Instytut Śląski w Opolu wydał trzy nowe publikacje

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Prof. Michał Lis prezentuje swą najnowszą publikację.
Prof. Michał Lis prezentuje swą najnowszą publikację. Krzysztof Ogiolda
Na rynek księgarski weszły tomy: "Śląska opolskiego droga do Polski" w wyborze i z wprowadzeniem prof. Michała Lisa, Agaty Haas, "Język poezji mistycznej w XVII- i XVIII-wiecznych rękopisach karmelitańskich oraz "Powstania śląskie. Polityka, historia, pamięć" pod redakcją Michała Kopczyńskiego i Bartosza Kuświka.

- Jest tradycją - mówi prof. Michał Lis - wykorzystywanie rocznic do przypominania wydarzeń, które czasem są aktualne i dzisiaj. Pomyślałem, że w naszym specyficznym regionie dobrze byłoby przypomnieć, jak wydarzenia sprzed stu lat wyglądały w naszym województwie (którego wtedy oczywiście nie było, powstało w 1950 roku). W książce znajdujemy informacje o poszczególnych powiatach, które przedstawiam na podstawie haseł encyklopedii wydanej przez nas 40 lat temu. Jakie miejscowości były polskie (to znaczy żyli w nich ludzie, którzy w domu mówili i modlili się po polsku, a nawet czytali literaturę). To ostatnie nie było łatwe, bo szkoły były niemieckie nie tylko, gdy oni żyli, ale już ich dziadkowie. Przypominam też wyniki głosowania plebiscytowego w miejscowościach poszczególnych powiatów, a także przytaczam biogramy mieszkańców powiatów uczestniczących w powstaniach. Na koniec przypominam poległych w czasie powstań (na podstawie "Księgi poległych" przygotowanej przez Związek Powstańców Śląskich w Katowicach przygotował w 1936 roku.

- Zbiór czterech rękopisów karmelitańskich z XVII i XVIII wieku, które leżały nietknięte w archiwach, stał się podstawą do podjęcia rozważań na temat poezji mistycznej tamtych czasów - mówi o drugiej nowości wicedyrektor Instytutu Śląskiego, dr Krzysztof Kleszcz. - Celem pracy jest pokazanie, w jaki sposób za pomocą języka opisywano w tamtych czasach przeżycia mistyczne.

Trzecią nowością wydawniczą Instytutu Śląskiego jest tom "Powstania Śląskie. Polityka, historia, pamięć" napisany pod redakcją Michała Kopczyńskiego i Bartosza Kuświka, dyrektora IŚ w Opolu.

Znalazły się w nim teksty opolskich badaczy: Katarzyny Szawan (Alianci a Śląsk), Piotra Pałysa (Śląsk, wiele Śląsków, Działacze polityczni na Śląsku, czyli nie tylko Korfanty), Bernarda Linka (Górny Śląsk przed I wojną światową, Pamięć powstań śląskich i plebiscytu) Zbigniewa Bereszyńskiego (trzy teksty o kolejnych powstaniach śląskich) i Marka Białokura (Powstania śląskie we współczesnej kulturze popularnej i przestrzeni publicznej).

Jak czytamy we wstępie, publikacja syntetycznie ujmuje najważniejsze zadania związane z powrotem Śląska do Macierzy.

- Książka powstała we współpracy Instytutu Śląskiego z Muzeum Historii Polski - dodaje dr Krzysztof Kleszcz. - I należy do serii Wokół Niepodległej, podobnie jak wydane przez MHP tomy "Oblicza Niepodległej" i Dziedzictwo II Rzeczypospolitej. W przygotowaniu jest także kolejna publikacja naszego instytutu poświęcona śląskim nazwom geograficznym napisana przez prof. Stanisławę Sochacką.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska