Jak dzięki kursom zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy?

fot. archiwum
Ryszard Dziubandowski, prezes Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Opolu.
Ryszard Dziubandowski, prezes Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Opolu. fot. archiwum
Rozmowa z Ryszardem Dziubandowskim, prezesem Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Opolu.

Rynek pracy zmienia się jak w kalejdoskopie, bezrobocie rośnie, a firmy szkoleniowe szukają wyjścia z trudnej sytuacji. Dziś sensu szkoleń nikt nie neguje, co najwyżej pada pytanie: - Czy jakieś kursy gwarantują zatrudnienie?

- Ostatnio sporo się mówi wzroście bezrobocia w naszym regionie. Jak Pana zdaniem można temu zaradzić?

- Z niepokojem śledzę informacje na ten temat. Opolszczyzna jest specyficznym regionem, tu nowych zakładów nie przybywa, więc rynek pracy jest wąski. Recepty na kryzys nie mam, ale szansę na zdobycie pracy widzę w intensywnych szkoleniach.

Strefa Biznesu : Jakie kursy warto zrobić?

- Czy w tym roku planujecie wprowadzić nowe kierunki?

- Tak, na bieżąco analizujemy potrzeby rynku i zauważyliśmy, że pojawia się coraz więcej przedsiębiorstw transportowych. Mechanizm tego zjawiska jest prosty, duże firmy rezygnują z własnego transportu bo utrzymanie bazy kosztuje i coraz częściej korzystają z usług zewnętrznych. Przedsiębiorcy są zainteresowani skróconą wersją kursu logistycznego.

- Przychodzą do was nie tylko przedsiębiorcy. Jaką ofertę przygotowaliście dla osób, które chcą zmienić lub podnieść kwalifikacje?

- Dla mężczyzn kursy: kierowca zawodowy, budowlaniec, ślusarz, spawacz. Ludzie z takimi umiejętnościami nie zginą. Proszę pamiętać, że niedługo elektrownia Opole ruszy z budową dwóch kolejnych bloków, więc zapotrzebowanie na fachowców budowlanych wzrośnie. Spawacze mogą znaleźć zatrudnienie np. w firmie Metchem-Energo. Sporym zainteresowaniem cieszą się też kursy obsługi betoniarki, stawiania rusztowań czy obsługi dźwigów.

Czytaj e-wydanie NTO - > Kup online
- A czy macie jakiejś propozycje dla kobiet? Im znacznie trudniej jest znaleźć pracę.

- Tak, naszym zdaniem zatrudnienie powinny znaleźć opiekunki medyczne ludzi starszych i niepełnosprawnych. Społeczeństwo starzeje się w błyskawicznym tempie i popyt na tego typu usługi będzie rósł, zarówno w Polsce jak i za granicą. Szkolimy też chętnych w dziedzinie przetwórstwa. W tej dziedzinie również brakuje rąk do pracy, jak choćby w zakładach drobiarskich.

- Opieka, przetwórstwo, a jakieś kursy biurowe?

- Mamy oczywiście, archiwistka czy asystentka menadżera to nadal bardzo popularne kierunki. Ja namawiam też panie na kurs cateringu, na którym można się nauczyć jak zorganizować małą gastronomię. Podkreślam zorganizować, bo to nie jest kurs gotowania. Prowadząc catering nie trzeba mieć zaplecza restauracyjnego, wystarczy umówić się tylko z dobrą restauracją. Catering to pośrednictwo.

- Aby coś organizować trzeba mieć chyba własną firmę?

- Najlepiej i do podjęcia takich kroków zachęcam. Ludzie boją się przejść na własny rozrachunek, bo nie wiedzą jak do tego podejść, a to przecież żadna filozofia. Uważam, że czynnikiem paraliżującym rozwój jest po prostu brak wiedzy!

- Gdzie taką wiedzę można zdobyć?

- Możliwości jest sporo, można np. przyjść się do nas lub do Powiatowego Urzędu Pracy. WZDZ organizując szkolenie robi to kompleksowo. Kształcimy w określonej dziedzinie i równocześnie informujemy kursanta, jak taką firmę założyć. Mamy też doradców zawodowych, którzy pomagają ludziom podjąć decyzję. To jest trudne zwłaszcza dla tych po pięćdziesiątce, którzy stracili pracę i nie potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska