Internat na Struga został sprzedany za 7 milionów zł. Jednak remont wciąż się nie rozpoczął. Tak wygląda w środku opuszczona bursa

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Tak wygląda opuszczona bursa przy ul. Struga w Opolu.
Tak wygląda opuszczona bursa przy ul. Struga w Opolu. Mirosław Dragon
Po latach starań w styczniu 2023 roku miasto Opole znalazło w końcu kupca na dawną bursę, a potem dom studencki „Archimedes". Inwestor zapłacił ponad 7 milionów zł za budynek, ale do dzisiaj remont się nie rozpoczął. Weszliśmy do środka, żeby zobaczyć, jak wygląda opuszczony od lat słynny internat przy ulicy Struga w Opolu.

Urząd Miasta Opole przez wiele lat bez skutku próbował sprzedać dawną bursę przy ul. Struga 16. Opolski ratusz ogłaszał kolejne przetargi, ale nie było chętnych na opuszczony od kilkunastu lat budynek.

Aż nadszedł 12 stycznia 2023 r. Na ogłoszony tego dnia kolejny przetarg zgłosił się nabywca. Struga Spółka z o.o. zaoferowała 7.140.400 zł i za taką dokładnie kwotę kupiła dawną bursę.

Sami zobaczcie, jak wygląda opuszczona bursa przy ul. Struga w Opolu:

Kim jest nabywca internatu przy Struga 16 w Opolu

Struga Spółka z o.o. została utworzona zaledwie dwa tygodnie przed przetargiem. Spółka wpisana została do Krajowego Rejestru Sądowego 28 grudnia 2022 r. Zarejestrowana jest we Wrocławiu. Jej kapitał zakładowy wynosi 100.000 zł, a jedynym udziałowcem jest spółka Luxpa z Lublińca. Prezesem spółki Struga, jak i spółki Luxpa, jest Gregor Popanda.

Jak informował opolski ratusz, w spółkę Struga Sp. z o.o ma zainwestować fundusz holenderski.

Ja potwierdza opolski ratusz, po przetargu nabywca wpłacił do kasy opolskiego ratusza pieniądze za budynek przy ul. Struga.

Remont dawnej bursy jednak nie rozpoczął się do dzisiaj. Próbowaliśmy skontaktować się z inwestorem, ale nie jest to proste. W internecie nie da się znaleźć żadnego kontaktu do spółki Struga.

Co ma powstać w budynku dawnej bursy przy ul. Struga w Opolu

Nowy właściciel budynku przy ul. Struga 16 poprzez władze miasta zapowiedział, że dawna bursa po generalnym remoncie ma być obiektem wielofunkcyjnym typu mixed-use. Po przebudowie jeden duży 5-kondygnacyjny budynek ma spełniać kilka funkcji:

  • mieszkalną,
  • hotelową,
  • handlową,
  • biurową,
  • kulturalną,
  • rozrywkową.

Budynek bursy położony jest w strefie „B” ochrony konserwatorskiej. Zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w budynku można prowadzić: usługi administracji, kultury, nauki, opieki zdrowotnej, z zakresu obsługi turystyki, z zakresu obsługi ludności i przedsiębiorstw. Przeznaczenie uzupełniające to: tereny sportu i rekreacji.

Kiedy prezydent Opola poinformował o sprzedaży bursy na Struga, mieszkańcy Opola zaczęli dopytywać o stan ulicy Struga, na której jest pełno dziur.

- Przy okazji budowy „średnicówki" zrobimy także ulicę Struga - obiecał Arkadiusz Wiśniewski.

Koncepcja trasy średnicowej zakłada, że będzie się ona rozpoczynać za dworcem kolejowym w okolicy Bursy na ul. Struga, następnie przecinać Pasiekę, by skończyć się na ul. Prószkowskiej w okolicy ronda Politechniki Opolskiej.

Oto planowany przebieg trasy średnicowej w Opolu.
Oto planowany przebieg trasy średnicowej w Opolu. UM Opole

Bogata historia bursy przy ul. Struga w Opolu

Dawna bursa przy ul. Struga 16 była największym internatem dla uczniów szkół średnich w Opolu. Ma 5 kondygnacji (parter i cztery piętra, a do tego dużą piwnicę i strych), położona jest na prawie półhektarowej działce (dokładnie 0,4449 ha).

Najpierw zarządzał nią Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu. Formalnie była to bursa, a nie internat, ponieważ przyjmowała także uczniów z innych szkół.

W 2000 r. opolski „Elektryczniak" zrezygnował z bursy. Budynek przejęła Politechnika Opolska, której brakowało miejsc w akademikach, więc na Struga utworzono Dom Studencki „Archimedes".

Jednak niż demograficzny dopadł także uczelnie wyższe, do tego stan techniczny dawnej bursy był nie najlepszy.
Dlatego Politechnika Opolska oddała budynek miastu w 2009 roku.

- Politechnika Opolska zrezygnowała i oddała budynek za darmo - wyjaśnia prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

Miał tutaj powstać nowy magistrat w Opolu

W 2013 roku władze Opola (prezydentem był wówczas jeszcze Ryszard Zembaczyński) planowały rozbudowę budynku o dwie kondygnacje. Miały tam się przenieść niemal cały Urząd Miasta. Inwestycja miała kosztować 40 milionów zł. Z tych planów nic jednak nie wyszło.

Zamiast kosztownej przebudowy gmachu na Struga, władze Opole wybudowały nowe Centrum Usług Publicznych przy ul. Pileckiego. Mieszczą się w nim wydziały Urzędu Miasta oraz inne jednostki miejskie.

Tak miał wyglądać budynek przy ul. Struga po rozbudowie i przeznaczeniu na urząd miasta.
Tak miał wyglądać budynek przy ul. Struga po rozbudowie i przeznaczeniu na urząd miasta. UM Opole

Dzień przed sprzedażą bursy weszliśmy do środka, żeby zobaczyć, jak tam wygląda

Budynek dawnej bursy przy ul. Struga był przez kilkanaście lat opuszczony.

Miasto jednak dobrze zabezpieczyło obiekt. Wszystkie wejścia były zamknięte, teren ogrodzony. Dzięki temu nie zdewastowano budynku.

Bursa już pod koniec XX wieku była dość podniszczonym i mało komfortowym budynkiem. Na spartańskie warunki narzekali najpierw uczniowie, a potem studenci.

Z pokoi bursy już dawno uprzątnięto dawne łóżka i meble. Zostały jednak plakaty, napisy na ścianach, a nawet rozkładana sofa, kilak foteli i pudełko z butami! Na korytarzu ostała się także lodówka Mińsk, a w środku żywność.

W dawnej jadalni stoi stół pingpongowy Tajfun, a w dawnej sali telewizyjnej stary zdezelowany telewizor. Odbiornik telewizyjny stoi też do dzisiaj w portierni przy wejściu.

A tak bursa na Struga wyglądała kilka lat temu:

Bursa przy ul. Struga w Opolu niegdyś była akademikiem Politechniki Opolskiej. Później budynek przez wiele lat stał pusty. Wewnątrz można znaleźć pozostałości po dawnych mieszkańcach.

Bursa przy ulicy Struga w Opolu kiedyś była pełna studentów....

Dawna bursa zlokalizowana jest przy ul. Struga 16 w Opolu.

Oto najśmieszniejsze memy o Opolu.

Opolskie memy dają radę! Festiwal, Odra Opole i Edyta Górni...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska