Inwestycje na oczyszczalni ścieków w Opolu

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Opolskie Wodociągi i Kanalizacja przygotowują się do modernizacji oczyszczalni ścieków przy ul. Wrocławskiej w Opolu.
Opolskie Wodociągi i Kanalizacja przygotowują się do modernizacji oczyszczalni ścieków przy ul. Wrocławskiej w Opolu. Krzysztof Świderski
Opolskie Wodociągi i Kanalizacja przygotowują się do modernizacji oczyszczalni ścieków przy ul. Wrocławskiej w Opolu. Otwarta została też nowa instalacja do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

Nawet 100 milionów złotych może kosztować generalna przebudowa oczyszczalni ścieków przy ul. Wrocławskiej w Opolu. Obiekt powstał w 1991 roku, a ostatni poważny remont przeszedł prawie 15 lat temu, po powodzi tysiąclecia.

- Tym razem to nie będzie zwykły remont, ale poważna inwestycja, która sprawi, że obiekt będzie praktycznie nowy - mówi Mateusz Filipowski, wiceprezes zarządu spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. - Pierwsze prace ruszają jeszcze w tym roku, natomiast te główne zaplanowaliśmy na rok przyszły.

Wcześniej opolska spółka będzie musiała jeszcze rozstrzygnąć przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji. Zakończenie zadania przewidziane jest na 2021 rok.

Zwycięska firma wymieni tzw. część mechaniczną oraz biologiczną oczyszczalni. Dzięki temu przerabiane tu ścieki, będą jeszcze czystsze, tym samym poprawi się jakość środowiska, zwiększą się również moce przerobowe obiektu.

Opolskie Wodociągi i Kanalizacje cały czas inwestują w oczyszczalnię przy ulicy Wrocławskiej. Ostatnio otwarto tam nową instalację do produkcji prądu oraz ciepła (jej cześć, wielki balon widać od ulicy Wrocławskiej).

- Energia w całości zużywana jest na potrzeby naszego zakładu - zaznacza wiceprezes Filipowski. - Zaspakaja ona nawet 60 procent naszego zapotrzebowania na prąd.

Dzięki temu spółka Wodociągi i Kanalizacja w Opolu oszczędza miesięcznie nawet 60 tysięcy złotych. A jak produkowana jest energia elektryczna w oczyszczalni ścieków?

- W procesie ich oczyszczania powstają osady, z których poprzez fermentację wytwarzany jest biogaz - wyjaśnia Mateusz Filipowski. - Ten magazynowany jest z kolei w specjalnym balonie, z którego trafia na instalację, gdzie jest spalany, natomiast agregaty, które są napędzane w ten sposób, produkują energie elektryczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska