W skrócie
W profesjonalnych kuchniach restauracyjnych powinno korzystać się z jajek naświetlanych, które w ten sposób pozbawiane są bakterii z powierzchni skorupki. Ponadto zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczące gastronomii zwracają uwagę, żeby jajka brudne i czyste trzymać w oddzielnych pomieszczeniach. W domowych kuchniach nie trzeba trzymać się tych nakazów, ale warto przestrzegać podstawowych zaleceń proponowanych przez Światową Organizację Zdrowia.
Czytaj także: Uwaga na skażone jajka. GIS ostrzega: wykryto na nich salmonellę, a spożycie grozi zatruciem. Sprawdź, czy nie masz ich w domu
Mycie jajek pod bieżącą wodą
Eksperci przestrzegają przed myciem jajek pod bieżącą wodą. Bakterie rozprzestrzeniają się razem z wodą. Światowa Organizacja Zdrowia zachęca, aby najpierw umyć ręce wodą i mydłem pod bieżącą wodą, zanim zacznie się mycie jajek, a także po każdym dotknięciu skorupki. Następnie specjaliści zachęcają do podjęcia następujących kroków:
- Gdy widoczne są zabrudzenia, trzeba wyszorować skorupkę miękką szczoteczką przy użyciu wody o temperaturze pokojowej. Nie trzeba stosować specjalnych środków. A wręcz odradza się używanie płynu do mycia naczyń i octu.
- Jeżeli skorupki jajek nie mają widocznych śladów brudu z kurnika, wystarczy przepłukać je w ciepłej wodzie.
Następnie Światowa Organizacja Zdrowia zachęca, aby korzystać z jajek z pewnego źródła i sprawdzać lokalne zalecenia związane z aktualną sytuacją epidemiologiczną. Ważne, aby kupować też jajka od producentów, w tym rolników, którzy przechowują je w lodówce.
Zobacz także: Ten prosty i tani deser z PRL-u zwalczy ból gardła, chrypkę i kaszel
Pasteryzacja surowych jajek
Umyte jajka trzeba włożyć do metalowego pojemnika i zalać wrzątkiem. Ważne, aby jajka wyjęte z lodówki chwilę poleżały w temperaturze pokojowej, aby nie pękły pod wpływem różnicy temperatury. Takie jajka są gotowe do dalszego użycia. Główny Inspektorat Sanitarny zaleca sparzanie jajek gorącą wodą przed spożyciem szczególnie osobom o obniżonej odporności, czyli seniorom, dzieciom i kobietom w ciąży. Według ekspertów sparzenie polega na zanurzeniu jajek we wrzątku na 10 sekund. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa zwraca uwagę, że ważna jest pasteryzacja jajek, aby uchronić konsumentów przed zatruciem pałeczkami salmonelli.
Dowiedz się więcej o zatruciu salmonellą:
Surowe jajka w kuchni
W przepisach kulinarnych surowe jajka są często składnikami wielu dań. O ile bakterie giną podczas pieczenia ciast, wystarczy do tego minimum 65° Celsjusza, o tyle żółtka lub całe jajka w sosach, lub kremach należy sparzyć przed spożyciem. Takie jajka będą potrzebne do:
- majonezu,
- sosu holenderskiego,
- kogla-mogla,
- tatara,
- i kremu do tiramisu.
Mamy nadzieję, że dzięki tym prostym wskazówkom zwiększycie bezpieczeństwo spożywanej przez was żywności na bazie surowych jajek.
Źródło:
- Risk assessments od Salmonella in eggs and broiler chickens - WHO
- Niemowlę i dziecko czyli konsumenci o wysokich wymaganiach – kilka słów o jakości żywności dla dzieci - gov.pl
Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:
Aby gotowanie było jeszcze prostsze
Szarlotka tatrzańska
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?