Jak nauczyć się języka obcego?

fot. sxc
fot. sxc
Specjaliści nie mają wątpliwości: każdy może nauczyć się władać zagraniczną mową, to tylko kwestia motywacji, systematyczności i wyboru odpowiedniej metody.

Ostatnio odsetek Polaków mówiących obcymi językami lawinowo rośnie, gdyż angielski i niemiecki są wykładane w prawie wszystkich szkołach, a szkół uczących hiszpańskiego, włoskiego, francuskiego i innych języków zachodnioeuropejskich też nie brakuje. Młode pokolenie nie będzie więc miało kompleksów na tle językowym i większość jego przedstawicieli z pewnością poradzi sobie z komunikacją za granicą.

Jednak osoby dorosłe nie zawsze mogą się pochwalić umiejętnością konwersacji w języku innym niż polski, tymczasem bez tego trudno o dobrą pracę, a nawet udane wakacje, bo cóż za przyjemność przebywać w obcym kraju nie mogąc zamienić z miejscowymi ani słowa.

Jednak i wśród osób dojrzałych ze znajomością języków jest coraz lepiej.

- Od kilku lat notujemy wzrost liczby dorosłych, którzy chcą się uczyć angielskiego - przyznaje Sylwia Zych z International House w Opolu, szkoły rekomendowanej przez kuratorium oświaty.

Możliwości jest wiele, gdyż poza tradycyjnymi szkołami języków obcych wiedzę można zdobywać także w internecie. Tam również nie brakuje profesjonalnie przygotowanych serwisów, które nawet za darmo oferują kursy językowe na zróżnicowanych poziomach.

Metoda dla ludzi zapracowanych

Metoda dla ludzi zapracowanych

Jeśli nie masz czasu chodzić na lekcje do szkół języków obcych, spróbuj tzw. metody V. Birkenbihl. Polega ona na słuchaniu nagranych na płycie lekcji podczas wykonywania innych zajęć. Zamiast muzyki słuchamy obcojęzycznego tekstu, starając się utrwalać każde słowo za pomocą skojarzeń. Zwolennicy tego sposobu nauki podkreślają, że w podobny sposób w dzieciństwie nauczyliśmy się języka polskiego, więc przyswojenie kolejnego jest tylko kwestią powtórzenia raz przebytej drogi.

Można też, wzorem setek tysięcy naszych rodaków wyjechać za granicę bez znajomości języka i na miejscu nauczyć się go od podstaw. To metoda ekstremalna, skazująca na stawienie czoła wielu przeciwnościom, ale - jak przekonują praktycy - niezwykle skuteczna.

Mimo to nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, jak się uczyć języka obcego, by możliwie szybko go opanować.

- Metod jest wiele, lecz brak uniwersalnego panaceum, odpowiedniego dla wszystkich - uważa Radosław Miszczak ze szkoły języka angielskiego RAE. Jego placówka oferuje lekcje indywidualne z dojazdem do klienta. - I dopiero po zapoznaniu się z predyspozycjami klienta dobieramy optymalną metodę nauki, dopasowaną do jego zdolności i możliwości.

Miszczak, podobnie jak inni nauczyciele podkreśla jednak, że kluczem do sukcesu jest systematyczność.

A oto opis najpopularniejszych metod nauki języków obcych. Wśród nich na pewno jest ta, której zastosowanie każdemu pomoże w stosunkowo szybkiej nauce obcej mowy. Warto jednak pamiętać, że najlepsze rezultaty odnosi się podczas nauki pod okiem profesjonalnego nauczyciela i w towarzystwie innych uczniów.

SITA

Podczas nauki tą metoda sięgamy do głębokich pokładów podświadomości. Przy pomocy urządzenia elektronicznego wprowadzamy się w stan relaksu, w którym znacząco zwiększa się chłonność umysłu. Taki stan pomaga także osiągnąć muzyka klasyczna, której warto posłuchać przed każdą lekcją.

Gdy już osiągamy wspomniany stan relaksu, uczymy się wedle schematu:

Przeczytanie materiału
Zapamiętywanie nagranych słów i zdań, wmitowanych ze specjalnego odtwarzacza
Głośne wypowiadanie poznanych słów i zwrotów oraz ćwiczenia z ich użyciem
Powtórka materiału z bieżącej oraz poprzedniej lekcji

Na głęboką wodę

Na głęboką wodę

To metoda z konieczności przetestowana przez wielu naszych rodaków, czyli intensywna nauka w obcojęzycznym środowisku, gdzie załatwienie najprostszej sprawy, jak zapytanie o godzinę czy zrobienie zakupów wymaga posługiwania się językiem obcym. Żeby uczyć się w ten sposób nie trzeba jednak wyjeżdżać za granicę - w kraju a także szkoły oferujące intensywne kursy od początku prowadzone wyłącznie w języku, który chcemy przyswoić.

Polowanie na błędy, czyli "metodą wilka"

W małych grupach skutecznie można uczyć się języka na zasadzie wychwytywania błędów popełnianych przez siebie i innych kursantów. Tu nie ma miejsca na wkuwanie słówek i zwrotów - poznajemy je podczas konwersacji, wypowiadając na każdej lekcji kilkaset zdań i słuchając jak robią to inni.

Metoda Callana

Przy tej metodzie - jak czytamy na internetowej stronie jak24.pl - najpierw ze słuchu poznajesz słownictwo, uczysz się je rozumieć i rozpoznawać w zdaniach. Istotne tu są błyskawiczne, proste pytania lektora i odpowiedzi uczących się. Lektor mówi w bardzo szybkim tempie (ponad 200 słów na minutę). Musisz więc być cały czas maksymalnie skoncentrowany, by wyłowić z tego potoku słów pytanie i na nie odpowiedzieć. Ewentualny błąd od razu korygowany jest przez nauczyciela.

Takie tempo pracy uruchamia w mózgu te części, które wspomaga podświadome uczenie się, ćwiczy refleks w posługiwaniu się językiem, likwiduje lęk przed mówieniem w obcym języku, którym posługujesz się przez cały czas trwania lekcji. Szybkie tempo powoduje, że zaczynasz myśleć w języku, którego się uczysz, unikasz tłumaczenia w myślach wypowiadanych i słuchanych kwestii, bo po prostu nie ma to czasu. W późniejszym etapie - podczas czytania i pisania dyktand - poznajesz pisownię.

Krytycy tej metody podkreślają jednak, że nie jest ona najlepsza, jeśli chcemy nauczyć się poprawnego, literackiego języka.

Ja uczę ciebie, a ty mnie

Prosta, acz skuteczna metoda nauki języka, jednak wymaga odpowiedniego partnera przy lekcjach. Polega bowiem na nauce wzajemnej - np. ktoś uczy cię angielskiego, a ty w zamian w tym samym czasie uczysz go polskiego. Dzięki temu obie strony maja korzyści z lekcji i szybko oraz w naturalny sposób przyswajają obca mowę na poziomie komunikatywnym.

Metoda Helen Doron

Metoda Helen Doron

Metoda ta ma zastosowanie głównie przy nauczaniu dzieci, które podczas zabawy uczą się języka obcego, poznają najpierw język mówiony. Elementy tej metody można jednak zastosować jako uzupełnienie nauki w wieku późniejszym. Nauką języka może być bowiem poznawanie tekstów popularnych piosenek i ich tłumaczeń czy czytanie aforyzmów i anegdot.

Scenki i metoda dualna

Wśród polecanych metod nauki języków obcych jest także przyswajanie mowy pod okiem nauczyciela podczas aranżowanych na lekcjach zdarzeń z naszej codzienności. Uczący nie podaje polskiego znaczenia słów, a jedynie poprzez obserwację zdarzeń skłania ucznia do rozumienia i zapamiętywania poszczególnych zwrotów. Taki typ nauki wymaga od kursanta dużej koncentracji, ale jest skuteczny.

Równie dobre efekty daje nauka pod okiem polskiego nauczyciela przy uczestnictwie native speakera, czyli nauczyciela wspomagającego, pochodzącego z zagranicy i mówiącego wytłacznie w języku, który chcemy przyswoić.

Na lekcjach, oprócz podręcznika, wykorzystuje się materiały audio-wizualne oraz wycinki prasowe. Lektor obcojęzyczny wyrabia w uczniach śmiałość, naturalność i biegłość rozmów w języku obcym. Każdy z uczniów w takim samym stopniu ćwiczy umiejętność posługiwania się językiem mówionym, rozumieniem ze słuchu, gramatykę, czytanie oraz pisanie.

Metoda fiszek

Jest przydatna nie tylko do nauki języków. To zestaw małych kartoników ze słówkiem, zwrotem na jednej stonie i z tłumaczeniem na stronie odwrotnej. Fiszki umieszczone są w specjalnym pudełku z przegródkami. Te z pierwszej przegródki powtarzamy codziennie, te z drugiej co drugi dzień, te z trzeciej co trzeci. Można też wyciągać fiszki na chybił trafił.

System blended learning
Metody oparte na systemie blended learnig łączą nauczacie on-line ze spotkaniami z lektorem. Wykorzystują także nowoczesne techniki, systemy rozpoznawania mowy, ucząc poprawnej wywymowy. Wiedza zdobyta on-line jest oceniana i kontrolowana przez nauczyciela.

Autor korzystał z materiałów zawartych na stronie www.jak24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska