Showcar polskiej marki samochodów elektrycznych o nazwie Izera miał swoją wielką premierę 26 stycznia. Dbałość o detale, nowoczesność i wizualna atrakcyjność projektów stanowią wyróżnik tej motoryzacyjnej bestii. Ponadczasowy i użytkowy design to jeden z elementów akcentujących nową markę.
Samochód elektryczny Izera zadebiutował w Katowicach
– Współczesny design w motoryzacji musi być nie tylko atrakcyjny i funkcjonalny, ale powinien również wzbudzać emocje. Dlatego, jako twórcy stylistyki Izery, poszukujemy ponadczasowej, praktycznej formy, która rozbudza wyobraźnię odbiorców. Wyróżniająca się elegancka sylwetka, przestronność i uniwersalność, czyli cechy, które widać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz demonstracyjnego egzemplarza Izery, wyznaczają fundamenty stylistycznego DNA naszej marki - wyjaśnia gwiazda polskiego designu motoryzacyjnego Tadeusz Jelec, główny projektant Izery.
Dodaje, że to jednak jeszcze nie koniec. Projekt Izery będzie cały czas ewoluował i się rozwijał, oczywiście zachowując swój charakter.
- Dla nas obecność podczas 4 Design Days to nie tylko okazja do pokazania naszej marki szerszemu gronu odbiorców, lecz także możliwość spotkań i rozmów z profesjonalistami i designerami różnych specjalizacji, których praca wpływa na to, jak będzie wyglądać przyszłość naszych domów, ulic i miast. Izera chcę się wpisać w ten świat i go współtworzyć – dodaje.
Showcar Izery zaprezentowany na targach 4 Design Days w wersji czerwonego hatchback’a to jeden z elementów długofalowej pracy nad projektem, którego celem jest opracowanie gamy modelowej atrakcyjnych cenowo samochodów elektrycznych klasy kompaktowej oraz uruchomienie ich masowej produkcji. Fabryka ma powstać w województwie śląskim, w Jaworznie. Według producenta pierwszy model Izery SUV ma zjechać z taśmy produkcyjnej w 2025 r.
Izera jako samochód policyjny? "Ten samochód ma wiele wcieleń"
Nowe technologie coraz śmielej wkraczają do codzienności. Ze sztucznej inteligencji korzystamy zresztą coraz chętniej. Potrafi już nie tylko malować obrazy, komponować piosenki czy grać z człowiekiem w szachy. Ma coraz więcej możliwości. Pozwala także projektować przyszłość. W kontekście Izery, AI została postawiona przed zupełnie nowym wyzwaniem, czyli zaprojektowaniem kilku różnych, fantastycznych wcieleń samochodu elektrycznego tej marki.
– Ideą, która przyświeca tym projektom, nie jest pokazanie sylwetki Izery w różnych przestrzeniach, ale sprawienie, by wizualizacje generowane przez AI służyły jako źródło inspiracji i pomoc w wyobrażeniu sobie różnych wcieleń Izery, nawet tych najbardziej fantazyjnych – mówi Viktor Konovalov, autor projektów oraz dyrektor kreatywny agencji Dragon Rouge, która jest autorem loga i systemu identyfikacji wizualnej Izery.
Izera w Monte Carlo w formie kabrioletu, Izera jako samochód policyjny, a może w przestrzeni zupełnie nierealnej, jak środowisko gry Cyberpunk, The Sims, czy filmu Star Wars? Wachlarz możliwości wyznaczają granice ludzkiej wyobraźni. Jakie efekty przyniosła współpraca człowieka i technologii?
– Powstałe projekty pokazują znaczący potencjał rozwiązań, które choć na razie znajdują się we wczesnej fazie rozwoju, w przyszłości mogą stanowić narzędzie przydatne w pracy projektantów. Ich możliwości już dziś robią ogromne wrażenie – dodaje Tadeusz Jelec.
Technologia zastosowana w samochodach Izery:
- Architektura SEA - technologia opracowana w globalnych centrach badawczo-rozwojowych w Europie i Chinach przez Geely Holding. Jest specjalnie zaprojektowaną architekturą, dedykowaną dla pojazdów elektrycznych. Jest ona wysoce skalowalna – dostępna zarówno dla małych pojazdów segmentu A, jak i segmentu E oraz dużych pojazdów dostawczych. Zapewnia także dostosowanie rozstawu osi w zakresie od 1800 mm do 3300 mm, w zależności od wymagań.
- Auta polskiej marki Izera osiągną przyspieszenie od 0 do 100 km/h w niecałe 7 sekund.
- Samochody Izery wytrzymają ponad 400 km na jednym ładowaniu.
- Pojazdy Izery zostaną wyposażone w spełniającą wysokie standardy, rozbudowaną architekturę elektroniczną odpowiedzialną za wspomaganie kierowcy w zakresie bezpieczeństwa związanego z ruchem pojazdu (tzw. ADAS), odpowiadającą wysokim standardom w tym segmencie aut.
- FCW i AEB - system ostrzegania przed zderzeniem oraz system autonomicznego hamowania awaryjnego.
- BSW - system wykrywania martwego pola.
- TSR - system rozpoznawania znaków drogowych.
Nie przeocz
- Jesień lub zima w sanatorium? Sprawdź, gdzie warto pojechać i zadbać o zdrowie!
- W tych miastach i powiatach w Polsce kobiety żyją najdłużej! Opolskie wśród liderów
- Te rzeczy i zabawki z PRL-u dzisiaj są warte fortunę. Sprawdź czy masz je w domu!
- Piękności ze studniówek 2023 szkół w Wodzisławiu. To najładniejsze dziewczyny? ZOBACZ
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?