Spis treści
Czym ocieplić drzwi? Jakich materiałów warto użyć?
Drzwi wejściowe to wizytówka każdego domu. Jednak kwestie estetyczne schodzą na drugi plan, jeśli drzwi nie spełniają istotnej funkcji – czyli nie zapewniają dobrej izolacji akustycznej i termicznej. Co zatem w takiej sytuacji? Jedynym wyjściem, które pozwoli nam zimą ograniczyć starty ciepła, jest zastosowanie właściwego materiału izolacyjnego. Do ocieplenia drzwi najczęściej stosuje się:
- piankę poliuretanową lub polietylenową
- warstwę izolacyjną ze styropianu (polistyrenu spienionego)
Wypełnienie styropianowe jest tańszym rozwiązaniem niż izolacja za pomocą pianki poliuretanowej. Warto jednak przekonać się do tego nieco droższego sposobu na ocieplenie drzwi. Po pierwsze pianka izoluje lepiej niż styropian, a po drugie ma znacznie lepsze parametry akustyczne. Każde drzwi wejściowe mają określony współczynnik przenikania ciepła U, który co do zasady powinien być jak najniższy. Standardowe skrzydła drzwiowe zwykle mają go na poziomie 1,5 W/(m²K). Te poniżej tej wartości kwalifikowane są już jako drzwi o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych. Pamiętajmy, że współczynnik U powinien być potwierdzony certyfikatem jakości i. W domach energooszczędnych współczynnik U nie może przekraczać 1,3.
Jak ocieplane są drzwi wejściowe?
Polepszenie izolacji termicznej drzwi wejściowych wykonuje się zazwyczaj na ramie. Między sklejkami umieszcza się piankę poliuretanową lub styropian. Aby polistyren spieniony, czyli potocznie mówiąc styropian, stanowił skuteczny materiał izolacyjny, musi być odpowiedniej grubości. Nie bez znaczenia jest także materiał, z którego wykonane są drzwi. Najłatwiej jest ocieplić drzwi drewniane, które już same w sobie dobrze zatrzymują ciepło w pomieszczeniu, choć są mniej odporne na warunki atmosferyczne niż skrzydła z aluminium bądź stali. Dlatego skrzydło drewniane wystarczy ocieplić styropianem.
Drzwi stalowe ocieplane są zwykle styropianem lub pianką poliuretanową, co nie zapewnia oczekiwanego efektu, jeżeli jest ono zastosowane na grubość poniżej 10 cm. Lepsze parametry uzyskują drzwi obudowane dodatkowo płytami drewnopochodnymi. Drzwi metalowe, np. z aluminium, ociepla się za pomocą pianki poliuretanowej. Jest ona umieszczana w komorze centralnej drzwi. Specjaliści zalecają, aby takie samo wypełnienie o grubości ok. 4 cm zamieścić także w ościeżnicy. Z kolei drzwi z PVC zawierają ramy i ościeżnice w formie wielokomorowych profili, które uzupełnia się płytami wykonanymi z tworzywa sztucznego przedzielonych pianką poliuretanową.
Jak ocieplić drzwi? O tym warto pamiętać
Na rynku znajdziemy bardzo dużo płyt o właściwościach termoizolacyjnych, ale przed zakupem warto upewnić się, czy na pewno nadają się one do ocieplenia drzwi wejściowych. Pamiętajmy, że same warstwy izolacyjne na nic się zdadzą, jeśli nie sprawdzimy, w jakim stanie są uszczelki oraz nie ocieplimy progu i ościeżnicy. Często o tym zapominamy, sądząc, że wystarczy jedynie ocieplić samo skrzydło drzwiowe. Ościeżnicę ociepla się za pomocą drewna lub, jak już wspomnieliśmy o tym wyżej, pianką poliuretanową. Warto też ocieplić próg. Dlaczego jest to tak ważne? Źle ocieplony próg może doprowadzić do rozwoju pleśni na murze, a nawet do powstawania nieprzyjemnego zapachu w domu. Kupując drzwi, warto zatem dobrać do nich próg o właściwościach termoizolacyjnych, które izolują już od poziomu posadzki, zapobiegając tym samym przenikaniu do wewnątrz wilgoci i chłodu.
Co jednak w przypadku, gdy pomimo zakupu drzwi wysokiej jakości oraz zabezpieczaniu progu, stwierdzamy, że skrzydło drzwiowe dalej jest nieszczelne i przepuszcza chłód? W takiej sytuacji należy zamontować uszczelkę piankową, która zamaskuje szczelinę pomiędzy dolną częścią futryny a drzwiami. Drugi ze sposobów to zamocowanie do futryny listwy uszczelniającej PVC. Jest ona odporna na uszkodzenia, dzięki czemu przez długi czas wygląda estetycznie, zachowując swoje właściwości izolacyjne. Niektóre osoby decydują się na montaż tapicerki drzwiowej na wewnętrznej stronie skrzydła. Oprócz właściwości zatrzymujących ciepło, może także stanowić ciekawą dekorację domu.