Inwestycje na Opolszczyźnie w 2020 roku. Firmy, które uruchomiono lub trwa ich budowa, mimo pandemii

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Nutricia w Opolu rozpoczęła w 2020 roku produkcję deserów w tubkach w wybudowanym od postaw wydziale. Docelowo ma to być 50 milionów sztuk na rok.
Nutricia w Opolu rozpoczęła w 2020 roku produkcję deserów w tubkach w wybudowanym od postaw wydziale. Docelowo ma to być 50 milionów sztuk na rok. Edyta Hanszke
Galeria Dekada w Nysie, zakład Krause w Gogolinie, nowy wydział firmy Nutricia w Opolu - te inwestycje oddano w 2020 roku. Rozpoczęły się też nowe: pod Nysą, Ujazdem czy w Kluczborku.

Pod względem pozytywnych decyzji o wyborze województwa opolskiego na miejsce inwestycji 2020 rok był porównywalny z latami 2017 i 2018 - wynika z danych Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. - Ale też wiele decyzji zostało z powodu pandemii rozciągniętych w czasie lub odwołanych - podaje OCRG.

W minionym roku OCRG zaangażowane było w realizację 70 projektów inwestycyjnych, z czego 26 to kontynuacja z lat 2018-2019. Nowych, zgłoszonych w 2020 roku było 44.

Zainteresowane lokalizacją w regionie były firmy z branży motoryzacyjnej powiązanej z elektromobilnością, spożywczej, budowlanej, gospodarki odpadami w obszarze energetyki oraz logistycznej.

Dwóch inwestorów, współpracujących w minionym roku z OCRG, zdecydowało się na ujawnienie swoich danych, miejsc lokalizacji i profilu produkcji. Pozostali złożyli listy intencyjne. Z powodu pandemii - jak podaje Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera - zawieszono 11 projektów, głównie z branży motoryzacyjnej i obróbki metalu.

Projekty inwestycyjne obsługiwane przez COIE OCRG w 2020 roku

  • Dino Polska, branża logistyczna; w gminie Ujazd docelowo zatrudni 300 osób, poniesie nakłady w wysokości 50 mln zł
  • MonoSol, branża chemiczna (opakowania biodegradowalne); z kapitałem amerykańsko-japońskim, zatrudni na terenie gminy Ujazd 100 osób, poniesie nakłady w wysokości 180 mln zł
  • projekt firmy z kapitałem norweskim zajmującej się produkcją rolet i żaluzji, w planach zatrudnienie 50 osób i poniesienie nakładów sięgających 50 mln zł
  • projekt firmy z branży metalowej (produkcja podzespołów m.in. do instalacji solarnych), 100 miejsc pracy, inwestycja o wartości 100 mln zł
  • firma z branży maszynowej, zajmująca się produkcją urządzeń automatyki przemysłowej, kapitał niemiecki, 20 miejsc pracy, 20 mln zł
  • firma z kapitałem niemiecko-polskim z branży budowalnej, produkcja materiałów budowlanych, 50 miejsc pracy, 70 mln zł

Dla porównania w 2017 r. decyzję o budowie nowego zakładu w regionie we współpracy z COIE podjęło 6 inwestorów, wśród nich UFI Filters i Stefanini w Opolu czy Hengst w Gogolinie.

Rok 2018 był rekordowy pod względem wartości zaplanowanych inwestycji - 3 mld zł i liczby obsługiwanych przez COIE projektów (ponad 100).

To wówczas decyzję o lokalizacji w Opolskiem podjął m.in. Umicore. W 2019 r. decyzję o inwestycji podjęło 8 firm (1330 miejsc pracy i nakłady w wysokości 2 mld zł). Część z tych planów zawieszono z powodu epidemii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska