Jak odliczyć darowiznę na COVID-19? Ulga podatkowa 2021 na walkę z epidemią koronawirusa [8.03.2021]

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Pomoc placówek dla służby zdrowia (darowizna na walkę z COVID-19) można odliczyć od podatku w 2021 roku, w PIT za 2020 rok.
Pomoc placówek dla służby zdrowia (darowizna na walkę z COVID-19) można odliczyć od podatku w 2021 roku, w PIT za 2020 rok. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Darowizny przekazane na walkę z COVID-19 w Polsce można odliczyć od podatku w rozliczeniu za 2020 roku. Co można odliczyć i kto może otrzymać darowiznę? Kto może odliczyć darowiznę w PIT 2021 za 2020 rok i ile można zyskać na odliczeniu darowizny na walkę z epidemią koronawirusa? Poradnik dla podatników.

Ulga podatkowa 2021 na walkę z COVID-19. Kto może z niej skorzystać?

Podatnicy w 2021 roku mogą odliczyć w PIT za 2020 rok darowizny (gotówkowe lub rzeczowe) na cele związane z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa w Polsce.

Darowiznę mogą otrzymać:

  • podmioty wykonujące działalność leczniczą,
  • Agencja Rezerw Materiałowych,
  • Centralna Baza Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych,
  • domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegownie, schroniska dla osób bezdomnych, w tym z usługami opiekuńczymi, ośrodki wsparcia, rodzinne domy pomocy oraz domy pomocy społecznej,
  • Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.

Darowiznę na walkę z COVID-19 mogą odliczyć podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, także opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Ulga podatkowa 2021 na walkę z COVID-19. Ile można odliczyć

Darowizny przekazane:

  • do końca kwietnia 2020 r. podlegają odliczeniu w wysokości większej niż wartość darowizny - 200% wartości darowizny,
  • w maju 2020 r. podlegają odliczeniu w wysokości 150% wartości darowizny,
  • od 1 czerwca 2020 r. do 30 września 2020 r. podlegają odliczeniu w wysokości kwoty odpowiadającej wartości darowizny,
  • od 1 października 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. podlegają odliczeniu w wysokości 200% wartości darowizny,
  • od 1 stycznia 2021 r. do 31 marca 2021 r. podlegają odliczeniu w wysokości 150% wartości darowizny,
  • od 1 kwietnia 2021 r. do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19 podlegają odliczeniu w wysokości kwoty odpowiadającej wartości darowizny.

Ministerstwo Finansów w serwisie podatki.gov.pl informuje, że jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane VAT, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru plus VAT – w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o VAT z tytułu dokonania tej darowizny.

Podatnik nie może odliczyć darowizny na walkę z COVID-19, które zostały zwrócone, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, które zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, które uprzednio odliczono od dochodu, które zostały już
odliczone na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jak udokumentować darowiznę na walkę z COVID-19 i skorzystać z ulgi podatkowej

Żeby skorzystać z ulgi podatkowej w 2021 roku (w rozliczeniu PIT za 2020 rok) i rozliczyć darowiznę na cele walki z COVID-19, podatnik powinien posiadać:

  • dowód wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy – w przypadku darowizny pieniężnej,
  • dowód, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu – w przypadku darowizny niepieniężnej.

Realizacja odliczenia

Realizacja odliczenia w trakcie roku podatkowego następuje przy obliczaniu zaliczek na podatek przez podatników, którzy osiągają dochody z działalności gospodarczej, z najmu, dzierżawy, które są opodatkowane przy zastosowaniu skali podatkowej,
obliczaniu miesięcznego (kwartalnego) ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W zeznaniu rocznym (PIT-36, PIT-37 lub PIT-28) należy wykazać kwotę (wartość) przekazanej darowizny, kwotę (wartość) odliczonej darowizny oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego. Odliczenie darowizn stosuje się od 31 marca 2020 r.

Odliczenie darowizn wspierających podmioty wykonujące działalność leczniczą, Agencję Rezerw Materiałowych oraz Centralną Bazę Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych, w związku z istniejącą sytuacją COVID-19, przysługuje również w przypadku, gdy przekazanie darowizny nastąpiło przy udziale organizacji pożytku publicznego, jeżeli:

  • przekazanie darowizny tej organizacji przez podatnika, a następnie przez tę organizację wskazanemu podmiotowi, nastąpiło w okresie od dnia 1 stycznia 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r. oraz
  • organizacja ta przekazała podatnikowi pisemną informację o miesiącu przekazania środków pochodzących z darowizny oraz nazwie podmiotu, na rzecz którego te środki zostały przekazane.
Ulgi podatkowe w PIT za 2020 rok. Co można odliczyć? Sprawdź w galerii zdjęć.

Ulgi podatkowe w PIT 2021. Co można odliczyć od podatku, doc...

Przepisy prawne dotyczące ulgi podatkowej 2021 - odliczenie na walkę z COVID-19

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska