Kaja Krasnodębska
Sylwia Dąbrowa
Polacy wreszcie zachwycili włoskie media. Przełamanie Milika i Stępińskiego, kontuzje Szczęsnego i Bereszyńskiego.

Drobne urazy reprezentantów Polski nie powinny martwić selekcjonera Jerzego Brzęczka, ale z pewnością sprawiły ból głowy klubowym trenerom: Maurizio Sarriemu, Claudio Ranieriemu i Phillipowi Cocu.

Ten ostatni ma ogromne kłopoty od początku pracy w Derby County. Latem przejął klub od Franka Lamparda i mając do dyspozycji m.in. Krystiana Bielika miał walczyć o awans do Premier League. Tymczasem „Barany” zajmują 16. miejsce w Championship, a w sobotę tylko pogorszyły swoją sytuację, przegrywając 0:1 z Millwall. Po raz piąty w tym sezonie czyste konto zanotował więc Bartosz Białkowski, a Bielik po raz pierwszy od transferu przesiedział cały mecz na ławce rezerwowych. Przyczyną uraz uda, z którym zmaga się od kilkunastu dni.

Z niewystawienia Polaka musiał tłumaczyć się Maurizio Sarri. - Szczęsny miał w sobotę problem na siłowni. Wydawało się, że to nie będzie nic poważnego, ale obudził się z bólem w górnej części klatki piersiowej. Wydaje się, że to drobny uraz - odpowiedział na pytanie, czemu na mecz z Udinese (3:1) w bramce Juventusu stanął Gianluigi Buffon, a Wojciech Szczęsny znalazł się poza kadrą.

Dziewięć goli w ciągu 689 minut. Jeden co 76,5 minuty” - podsumował występy Arkadiusza Milika w tym sezonie Serie A portal tuttonapoli.it. - „Wreszcie można o nim pisać o kwestiach piłkarskich, nie teksty w atmosferze odcinków Dr. House’a” - skomentowano i przyznano Polakowi za przegrany 1:2 mecz z Parmą notę 9/10. To najwyższa ocena pośród podopiecznych Gennaro Gattuso. Włoch w debiucie dał także szansę Piotrowi Zielińskiemu (90 minut), ale to napastnik był chwalony. „Bez wątpienia najgroźniejszy piłkarz Napoli. To człowiek, który może wyprowadzić klub z kryzysu” - dodało stadionews24.

Kryzysu, bo po 16 kolejkach klub występujący w Lidze Mistrzów, w kraju ma zaledwie 21 punktów i zajmuje 9. miejsce. Pozycję niżej jest AC Milan, który w niedzielę zremisował 0:0z Sassuolo. Choć nie padły gole, to Krzysztof Piątek dobrze prezentował się w ofensywie, co przyznał jego trener Stefano Pioli. - Rozegrał dobre spotkanie. Czasem niektóre opinie wygłaszane są zbyt pochopnie i nie jest to jego winą, że Milan nie wygrał jakiegoś spotkania. Jestem pewien, że z każdym meczem jego forma będzie rosnąć.

„Brakowało mu tylko bramki. Dobrze rozumiał się z zespołem, efektownie zagrał piętą do Paquety. Schodził niezadowolony, jego gra była poprawna” - pisał o Piątku Eurosport Italia.

Swoje statystyki poprawił natomiast Karol Linetty. Pomocnik zanotował asystę przy jedynej bramce, jaka padła w derbach Genoi. 24-latek wyróżniał się na tle pozostałych zawodników, w tym Filipa Jagiełły, który pojawił się na boisku w drugiej połowie spotkania. Na murawie zabrakło natomiast kontuzjowanego Bartosza Bereszyńskiego.

Niezwykłego wyczynu dokonali podczas meczu z Torino FC piłkarze Hellas Werona. W kwadrans z wyniku 0:3 wyszli na remis 3:3. Ten powrót pozwolił im na przerwanie passy dwóch porażek z rzędu. Duży udział w rewelacyjnym powrocie miał Mariusz Stępiński. Najpierw uderzył piłkę prosto w rękę Bremera, a arbiter podyktował rzut karny. W 84. minucie 24-latek strzelił gola na 3:3. Salvatore Sirigu pokonał z bliskiej odległości po podaniu za obrońców Torino. To jego pierwsze trafienie w barwach Hellasu. Strzelony w niedzielę gol jest dla Stępińskiego pierwszym od lutego 2019 roku. Po raz ostatni udało mu się trafić do siatki w meczu z Empoli (2:2).

Bartłomiej Drągowski jest podstawowym bramkarzem Fiorentiny. W 16. kolejce zanotował swój 16. występ w sezonie i stał się bohaterem spotkania z liderem - Interem Mediolan. Efektownie zachowywał się zwłaszcza po próbach Romelu Lukaku, co doceniły media.

„Niezbędny zawodnik, który utrzymywał fioletową łódź na powierzchni wody. Cudownie zatrzymał Lukaku w pierwszej połowie, a po przerwie szczęśliwie zatrzymał tego samego Belga” - napisano na stronie Eurosport Italia.

„Najlepszy w ekipie Violi, a utrzymanie remisu to tylko jego zasługa. Bajeczna parada po strzale Lukaku i wiele innych dobrych interwencji” - dodaje calciomercato.com.

Mimo zwycięstwa Bologny z Atalantą, podobnych pochwał nie zebrał Łukasz Skorupski. Golkiper dał się raz zaskoczyć (mecz skończył się wynikiem 2:1), oprócz tego nie miał poważniejszych okazji do interwencji. W pomeczowych relacjach został raczej pominięty. Na podobną dyspensę nie mógł liczyć Paweł Jaroszyński. Na rozgrywany w ramach Serie B mecz US Salernitana wyszła z dwójką Polaków w pierwszym składzie: prócz obrońcy szansę otrzymał także Patryk Dziczek. Zwłaszcza ten drugi miał spory wkład w końcowe zwycięstwo 3:2 z FC Crotone. Jednego z goli dla rywali strzelił sam Jaroszyński, który w 86. Minucie pokonał własnego bramkarza. Po tym trafieniu tablica wyników wskazywała 2:2, lecz jeden z kolegów Polaków po podaniu Dziczka zdołał jeszcze zaważyć o zwycięstwie.

W Niemczech przełamał się Robert Lewandowski. Po trzech meczach bez gola w Bundeslidze, zdobył dwie bramki w meczu z Werderem Brema, wygranym przez Bayern aż 6:1. Dzięki temu po raz piąty w aktualnym sezonie Bundesligi znalazł się w oficjalnej jedenastce kolejki. Rewelacyjna dyspozycja „Lewego” sprawiła, że dziennikarze „Kickera” ocenili jego występ na 1,5 w skali od 1 do 6 (przy czym 1 to klasa światowa). W tym sezonie Lewandowski w 15 meczach Bundesligi strzelił 18 goli i prowadzi w klasyfikacji strzelców. Drugie miejsce zajmuje Timo Werner z RB Lipsk, który zdobył 16 bramek.