Ten przepis na niestandardowe śniadanie podpowiedziała nam Izabela Król z Lewina Brzeskiego. Pomysł jest prosty, ale efektowny.

Jajka sadzone na boczku czy szynce - to bardzo popularne danie śniadaniowe. Tym razem - w wersji z piekarnika, kiedy jaja zapiekane są w bułeczkach.

Czas przygotowania jest dłuższy od tradycyjnych "sadzonych". Ale efekt - jak zapewnia pani Iza - wart jest poświęconego czasu.

- Podaję to danie na śniadanie w dni wolne od pracy, gdy mam więcej czasu na poranne pichcenie - pisze nasza czytelniczka. Nam zaś wydaje się, że można te oryginalne jajka przyszykować także na kolację. Powodzenia!

Czekamy na Wasze rodzinne receptury!

> Przysyłajcie przepisy (składniki oraz sposób przygotowania) na ebilicka@nto.pl lub adres: nto, ul. Powstańców Śl. 9, 45-086 Opole z dopiskiem "Opolskie smaki".

Składniki:

> jajka
> bułki żytnie - tyle bułek, ile jajek
> masło
> plasterki cienko pokrojonego wędzonego boczku lub baleronu czy szynki
> plasterki żółtego sera - tyle, ile bułek
> sól, pieprz, szczypiorek

Sposób przygotowania:

> Odkrajamy czubki bułek, wydrążamy z nich miąższ, tak aby powstało wystarczająco dużo miejsca na jajko i wędlinę.
> Smarujemy wnętrze jajka masłem, wykładamy wędzonką.
> Wbijamy delikatnie do bułki po jajku, solimy i pieprzymy.
> Kładziemy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, wsadzamy do piekarnika nagrzanego do ok. 180-190 stopni Celsjusza.
> Pieczemy około 10-15 minut, jak jajko zacznie się z góry ścinać, to przykrywamy bułeczki plastrami żółtego sera oraz "przykrywki" z odciętych czubków, wyłączamy piekarnik
> Wyciągamy bułki, gdy ser się stopi, posypujemy szczypiorkiem.