Treści promowana Targi nto

Jak pozbyć się moli spożywczych? Włóż to do szafek! Sprawdź, jak wyglądają mole spożywcze? Domowe sposoby na pozbycie się moli z kuchni

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 16 lat
Jak pozbyć się moli spożywczych, które stanowią istną plagę w kuchennych szafkach? Te paskudne szkodniki nie wiadomo skąd pojawiają w domu w opakowaniach z jedzeniem. To irytujące owady latające po kuchni i gnieżdżące się w kaszach, ryżu czy makaronie, które potrafią wyjątkowo uprzykrzyć nam życie. Jak uchronić się przed tymi pasożytami? Poznaj niezawodne sposoby na odstraszenie żarłocznych moli spożywczych.

Spis treści

Skąd biorą się mole spożywcze w kuchni?

Najczęściej mole spożywcze przynosimy do domu prosto ze sklepu wraz z zakupami. Larwy tych szkodników lubią się gnieździć m.in. w kaszy, ryżu, herbacie, suszonych owocach, czekoladzie, przyprawach czy makaronie. Często nie mamy możliwości wypatrzyć ich w sklepie, bo opakowania produktów spożywczych z reguły nie są niestety transparentne.

Sprawdź, jak sprytnie wytępić mole spożywcze w kuchni
Poznaj skuteczne domowe sposoby na pozbycie się moli spożywczych z kuchni. John-Reynolds/Getty Images

Ci nieproszeni lokatorzy mogą też przedostawać się do mieszkania od sąsiadów poprzez kratki wentylacyjne, drzwi wejściowe i okna. Mole spożywcze preferują suche, ciepłe, ciemne i ciasne zakamarki, w których mają dostęp do żywności. Bez problemu potrafią przegryźć zarówno kartonowe, jak i foliowe opakowania.

Jeśli zauważymy np. w kaszy, torebce z przyprawą, czy rogu kuchennej szafki coś, co trochę przypomina lepką pajęczynkę i szarą watę, to prawdopodobnie oznacza, że masz w kuchni problem z molami spożywczymi.

Jak wyglądają mole spożywcze?

Dorosłe mole spożywcze mają brązowo-szary odcień i wyglądem przypominają ćmy. Ich długość to ok. 1 cm. Jeżeli w produktach sypkich dostrzeżemy niewielkie pajęczyny, to oznacza, że żerują w jedzeniu larwy moli spożywczych.

Najlepsze babcine sposoby na odstraszenie moli spożywczych

Naturalne zapachy roślinne potrafią zdziałać cuda i dzięki nim szybko pozbędziemy się z kuchni moli spożywczych. Warto więc umieścić w szafkach m.in.: aromatyczne ziarna jałowca, kminku, goździków czy liście laurowe. Zioła lub roślinny susz najlepiej włożyć do bawełnianych lub lnianych woreczków, które ułożymy na półkach w zakamarkach kuchennych szafek z żywnością. Jako niezwodne odstraszacze moli spożywczych świetnie się też sprawdzą gotowe aromaty do ciast oraz olejki eteryczne, którymi możemy nasączyć waciki kosmetyczne lub kawałki gazy i ukryć je w kuchennej zabudowie.

Najpopularniejsze odstraszacze moli to m.in.:

  • skórki mandarynek, cytryn i pomarańczy,
  • laski wanilii,
  • gałązki lawendy,
  • eukaliptus,
  • liście mięty i orzecha włoskiego.

Mole nie znoszą także zapachu farby drukarskiej. Warto więc wyłożyć kartkami z gazet półki z produktami sypkimi i przyprawami.

Olej roślinny: naturalna pułapka na mole spożywcze

Sprawdzonym sposobem na pozbycie się w kuchni moli spożywczych jest zrobienie domowych pułapek. Wystarczy przygotować niewielkie słoiki z odzysku i wlać do nich olej roślinny, który pozostał nam po smażeniu. Pojemniki z tłuszczem wystarczy umieścić na kuchennych półkach, gdzie przechowujemy kasze, ryż czy inne sypkie produkty spożywcze. Zapach oleju przyciągnie mole i stanie się dla nich śmiertelną pułapką.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska