Jak pielęgnować niemowlę?

fot. sxc
Do pielęgnacji maleństwa nie wolno używać kosmetyków dla dorosłych. Dziecko musi mieć tylko swój zestaw kąpielowy.
Do pielęgnacji maleństwa nie wolno używać kosmetyków dla dorosłych. Dziecko musi mieć tylko swój zestaw kąpielowy. fot. sxc
Skóra niemowlęcia jest niezwykle wrażliwa. Należy utrzymywać ją stale w czystości, lekko natłuszczoną.

Niemowlę bardzo szybko się brudzi.
- Aby nie dopuścić do podrażnień delikatnej skóry, ale także dla dobrego samopoczucia dziecka, należy dbać by było zawsze czyste - mówi Izabela Marklewicz-Strysz, położna oddziałowa w opolskim szpitalu ginekologiczno-położniczym. - Ale codzienna kąpiel to nie wszystko.

Twarz. U maluszka wystarczy przetrzeć watką zwilżoną wodą mineralną. Starannie czyścimy zagłębienia fałdów szyi i okolice za uszami.

Głowa. Przez pierwsze 3-4 miesiąca należy codziennie masować główkę namydloną ręką lub miękką myjką, a następnie płukać dużą ilością wody. U starszych dzieci można 2-3 razy w tygodniu myć główkę łagodnym szamponem dla niemowląt.

- Jeśli pojawi się ciemieniucha, czyli grube, żółtawe łuski, niedające się wyszczotkować, trzeba je na noc zmiękczać oliwką lub wazeliną. Następnego dnia dadzą się łatwo zmyć szamponem - mówi pediatra, Anna Pawlicka.

Oczy. Nie należy ich moczyć wodą podczas kąpieli. Przemywa się je jałowym gazikiem zwilżonym wodą mineralną lub roztworem fizjologicznym NaCl, przesuwając wacik od kąta zewnętrznego oka do kąta wewnętrznego. Każde oczko przemywa się innym wacikiem.
Uszy. Zwijamy mały kawałek waty i nasączamy wodą mineralną. Czyścimy tylko małżowinę, sięgając do wszystkich zagłębień. Nie wolno wkładać wacika do środka, bo można wepchnąć woskowinę głęboko i wytworzyć czop.

Nos. Zwykle nosek niemowlęcia oczyszcza się sam, dzięki maleńkim włoskom, przesuwającym pył i śluz w kierunku nozdrzy. Jeśli jednak dziecko przebywa w pomieszczeniu, gdzie powietrze jest suche, w nosku mogą powstać drobne "strupki", utrudniające oddychanie. Usunąć je można kawałkiem skręconego wacika, zwilżonego fizjologicznym roztworem NaCl. Wprowadza się go lekko do nozdrzy.

Pupa. Niezależnie od kąpieli pupę niemowlaka należy czyścić kilka razy w ciągu dnia. Najlepiej robić to miękką bawełnianą myjką, używając dobrego mydła dla niemowląt i letniej wody. W przypadku podrażnienia skóry, zmiany należy posmarować łagodzącym kremem. Szczególnie narażone na podrażnienia są narządy płciowe. U dziewczynki myjemy je wacikiem, przesuwając od przodu do odbytu. U chłopczyka mydłem myjemy prącie i okolice cewki moczowej (nie ściągać napletka).

Paznokcie. Nie powinno się ich obcinać, zanim dziecko nie skończy pierwszego miesiąca życia. Na początku paznokcie zwykle odłamują się samoistnie. Trzeba tylko uważać, by maluszek nie chwytał skóry twarzy zbyt długimi paznokciami. Jeśli tak robi, można mu założyć bawełniane rękawiczki. Po trzech miesiącach można obcinać paznokcie (niezbyt krótko - tak aby paznokieć wystawać troszkę za opuszkę palca) specjalnymi małymi nożyczkami o zaokrąglonych końcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska