IPN na tropie ukrytych na Opolszczyźnie szczątków żołnierzy Bartka

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Przez trzy tygodnie żołnierze z I Pułku Saperów w Brzegu  sprawdzali teren dawnego majątku ziemskiego Scharfenberg za pomocą m.in. wykrywaczy metalu.
Przez trzy tygodnie żołnierze z I Pułku Saperów w Brzegu sprawdzali teren dawnego majątku ziemskiego Scharfenberg za pomocą m.in. wykrywaczy metalu. Krzysztof Strauchmann
Instytut Pamięci Narodowej jest na tropie trzeciego miejsca kaźni żołnierzy NSZ na Opolszczyźnie w 1946 r. Jesienią ruszą prace ziemne.

- Jesienią wracamy na Opolszczyznę i będziemy prowadzić poszukiwania ziemne szczątków partyzantów z oddziału NSZ Bartka - zapowiada Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, odpowiedzialny za poszukiwania ofiar komunistycznych represji po wojnie.

W ostatni piątek archeolodzy IPN oraz kilkunastu saperów z Brzegu zakończyło wstępny etap powierzchniowego sprawdzania dawnego majątku ziemnego Scharfenberg, koło wioski Malerzowice Wielkie w gminie Łambinowice.

IPN znów szuka na Opolszczyźnie grobów żołnierzy Bartka
Dziś jest to gęsty las, ale w 1945 roku stał tu opuszczony pałac z zabudowaniami gospodarczymi. Zeznania jedynego ujawnionego świadka zbrodni UB na oddziale partyzantki Bartka - Henryka Flame z Podbeskidzia wskazują na to, że pierwsza grupa mogła być wymordowana i zakopana właśnie w tym miejscu. Na razie jest to jednak ciągle niepotwierdzona hipoteza.

- W czasie tego wstępnego etapu poszukiwań powierzchniowych odnaleziono szereg śladów po amunicji, fragmenty oprzyrządowania wojskowego, ale nie znaleziono szczątków ludzkich - podsumowuje prof. Krzysztof Szwagrzyk. - Nie mamy też ewidentnych przedmiotów świadczących, że tu zginęli partyzanci, jak to było w przypadku ryngrafów wykopanych w Starym Grodkowie. Wyniki tych ostatnich badań dają jednak podstawy, aby precyzyjnie zakreślić obszar poszukiwań na jesieni.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk zapowiada, że w rejonie Starego Grodkowa będą sprawdzane kolejne miejsca, choć nie chce ich jeszcze ujawnić.

Jedna z hipotez mówi, że partyzanci zostali wymordowali i zakopani na dawnym folwarku w Starym Grodkowie. To kilka kilometrów od dawnego wojskowego lotniska, gdzie przed rokiem znaleziono szczątki pomordowanych we wrześniu 1946 roku z drugiej grupy oddziału Bartka. Trzecia grupa zginęła w Barucie.

Uroczystości upamiętniające żołnierzy Bartka w Starym Grodkowie 4.9.2016

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska