Inwestycje kolejowe usprawnią ruch w Opolu, zapewniają komfortowe podróże pociągiem w regionie

Materiał informacyjny PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Prace przy moście nad Odrą, Autor Łukasz Hachuła, Źródło PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Prace przy moście nad Odrą, Autor Łukasz Hachuła, Źródło PKP Polskie Linie Kolejowe SA

Nowe, dostępne dla wszystkich perony na trasie z Kędzierzyna-Koźla do Opola, oraz krótsze podróże to efekt realizowanego obecnie przez PLK największego projektu w województwie opolskim. Inwestycja ma strategiczne znaczenie dla ruchu regionalnego i międzyregionalnego. Pociągi jeżdżą już po nowych torach, a bezpieczeństwo zapewniają nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym. W Opolu budowany most nad Odrą usprawni ruch kolejowy, a powstające wiadukty zapewnią szybszy i bezpieczniejszy przejazd przez miasto samochodów i pociągów. Prace realizowane są przy wsparciu środków unijnych z Instrumentu CEF – „Łącząc Europę”.

W Opolu postępują prace na mostach i wiaduktach. Najważniejszą przeprawą jest kolejowy most nad Odrą. Obecnie trwają przygotowania do nasuwania obiektu. Most ma kluczowe znaczenie dla transportu kolejowego, zwiększy sprawność podróży zarówno na terenie Opola, jak i na międzynarodowej trasie kolejowej E30, która przebiega od granicy zachodniej w Zgorzelcu do granicy wschodniej w Medyce. Jest to również trasa łącząca województwo śląskie z dolnośląskim oraz zapewniająca połączenie z województwami małopolskim czy podkarpackim.

Prace prowadzone są również na mostach nad Młynówką, Suchodołem i kanałem Ulgi, gdzie trwa przebudowa podpór oraz przyczółków. Efekty prac widać również na wiaduktach nad ul. Powstańców Śląskich, ul. Krapkowicką i ul. Pruszkowską. Obiekty te mają znaczenie nie tylko dla ruchu kolejowego, ale także dla kierowców oraz mieszkańców. Wiadukt nad ulicą Powstańców Śląskich będzie szerszy, co zapewni lepszą komunikację. Będzie bezpiecznie i ekologicznie, bo nie będzie tam już ruchu jednostronnego z zatrzymywaniem samochodów. Ważną częścią inwestycji jest przebudowa ulicy Krapkowickiej. Współpraca PKP Polskich Linii Kolejowych SA z Miastem pozwoli na kompleksową modernizację obiektu oraz części drogowej.

Bezpieczne, ekologiczne i dostępne podróże koleją z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Wzrasta także liczba pasażerów podróżujących zmodernizowanym odcinkiem z Kędzierzyna-Koźla do Opola. Po zakończeniu inwestycji także mieszkańcy stolicy województwa odczują pozytywne zmiany zachodzące w ruchu kolejowym i drogowym na terenie aglomeracji opolskiej. Nowe perony na 10 stacjach i przystankach na trasie z Kędzierzyna-Koźla do Opola zapewniają łatwiejsze i bardziej komfortowe podróże pociągiem. Nowe obiekty są w pełni dostępne dla wszystkich, także dla podróżujących z dziećmi czy dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dla osób niewidomych i niedowidzących są ścieżki naprowadzające oraz napisy w języku Braille’a. Po modernizacji wysokość peronów dostosowana została do wysokości składów pasażerskich, dzięki czemu możemy wygodnie wsiadać i wysiadać z pociągów. Wszystkie obiekty wyposażone zostały w nowe wiaty, ławki i gabloty informacyjne. Energooszczędne oświetlenie LED zapewnia bezpieczne podróżowanie także po zmroku. Do peronów prowadzą teraz bezpieczne dojścia i pochylnie, a dla lepszego połączenia podróży rowerem i pociągiem zamontowano stojaki rowerowe. Bardzo ważną częścią inwestycji była przebudowa stacji Gogolin, na której powstało przejście podziemne. Dostęp do peronów ułatwiają windy. Czas podróży pomiędzy Opolem Głównym i Kędzierzynem-Koźlem skrócił się o około 20 minut dla tych pociągów, które jadą najszybciej.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA
ul. Targowa 74,
03-734 Warszawa

www.plk-sa.pl
www.plk-inwestycje.pl
www.portalpasazera.pl
www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie