Jak kreatywnie wykorzystać w kuchni produkty, która marnujemy najczęściej. Kampania Federacji Polskich Banków Żywności

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Federacja Polskich Banków Żywności wraz z blogerami przygotowała przepisy, wykorzystujące najczęściej marnowane produkty.
Federacja Polskich Banków Żywności wraz z blogerami przygotowała przepisy, wykorzystujące najczęściej marnowane produkty. Fot. Malgorzata Genca /
Przepisy na dania do tej kampanii przygotowały popularne blogerki kulinarne: Marta Dymek (Jadłonomia), Maja Sobczak (Qmam Kasze) i Sylwia Majcher.

Akcja, prowadzona w mediach społecznościowych, ma pokazać jej odbiorcom problem, jakim jest marnowanie jedzenia oraz pomóc w zebraniu środków finansowych, na jeszcze większe wykorzystanie „ratunkowego” potencjału organizacji.

32 Banki Żywności w Polsce ratują rocznie, średnio 80 tysięcy dobrej do spożycia żywności. Dzięki temu mogą przekazać ją do 1,6 mln osób.

Ograniczając ilość wyrzucanego jedzenia, przyczyniają się również istotnie do ochrony środowiska naturalnego.

Fundusze z 1% zostaną przekazane na rozwój infrastruktury Banków Żywności: chłodni, mroźni, przestrzeni magazynowych oraz transportu i logistyki, co pozwoli jeszcze bardziej rozwinąć skalę ich działań, ratować więcej jedzenia i docierać z pomocą tam, gdzie jest ona potrzebna. Organizacja ma wciąż dużo do zrobienia w tym obszarze, ponieważ w samej Polsce marnowanych jest 9 mln ton żywności.

Indywidualnie marnujemy coraz więcej jedzenia. Potwierdzają to coroczne badania Banków Żywności, przeprowadzane wśród polskich konsumentów. Według ostatniego raportu z października 2017 roku 35% społeczeństwa przyznaje się do wyrzucania jedzenia.

Marnując jedzenie, marnujemy cenne zasoby wody, energii i przyczyniamy się do wzrostu emisji gazów cieplarnianych, takich jak metan czy CO2, wytwarzanych przez gnijącą na wysypiskach żywność. Według statystyk przedstawianych przez Federację Polskich Banków żywności, wyrzucenie jednej bułki z serem to strata 100 litrów wody, a 1 kg wołowiny to od 3000 do aż 60.000 litrów wody, zużytych do jej wyprodukowania.

- Walka z marnowaniem żywności zaczyna się od zadbania o własne otoczenie i od stworzenia w swoich domach, kultury szacunku do jedzenia. Wierzymy, że skierowanie uwagi na problem marnowania żywności: wyrzucanie resztek dań i niewykorzystanych produktów, czy przejrzałych owoców, przy jednoczesnym uświadomieniu możliwości ich kreatywnego wykorzystania, to także istotny krok w stronę przybliżenia misji i sposobów działania Banków Żywności. Zaangażowaliśmy wpływowych blogerów kulinarnych, którym bliska jest tematyka niemarnowania jedzenia w kuchni i którzy mogą swoje poparcie wśród setek tysięcy osób, wykorzystać w szczytnym celu- podsumowuje Marek Borowski, prezes zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.

Federacja Polskich Banków Żywności wraz z blogerami przygotowała przepisy, wykorzystujące najczęściej marnowane produkty.

Tym sposobem swoje drugie życie znalazły np. zbrązowiałe banany, z których można zrobić chlebek bananowy lub smoothie z kurkumą wg receptury Mai Sobczak z Qmam Kasze.

Autorka bloga zachęca również do wykorzystania kalafiora, który jako pozostałość po obiedzie, może stworzyć z wasabi świetny dodatek do makaronu.

Nadwyżki pietruszki czy brokuła, to idealna baza do przygotowania pesto wg przepisu Marty Dymek z Jadłonomii. W jej kuchni swoje zastosowanie znajdzie również woda z puszki po ciecierzycy, jako podstawa czekoladowego musu.

Sylwia Majcher z Kuchnia W Formie zachęca by z warzyw, które nam zostają po rosole, wykonać warzywną pastę na chleb, a z białek, pozostałych np. po upieczeniu kruchego ciasta, wyczarować bezę.

- Resztki niech trafiają na stół, a nie do śmietnika, bo drzemie w nich smaczny potencjał. W swojej książce „Gotuję, nie marnuję” zmieniam wizerunek kuchennych odpadków i dlatego zachęcam do przekazania 1% Bankom Żywności. One skutecznie ratują jedzenie przed wyrzuceniem – przekonuje Sylwia Majcher z bloga Kuchnia w formie.

Z kolei Maia Sobczak z Qmam Kasze, autorka książki o kreatywnej kuchni „Qmam Kasze do ostatniego kawałka”, która niebawem się ukaże, podkreśla, że jedzenie jest paliwem dla naszych ciał i umysłów, na które zresztą musimy zapracować, więc wyrzucanie go, to tak naprawdę wyrzucanie kawałka siebie.

- Wykorzystaj to co już masz i zobacz jak zmieni to całą twoją perspektywę, oddaj jeśli nie potrzebujesz aż tyle albo podziel się z tymi dla których stanie się cudownym prezentem. 1% dla Banków Żywności może naprawdę dużo zmienić, zainspirować Cię do działania – zachęca Maia Sobczak z Qmam Kasze.

Z przepisami będzie można zapoznać się śledząc fanpage organizacji https://www.facebook.com/bankizywnosci oraz stronę https://bankizywnosci.pl/1procent/

Federacja Polskich Banków Żywności jest organizacją pożytku publicznego, której misją od 20 lat istnienia, jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności i niedożywieniu w Polsce.

Zrzeszone w Federacji 32 Banki Żywności są wyspecjalizowane w pozyskiwaniu, transportowaniu i dystrybucji produktów żywnościowych.

Są w stanie przyjąć i rozdysponować każdy asortyment, nawet z bardzo krótkim terminem przydatności do spożycia, w tym produkty świeże i mrożonki, zachowując łańcuch chłodniczy i spełniając wszystkie kryteria bezpieczeństwa (system HACCP, stały nadzór sanepidu).

Organizacja, dzięki codziennym działaniom na masową skalę, jest w stanie docierać z pomocą żywnościową do 1 600 000 najbardziej potrzebujących osób, za pośrednictwem współpracujących 3500 organizacji pomocowych i instytucji społecznych.

Banki Żywności pozyskują średnio 80 000 jedzenia rocznie (dane z ostatnich 5 lat) m.in. z programów unijnych, od producentów, rolników, z sieci handlowych i zbiórek żywności. Banki Żywności zachęcają również każdego, do wsparcia ich działalności.

Każda 1 złotówka przekazana poprzez stronę http://www.wspieraj.bankizywnosci.pl, umożliwia dostarczenie potrzebującym aż 16 posiłków przygotowanych z 8 kg uratowanej pełnowartościowej żywności. Każde 30 zł to już aż 800 uratowanych posiłków, które trafią do potrzebujących.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska