Jak hakerzy z Rosji atakują polskie firmy i instytucje

Maja Piotrowska AIP
Karolina Misztal
W ciągu ostatnich sześciu miesięcy cybeprzestępcy z Rosji podjęli ponad 2,5 miliona prób ataków na Polskę – wynika z danych firmy F-Secure. Najczęściej atakowane miasta to Warszawa i Poznań. O zagrożeniu mówił też niedawno szef resortu obrony narodowej Antoni Macierewicz

Tylko w ciągu jednego dnia hakerzy z Rosji podejmują średnio 14 528 prób ataków na Polskę. Tym samym, okazuje się, że to właśnie cyberprzestępcy z tego kraju najczęściej atakują nasze państwo. – Rosja jest jedynym krajem, który do ataków tak aktywnie wykorzystuje wysyłanie spamu – mówił lider Centrum Cyberbezpieczeństwa F-Secure w Poznaniu Leszek Tasiemski. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy – choć z dziesięciokrotnie mniejszym wynikiem, biorąc pod uwagę ostatnie pół roku (250 tys prób ataków). –Uwagę zwraca duży dział połączeń na port telefonii internetowej. Może mieć to związek z próbą kradzieży informacji (podsłuchy) lub spamu realizowanego drogą telefoniczną – wyjaśnia Tasiemski. Trzecim krajem, z którego pochodzą ataki, są natomiast Chiny. – Hakerzy z tego państwa specjalizują się w wykradaniu danych, prawdopodobnie w związku z szpiegostwem przemysłowym – mówił Leszek Tasiemski. Wyniki badań otrzymano dzięki autorskiej sieci Honeypotów – są to serwery, które udają łatwy cel i są przynętą dla cyber przestępców. – Z naszych obserwacji wynika, że od momentu wprowadzenia takiego Honeypootu do sieci, przeważnie minie od 10 do 15 minut do czasu pierwszych ataków. Należy przy tym dodać, że w żaden aktywny sposób ''nie ściągamy'' hakerów – mówił Tasiemski.

Najczęściej atakowanymi miastami w Polsce są kolejno: Warszawa, Poznań, Kraków, Gdański i Katowice. Tak wielkie zagęszczenie cyberataków wynika z liczby mieszkańców aglomeracji, czy węzłów komunikacyjnych dostawców internetowych.

O próbie ataków hakerskich mówił też w piątek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. – Mieliśmy już trzeci, kolejny atak cybernetyczny ze strony rosyjskiej. Na szczęście w Polsce go odparliśmy, ale zagrożenie wzrasta z każdym dniem – mówił. Szef MON zaznaczył, że ''atak cybernetyczny może zniszczyć potencjał wojskowy i ogólny potencjał całego państwa'''. W poniedziałek Antoni Macierewicz zapowiedział natomiast, że tworzone w Polsce wojska cybernetyczne docelowo mają liczyć tysiąc żołnierzy. Na ten cel zostanie przeznaczone około 2 mld złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak hakerzy z Rosji atakują polskie firmy i instytucje - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska