Jak działa MOST - program wymiany studenckiej

fot. Archiwum prywatne
Anna Kensoń
Anna Kensoń fot. Archiwum prywatne
Ten program przynosi wiele korzyści, ale może też wpędzić w tarapaty - pisze Anna Kensoń, studentka IV roku socjologii na UO.

MOST to program wymiany studenckiej obejmujący wszystkie uniwersytety na terenie kraju. Jego uczestnikiem może być każdy student studiów dziennych lub zaocznych z zaliczonym semestrem. To on decyduje, gdzie będzie studiować i jak długo (maksymalnie dwa semestry).

W ramach programu każdy uczestnik jest rzeczywiście bardziej elastyczny, może chodzić na dowolne zajęcia odbywające się na uczelni, na którą się przenosi.

Co więcej, nie muszą to być przedmioty obowiązujące na jego kierunku studiów, tak więc student filologii rosyjskiej może uczęszczać na zajęcia z psychologii, prawa lub informatyki. Część zajęć można też zaliczać na własnej uczelni, po uprzednim dogadaniu się z prowadzącymi zajęcia.

Problemy zaczynają się dopiero po powrocie na uczelnię macierzystą. Okazuje się, że istnieją przedmioty obowiązkowe, które musi mieć zaliczone każdy absolwent wyższej uczelni. Co semestr realizuje się ich kilka. Trzeba je więc odrabiać. Niestety nikt o tym nie informuje przed wyjazdem - to pierwszy minus.

Przeciętny "mostowicz" ma więc na dzień dobry zaległości do nadrabiania. I zaczyna się bieganie do dziekanatu po rozszerzone karty zaliczeń, do dyrekcji instytutu no i do prowadzących zajęcia, bo nie dość, że trzeba uczęszczać na wszystkie zajęcia swoich rówieśników, to jeszcze dodatkowo na te zaległe, odbywające się na innych latach.

Poza tym omal nie wyleciałam ze studiów, po tym jak Uniwersytet Wrocławski wysłał moje karty zaliczeń do sekretariatu UO zamiast do dziekanatu. W ten sposób panie w dziekanacie nie otrzymawszy moich ocen wykreśliły mnie z listy studentów. Na szczęście udało mi się to jakoś odkręcić.

Dlatego każdy student, zanim zdecyduje się na udział w wymianie powinien dobrze poznać zasady, na jakich opiera się wymiana.

Więcej szczegółów nt. programu MOST można znaleźć na www.uka.amu.edu.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska