Jak korzystać z telefonu komórkowego na wakacjach

Edyta Hanszke
Po przekroczeniu granicy telefon automatycznie wybiera operatora i sieć z usług którego, możesz korzystać. . Fot. scx.hu
Po przekroczeniu granicy telefon automatycznie wybiera operatora i sieć z usług którego, możesz korzystać. . Fot. scx.hu
Jeśli wybierasz się za granicę, a potrzebujesz telefonu, sprawdź przed wyjazdem, czy masz włączoną usługę roamingową.

Jeśli nie, dowiedz się, jak ją aktywować w swoim telefonie. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie internetowej lub w biurze obsługi klienta operatora Twojej sieci komórkowej. Warto zadbać o to wcześniej, aby po przekroczeniu granicy w razie potrzeby i bez problemu korzystać z telefonu.

Operator nie może wyłączyć telefonu, nawet jeśli nie płacisz rachunków

Pamiętaj, że przy korzystaniu z usługi roamingowej obowiązuje tzw. rozróżnienie strefowe.

Oznacza ono podział krajów na regiony, zróżnicowane pod względem wysokości ceny za korzystanie z telefonu komórkowego.

Roaming w UE od 1 lipca 2011. Ile płacimy?

Np.: koszty wychodzących połączeń telefonicznych ze strefy Unii Europejskiej do Polski kształtują się w granicach od 1.60 do 1.70 zł a cena połączeń z krajów egzotycznych może być nawet pięciokrotnie większa.

Wysłanie wiadomości SMS ze strefy Euro to koszt ok. 0.53 zł*, ale jeśli planujesz urlop, np.: w Australii, przekazanie smsu do Polski może okazać się trzy razy droższe.

Pamiętaj, że płacisz także za połączenia przychodzące i na ich ceny także zwróć uwagę.

Po przekroczeniu granicy telefon automatycznie wybiera operatora i sieć z usług którego, możesz korzystać.

Od nowego operatora otrzymasz wiadomość sms, w której zawarta będzie informacja o kosztach połączeń.

Masz jednak prawo wybrać sieć ręcznie spośród dostępnych, najbardziej korzystnych cenowo dla Ciebie i zadecydować, którego z operatorów wybierasz na czas pobytu. Dlatego koniecznie zapoznaj się z cenami w sieciach telefonii komórkowej działających w kraju, do którego się wybierasz.

Zapisz numery telefonów z książki adresowej w pamięci karty SIM lub w pamięci swojego telefonu dopisując do nich międzynarodowy numer kierunkowy +48. Umożliwi Ci to wykonywanie połączeń do Polski.

Jeżeli masz telefon na kartę, przed wyjazdem doładuj konto lub zabierz ze sobą kartę doładowującą. 

Kiedy jesteś na wakacjach za granicą pamiętaj, aby mieć zapisane w telefonie ważne numery, tj.: na pogotowie, policję, do ubezpieczyciela, biura podróży, które organizuje Twój wyjazd, opiekuna wycieczki czy hotelu, w którym jesteś zakwaterowany.

Jeśli korzystasz z internetu mobilnego w Twoim telefonie, sprawdź ceny transferu danych za granicą. Mogą one okazać się dużo wyższe niż te, które obowiązują na terenie Polski.

Na czas wyjazdu zleć, w biurze obsługi klienta Twojej sieci, zablokowanie połączeń przychodzących na Twoją pocztę głosową. Przekierowanie rozmów, kiedy jesteś poza granicami kraju, wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Tomasz Grabarek, radca prawny, ekspert kampanii „Masz komórkę, masz swoje prawa”:

Wyjeżdżając na wakacje za granicę pamiętajmy, aby sprawdzić wszystkie informacje dotyczące płatności za połączenie telefoniczne, sms, mms, korzystanie z GPS

lub internetu mobilnego. Skorzystajmy z możliwości wyboru sieci i usług, które będą dla nas najkorzystniejsze finansowo. Każdy może uzyskać te informacje bezpłatnie, na stronie internetowej operatora sieci z której korzysta czy w punkcie obsługi klienta. W internecie można znaleźć specjalne strony internetowe, które ułatwiają konsumentom rozeznanie się w kosztach roamingu międzynarodowego. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego rozczarowania czy nerwów, z powodu otrzymania rachunku telefonicznego wyższego, niż zwykle.

- Telefon komórkowy jest potrzebny na wakacjach, aby mieć kontakt z rodziną i przyjaciółmi lub wtedy, gdy pilnie potrzebujesz pomocy czy informacji - uważa Anna Niziołek, psycholog, ekspert kampanii „Masz komórkę, masz swoje prawa”. - Podczas urlopu dajmy odpocząć sobie i bliskim. Nie pozwólmy, aby telefon zakłócił nasz wyczekany i zasłużony odpoczynek. Miejmy telefon ze sobą, ale ograniczmy się tylko do korzystania z jego najpotrzebniejszych funkcji. Nie zerkajmy co chwilę na ekran komórki. Schowajmy ją do torby, cieszmysię wakacjami. O wrażeniach z ich przebiegu podzielmy się z bliskimi osobiście, już po powrocie.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska