IPN docenił opolski film dokumentalny o Jacku Zejdlerze

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Film zwyciężył na prestiżowej gali w Białymstoku
Film zwyciężył na prestiżowej gali w Białymstoku Michał Bujak IPN
Film dokumentalny o historii Jacka Zejdlera, serialowego Tolka Banana, zwyciężył w prestiżowym konkursie Instytutu Pamięci Narodowej.

W Białymstoku odbyła się gala finałowa IX edycji konkursu na najlepszą „Audycję Historyczną Roku” Instytutu Pamięci Narodowej. Główną nagrodę im. Ryszarda Kaczorowskiego w kategorii „Losy” zdobył film dokumentalny TVP3 Opole „W starej koszuli, z odwagą w sercu”. Autorami produkcji są Dariusz Deberny i Zbigniew Górniak.

Dokument poświęcony jest historii Jacka Zejdlera, aktora znanego przede wszystkim z roli Tolka Banana w popularnym serialu młodzieżowym z 1973 roku. W latach 70. aktywnie współpracował on z Komitetem Obrony Robotników. W czasie studiów w łódzkiej szkole filmowej zbierał podpisy w obronie represjonowanych robotników z Radomia i Ursusa.

Dziennikarze w filmie starannie starają się zrekonstruować ostatni rok życia Jacka Zejdlera, który w 1979 roku został zwolniony z prestiżowego Teatru im. Jaracza. Aktor przeniósł się do Opola, gdzie po kilka miesiącach, 2 stycznia 1980 roku, został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. Na klatce schodowej czuć było gaz. Autorzy dokumentu starają się odnaleźć przyczynę śmierci Jacka Zejdlera.

Jak mówi Dariusz Deberny, jeden z współautorów filmu, w sprawie śmierci aktora jest wiele niejasności. Po upadku PRL zniknęły teczki z aktami sprawy Jacka Zejdlera, wiec nie wiadomo, jakie dokładnie działania operacyjne SB podejmowało wobec niego.
Dziennikarz wspomina również, jak wyglądało zbieranie materiału do produkcji.

- Temat zapoczątkował Zbyszek Górniak artykułem przed 10 lat w Nowej Trybunie Opolskiej. Dotarliśmy do rodziny Jacka Zejdlera. Jego siostra posiada bardzo obszerne archiwum, które zostało jej przekazane po śmierci matki w 2016 roku. Bardzo mnie ujęło, jak ta rodzina była zżyta ze sobą. Mama mocno mu kibicowała. W archiwum znaleźć można programy teatralne, z dedykacjami od reżyserów, innych aktorów, z wyrazami uznania dla mamy Jacka Zejdlera. Wszyscy bardzo przeżywali śmierć chłopaka, który miał zaledwie 25 lat – opowiada.

Janusz Oszytko z opolskiej Delegatury IPN był konsultantem historycznym podczas produkcji filmu. Jak zapewnia, praca nad dokumentem poszła bardzo gładko.

- Moją rolą było przygotowanie chronologiczne akt. Dziennikarze odszukali rodzinę i znajomych, natomiast ja zająłem się tym, za co miał problemy ze Służbą Bezpieczeństwa. Doszukałem się więc dokumentów wiążących Jacka Zejdlera z zorganizowaniem mszy świętej w intencji Stanisława Pyjasa w Łodzi w 1977 roku. To dlatego SB psychicznie znęcało się nad nim – opowiada archiwista.

Film dokumentalny „W starej koszuli, z odwagą w sercu” można obejrzeć pod TYM LINKIEM.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie