Jak kiedyś wyglądała rzeka Odra? Kąpieliska, port, przystań, ludzie na łodziach. Zobacz przedwojenne zdjęcia!

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Jak mieszkańcy spędzali czas nad Odrą, jak wyglądała praca łodziarzy, jak prezentowały kąpieliska i mosty odrzańskie. Zobacz galerię.
Jak mieszkańcy spędzali czas nad Odrą, jak wyglądała praca łodziarzy, jak prezentowały kąpieliska i mosty odrzańskie. Zobacz galerię. Archiwum
W miejscu dzisiejszej strzelnicy znajdowało się okazałe kąpielisko rzeczne, które miało sporej wielkości plażę. Z kolei w okolicy portu kozielskiego można było oglądać sznur barek. Na Odrze organizowano także liczne spływy kajakowe. Zobacz przedwojenne zdjęcia z Koźla związane z rzeką Odrą.

Historia Koźla nierozerwalnie wiąże się z Odrą. Rzeka pełniła funkcje obronne, transportowe i rekreacyjne. Jak pisze w jednym z opracowań Andrzej Szymański z Uniwersytetu Opolskiego, zorganizowane kąpielisko funkcjonowało jeszcze za czasów kozielskiej twierdzy czyli do połowy XIX wieku. Znajdowało się między dzisiejszą muszą a ujściem Golki.

Najbardziej znane kąpielisko nad Odrą powstało jednak w okolicy dzisiejszej strzelnicy. Powstał tam budynek przebieralni, nadbrzeże dla kajaków, łodzi i żaglówek oraz ogrodzenie. Do dziś zachowały się zdjęcia kąpieliska, które możecie zobaczyć w naszej galerii.

Na Odrze odbywały się także spływy kajakowe, a także niewielkie regaty żeglarskie. Łodzie pozwalały także przemieszczać się mieszkańcom na niewielkie odcinki. Ale największą korzyść miasto czerpało wykorzystując Odrę jako ważny szlak transportowy różnego rodzaju materiałów.

Port rzeczny w Koźlu wybudowano w latach 1891-1908. Był największym na rzece Odrze i jednym z największych w całej Europie. Przeładowywano tam węgiel i rudy przywożone Kanałem Kłodnickim z Górnego Śląska. Statki z załadowanym towarem odpływały dalej Odrą do portów w środkowych i północnych Niemczech.

- W Koźlu Porcie w pierwszych latach XX wieku rozpoczęło działalność wiele instytucji nastawionych na obsługę pracowników papierni oraz osób zatrudnionych w porcie rzecznym - pisał w jednym ze swoich opracowań Bogusław Rogowski, dziennikarz, znawca historii portu i samego Kędzierzyna-Koźla. - Ruch był tam spory. W 1902 roku odprawiono w kozielskim porcie 13 123 barki, a załadunek towarów przekroczył 1,33 mln ton. Duże potrzeby przeładunkowe i transportowe wymusiły na władzach rozbudowę portu o kolejne baseny.

Pod względem mocy przeładunkowej kozielski port rzeczny w 1913 roku należał do największych w Niemczech. Wyprzedzały go tylko Duisburg nad Renem oraz Essen, położone nad Ruhrą i kanałem RenHerne. Były okresy, że w ciągu doby w kozielskim porcie przyjmowano do rozładunku oraz ekspediowano w dół Odry nawet 40 barek.

Zobacz galerię przedwojennych zdjęć z rzeki Odry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska