (emisja ze zbiorników kwasu solnego), przekroczenie średniodobowych wartości stężeń emitowanego pyłu na emitorze E1 i E2, przekroczenie średnich jednogodzinnych stężeń substancji powyżej 200 procent standardów emisyjnych." W tym wypadku zastosowano... pouczenie.

Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla, których pytaliśmy o opinię są zdumieni tak niską wysokością kar.

"Śmiech na sali", "Firmy udają, że dbają o środowisko, a inspekcja udaje, że ich karze" - to tylko niektóre z komentarzy.

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gaworski tłumaczy, że grzywny nakładano w drodze mandatu karnego.

- Nakładane były na osoby odpowiedzialne za nieprawidłowości. Taka kara nakładana na osobę może być dotkliwa - mówi inspektor Gaworski.

Maksymalna wysokość mandatu karnego to 1000 złotych. Inspekcja ma jednak możliwość karania niesumiennych firm w inny sposób. Jednym z nich z nich jest kara administracyjna. W korespondencji resortu klimatu czytamy, że w przypadku kilku firm "zostanie wszczęte postępowanie w sprawie wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej".

Jak tłumaczy inspekcja środowiska takie postępowania są jednak bardzo czasochłonne, a firmy mają możliwość odwołania.

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Wioś nie od dzisiaj polował na zakłady mające przekroczenia. Twierdzili, że wiedzą kto, ale nie potrafią złapać na gorącym uczynku, dlatego wszystko stoi w miejscu. I co, tyle lat dochodzeń i takie kary. Paranoja, jeżeli Wioś nie ma żadnej siły sprawczej to po co ta instytucja istnieje.....

G
Gość

I to jest absurd tego Kraju, za brak maseczki sanepid na wniosek policyjnej notatki 30tysiecy mandatu, za notoryczne zatruwanie środowiska przez potężny zakład 300zlotych!!!

Dodaj ogłoszenie