Jak długo banki powinny przechowywać dokumenty?

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu
Na pytanie Czytelnika odpowiada Marta Chmielewska-Racławska z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

czytelnik:
- W latach 1975-1980 ojciec zaciągnął pożyczkę hipoteczną na budowę domu. Potrzebuję zaświadczenia, że została ona spłacona, ale w banku powiedziano mi, że dokumentów z tego okresu już nie ma. Jak długo banki powinny przechowywać dokumenty? Jakie przepisy to regulują?

- Zgodnie z prawem bankowym (art. 105a ust. 1 ustawy) banki mogą przetwarzać informacje stanowiących tajemnicę bankową dotyczące osób fizycznych w celu oceny zdolności kredytowej i analizy ryzyka kredytowego.

Przepisy tej ustawy mówią też, że informacje będące tajemnicą bankową mogą być przetwarzane przez banki po wygaśnięciu zobowiązania wynikającego z umowy zawartej z bankiem, pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody osoby, której informacje te dotyczą.

Jednak przetwarzanie takich danych może być wykonywane przez banki nie dłużej niż 5 lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania (dotyczy to osób, które nie wywiązały się ze zobowiązania lub dopuściły się zwłoki w spłacie powyżej 60 dni) lub przez 12 lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania (dla celów statystycznych).

Trzeba też zaznaczyć, że bank nie ma obowiązku udzielania informacji osobom fizycznym. Klient ma jednak prawo do wglądu w swoje dane w bazie Biura Informacji Kredytowej, które ma obowiązek bezpłatnego udostępniania mu jego historii kredytowej raz na pół roku.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie