Spis treści
Jakie ogórki są najlepsze do kiszenia?
Najlepsze ogórki do kiszenia to te nieduże i jędrne. Wybierając zielone warzywo do domowych przetworów na zimę, zwróć więc przede wszystkim uwagę na ich:
wielkość – do kiszenia świetnie się sprawdzą małe lub średnie ogórki o prostym kształcie, wybierz te o długości 7-10 cm. Mniejsze ogórki są bardziej jędrne i łatwiej je dobrze ukisisz;
świeżość – najlepiej kup na straganie czy giełdzie warzywnej ogórki, które są świeżo zebrane, bez oznak więdnięcia czy miękkich fragmentów. Idealne będą warzywa twarde i chrupiące;
skórkę, która powinna być zielona, bez żółtych plam, które świadczą, że warzywa są przejrzałe;
odmianę – idealne do kiszenia są ogórki gruntowe (odmiany polowe), które mają bardziej intensywny smak i dobrze się ukiszą.
W czym kisić ogórki?
Najlepszymi naczyniami do kiszenia ogórków są szklane słoiki na przetwory. Jeśli chcesz ukisić większą ilość warzywa, możesz zaopatrzyć się w beczkę drewnianą. Specjaliści od przetworów domowych twierdzą, że ogórki w kontakcie z drewnem zyskują unikalny smak i niepowtarzalny aromat. Możesz również ukisić ogórki w plastikowym wiadrze przeznaczonym do kontaktu z żywnością, zrobić ogórki kiszone w kamionce lub stalowym garnku, a następnie poprzekładać je do słoików.
Jakie słoiki wybrać do kiszenia ogórków?
Najlepsze słoiki do kiszenia ogórku to naczynia z transparentnego i grubego szkła, które są odporne na działania wysokich temperatur i uszkodzenia mechaniczne. Dobrze się sprawdzą w tej roli naczynia o pojemności od 900 ml oraz 1, 2 i 3 litry. Kluczowe jest, żeby słoiki do kiszonek na zimę miały szczelne zakrętki. Możesz użyć naczyń z metalowymi wieczkami typu twist-off lub słoików z gumowymi uszczelkami i klipsami. Solidne zamknięcie zapobiegnie dostępowi powietrza, co ma kluczowe znaczenie dla procesu fermentacji. Wybierz pojemniki szklane z szerokimi otworem wlotowym, który ułatwi układanie ogórków w słoikach. Najlepsze są te o gładkich ściankach, bo możesz dokładnie je umyć.
Jak układać ogórki w słoikach do kiszenia?
Na dno słoika połóż kilka gałązek kopru, ząbek czosnku, kawałek korzenia chrzanu oraz inne dodatki, jeśli używasz (np. liście dębu, wiśni, porzeczki). Następnie dokładnie umyte ogórki wkładaj do poszczególnych słojów pionowo, zaczynając od tych największych. Staraj się układać je jak najściślej, aby zmieścić w naczyniu jak najwięcej warzyw.Postaraj się, żeby ciemniejsze końcówki były skierowane na dół, czyli w kierunku dna.
Drugim sposobem, jest układanie ogórków do kiszenia w słoiku poziomo. Staraj się zadbać o warstwy, czyli oddzielać je dodatkami, które dodadzą kiszonce smaku i sprawią, że ogórki kiszone będą chrupkie. Zostaw na górze kilka centymetrów na solankę.
Co jest potrzebne do kiszenia ogórków?
Samodzielne zrobienie kiszonych ogórków na zimę jest łatwe i nie powinno ci sprawić większych trudności.
Do kiszonki w słoikach przygotuj:
ok. 2-2,5 kilograma ogórków;
ząbki czosnku (ja wkładam po 1-2 do każdego słoika);
pęczek kopru z kwiatostanem;
ok. 12 cm korzenia chrzanu;
kilka liści np. dębu, wiśni, chrzanu, winorośli czy czarnej porzeczki, które sprawią, że ogórki będą po ukiszeniu nadal twarde (podobną rolę pełni korzeń chrzanu);
4 płaskie łyżki soli;
2 litry wrzącej wody;
ziarna ziela angielskiego czy pieprzu czarnego (opcjonalnie);
4-5 słoików o poj. 0,9-1 litr.
Jak kisić ogórki? Najlepszy przepis na kiszenie ogórków na zimę
Kiszenie ogórków – krok po kroku:
Najpierw przygotuj słoiki, w którym chcesz ukisić ogórki na zimę. Powinny być dobrze umyte, wyparzone wrzątkiem i wysuszone.
Dokładnie umyj ogórki, żeby pozbyć się z ich powierzchni wszelkich zabrudzeń. Możesz je także namoczyć w zimnej wodzie przez kilka godzin, aby były bardziej chrupiące.
Przepłucz pod bieżącą wodą liście, koper i chrzan.
Na dnie słoików połóż kilka gałązek kopru, ząbek czosnku oraz kawałki chrzanu i liście.
Następnie ułóż ogórki w słoiku. Staraj się maksymalnie wykorzystać wnętrze naczynia. Wkładaj warzywa ściśle, zaczynając od tych największych.
Zagotuj 2 litry wrzątku i dokładnie rozpuść w nim 4 łyżki soli kamiennej.
W kolejnym kroku, gdy woda nieco przestygnie, zalej solanką ogórki w słoikach. Na wierzch ułóż kilka gałązek kopru i kawałek chrzanu, aby utrzymać ogórki pod solanką. Zadbaj o to, żeby wszystkie warzywa były zanurzone w gorącym roztworze. Delikatnie wstrząsając naczyniem, pozbądź się powietrza z wnętrza słoika.
Zakręć szczelnie każdy ze słoików z ogórkami, ale nie za mocno i odstaw w zacienione miejsce.
Już po kilkunastu dniach możesz delektować się smakiem domowych ogórków kiszonych własnej roboty i domowe przetwory na zimę gotowe.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?