Instytut Fraunhofera powstanie w Opolu. Na początek będą "odchudzać" samochody

Anna Grudzka
Anna Grudzka
O  zawarciu umowy z Instytutem Fraunhofera poinformowali dziś (od lewej): prof. Jarosław Mamala, prof. Lothar Kroll, Arkadiusz Wiśniewski,  prof. Marek Tukiendorf oraz Maciej Wujec.
O zawarciu umowy z Instytutem Fraunhofera poinformowali dziś (od lewej): prof. Jarosław Mamala, prof. Lothar Kroll, Arkadiusz Wiśniewski, prof. Marek Tukiendorf oraz Maciej Wujec. Sławoj Dubiel
To największy w Europie instytut badawczy. Jego przyczółek powstanie w opolskim Parku Naukowo-Technologicznym. - To tak jakbyśmy współpracowali z NASA – przekonuje wiceprezydent Opola.

O zawarciu umowy z Instytutem Fraunhofera poinformowali dziś: prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola oraz jego zastępca Maciej Wujec, a także prof. Jarosław Mamala – szef opolskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz pochodzący z Opola prof. Lothar Kroll, dyrektor Instytutu Konstrukcji Lekkich z politechniki w Chemnitz, który pomógł sprowadzić "Fraunhofera” do stolicy województwa.

Główne zadanie Instytutu Fraunhofera to wdrażanie nowych technologi do biznesu. To potencjał liczony w miliardach euro budżetu, z 70 filiami (ta z Chemnitz będzie bezpośrednim partnerem Opola), prawie 70 latami tradycji, 25 tysiącami pracowników i mnóstwem wdrożeń. Pierwszym opolskim projektem będzie „odchudzanie” samochodów.

– Zajmiemy się konstrukcjami lekkimi w samochodach. Ich zastosowanie spowoduje, że nasze auta będą wydzielały mniej dwutlenku węgla i spalały miej paliwa, dzięki czemu staną się bardziej ekologiczne - tłumaczy prof. Kroll. Partnerem biznesowym w tym projekcie będzie firma Tower Automotive. W środę do Opola przyjedzie jej prezes na Amerykę Północną i Europę - Pär Malmhagen, by podpisać umowę, która oficjalnie zapoczątkuje współpracę. Będzie też prof. Reimund Neugebauer, główny szef Instytutów Fraunhofera.

- Parę lat temu mówiliśmy, że stawiamy na innowacje i współpracę biznesu z nauką. Powołanie Instytutu Fraunhofera w Opolu jest potwierdzeniem tej strategii. To wydarzenie na miarę powołania kierunku medycznego na Uniwersytecie Opolskim - mówi Arkadiusz Wiśniewski.

- To historyczne wydarzenie. Jest tak jakbyśmy podpisywali umowę z NASA – dodaje wiceprezydent Wujec.

Projekty IF prowadzone przez Instytut są przez nie niego w 50 proc. finansowane. - Naszą rolą będzie wypracowanie reszty pieniędzy w procedurach konkursowych. Razem można więcej, dlatego stworzyliśmy konsorcjum z miastem i PNT – mówi rektor Tukiendorf i dodaje: - Jesteśmy zaszczyceni, że Instytut Fraunhofera z siedzibą główną w Monachium, zadecydował poprzez swoją jednostkę w Chemnitz o powołaniu w Opolu centrum badawczego. To szczególne wyróżnienie. Biało-zielony znak instytutu oznacza jakość.

Opolskie centrum będzie pierwszym w Polsce (we Wrocławiu funkcjonuje biuro).

- Dlaczego wybraliśmy Opole? Bo mniejsze uczelnie są bardziej elastyczne, dzięki temu lepiej pasują do wyzwań jakimi są innowacje – kwituje Kroll.

Opolskie info 19.05.2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska