Jak oszczędzać w czasach pandemii

Materiał partnera zewnętrznego
Warto oszczędzać wodę w trakcie np. mycia rąk czy innych codziennych czynności
Warto oszczędzać wodę w trakcie np. mycia rąk czy innych codziennych czynności
W obecnej sytuacji wszyscy szukamy oszczędności i ograniczamy niepotrzebne wydatki. Jednym ze sposobów na to jest zoptymalizowanie wydatków na prąd, gaz, wodę. Tylko jak to zrobić?

Najnowsze dane GUS wskazują, że na opłaty związane z utrzymaniem domu : czynsz, prąd, wywóz śmieci i gaz, przeciętna polska trzyosobowa rodzina wydaje średnio ponad 900 zł. W ciągu roku nasze miesięczne rachunki wzrastają średnio o 60 zł. Nie mamy większego wpływu na cenę np. jednostki energii, ale na sposób jej zużycia - owszem.

Zaoszczędź na... zmianie przyzwyczajeń!

Chcąc oszczędzić na comiesięcznych rachunkach, warto zmienić kilka naszych przyzwyczajeń. Dzięki temu w naszym domowym budżecie zostanie dodatkowa suma pieniędzy, która zwłaszcza w tym ciężkim czasie może być bardzo przydatna. Nie możemy także zapomnieć o regularnym opłacaniu rachunków, aby zaoszczędzone pieniądze nie musiały pokrywać długów.

Warto zainwestować w listwę do prądu

Pierwszym sposobem, dzięki któremu zaoszczędzimy na rachunkach za prąd, jest niepozostawianie urządzeń elektrycznych na tzw. stand by. W stanie uśpienia pobierają one niewielką ilość prądu, która w skali miesiąca może okazać się całkiem spora. Właśnie dlatego warto zainwestować w listwę, która jednym kliknięciem pozwoli wyłączyć jednocześnie wszystkie urządzania elektroniczne.

Czajnik elektryczny na miarę

Rachunki za prąd zmniejszą się również, gdy czajnik elektryczny będziemy napełniać wyłącznie taką ilością wody, która potrzebna jest nam do zagotowania.

Lodówka zżera prąd

Najwięcej prądu zużywa lodówka, która pracuje non stop. Jak zaoszczędzić na jej pracy? Należy ustawić odpowiednią temperaturę. Wystarczy, że w lodówce będzie około 7 stopni Celsjusza, a w zamrażarce około minus 18 stopni.

Szron dużo kosztuje

Warto także pamiętać o regularnym rozmrażaniu zamrażarki. Warstwa szronu powyżej 5 mm może zwiększyć zużycie energii o prawie 100 proc.

Prać, ale z głową

Na prądzie możemy zaoszczędzić także podczas domowych porządków. Jak to zrobić? Podczas prania powinniśmy wybierać krótsze programy i prać w niższych temperaturach. Dzięki temu pralka będzie pobierać mniej energii. Warto także starać się wypełniać jej bęben zawsze do pełna, aby zmniejszyć częstotliwość prania.

Odkurzacz warto czyścić

Powinniśmy również pamiętać o regularnym opróżnianiu worka z odkurzacza, co pozwoli uniknąć spadku sprawności sprzętu. Z kolei moc ssania odkurzacza powinniśmy dobierać do aktualnych potrzeb i warunków. Dla przykładu: na panelach moc ssania powinna być najniższa, a na dywanie najwyższa. Dzięki temu możemy miesięcznie zaoszczędzić około 20/30 zł, właśnie dlatego warto o tym pamiętać przy każdym odkurzaniu.

Kosztowna woda mniejszym koszmarem

Chcąc zaoszczędzić na wodzie, na co dzień powinniśmy wybierać prysznic zamiast kąpieli w wannie, a podczas mycia zębów czy golenia zakręcać wodę. Wbrew pozorom dzięki temu zaoszczędzimy co miesiąc sporą sumę pieniędzy.

Warto także kupić tzw. perlatory na kran. Takie nakładki napowietrzają wodę, dzięki czemu zużywamy jej mniej np. do opłukania rąk. W ten sposób możemy zaoszczędzić około 50 zł miesięcznie.

Jak oszczędzić na gazie?

Przede wszystkim powinniśmy dobierać odpowiedni palnik do wielkości garnka i gotować pod przykryciem. W ten sposób „uciekać” nam będzie mniej energii. Warto także wziąć pod uwagę gotowanie w naczyniach wielopoziomowych, np. na parze. Potrawy przyrządzone w ten sposób są zdrowsze, a dzięki możliwości przygotowywania ich kilku naraz wygenerujemy dodatkowe oszczędności.

Płacić rachunki w terminie? Tak, bo inaczej grozi wpis na listę dłużników

- Pamiętajmy, że mimo problemów finansowych nie powinniśmy rezygnować z regularnego opłacania naszych zobowiązań, gdyż nawet najmniejszy nieopłacony rachunek to dług, który z czasem rośnie. W konsekwencji dostawcy mediów mogą wpisać nas na listę dłużników - wyjaśnia Damian Bednarski z Ultimo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie