Jak radzić sobie w życiu, ocalonym za cenę utraty mowy

Redakcja
Ta książka to rezultat 12 lat pracy z laryngektomowanymi - mówiła w piątek Sybilla Fusiarz. Obok dr Jerzy Jakubiszyn.
Ta książka to rezultat 12 lat pracy z laryngektomowanymi - mówiła w piątek Sybilla Fusiarz. Obok dr Jerzy Jakubiszyn. Krzysztof Świderski
W Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu w ubiegły piątek odbyła się promocja niezwykłej publikacji - "Życie po laryngektomii".

Jej autorami są Sybilla Fusiarz, od 2002 roku działająca na rzecz osób po usunięciu krtani oraz dr n. med. Jerzy Jakubiszyn, ordynator Oddziału Laryngologii WCM.

Książka adresowana jest do chorych, którzy usłyszeli diagnozę: "rak kratni", a także do ich rodzin. Pierwsza część to opowiadanie, jakie Sybilla Fusiarz napisała m.in. na podstawie osobistych doświadczeń.

- 12 lat temu mój brat usłyszał podobną diagnozę, więc dobrze wiem, co czuje taki pacjent i jego bliscy - mówi autorka. - Bohaterem mojej opowieści jest mężczyzna, którego czeka laryngektomia.

Który się boi, bo nie wie, co się z nim stanie. A zmiany będą dramatyczne. Po usunięciu krtani oddycha się przez otwór w szyi. Traci się mowę, bo powietrze nie dociera już do strun głosowych.

Nie można wydmuchać zwykłego kataru, nie czuje się zapachów.

W rozmowach chorego z terapeutą wspierającym osoby po usunięciu krtani, z lekarzem i pielęgniarkami czy osobami, które przeszły taki zabieg, starałam się zawrzeć odpowiedzi na pytania i wątpliwości, które dręczą pacjentów.

Pokazać, jak powinni postępować w szpitalu i zaraz po wyjściu, jak mogą odnaleźć siebie w życiu, ocalonym za cenę utraty mowy.

W drugiej części publikacji dr Jerzy Jakubiszyn wyjaśnia, czym jest rak krtani i jakie są jego główne przyczyny. Omawia m.in. przebieg operacji, zmiany, jakie zachodzą w organizmie po takim zabiegu, wskazuje jak należy sobie z nimi radzić.

- Moim zadaniem było udzielenie odpowiedzi - możliwie najprostszym językiem - na pytania najczęściej stawiane przez chorych - mówi dr Jakubiszyn.
- Fachowcom mogą one wydawać się banalne, ale przecież dla pacjentów to najważniejsza w tym momencie sprawa w ich życiu.

W trzeciej części książki psycholog Wiktoria Kubiec i fizjoterapeuta Aleksandra Pławiak, trenerki I Opolskiej Szkoły Trenerów Mowy Zastępczej Laryngektomowanych omawiają psychologiczne aspekty towarzyszące chorobie, trudny i wieloetapowy proces dochodzenia do zdrowia.

Na zdjęciach pokazane są ćwiczenia, jakie chorzy mogą wykonywać przed operacją i podczas rehabilitacji.
"Życie po laryngektomii" wydało prowadzone przez Sybillę Fusiarz Stowarzyszenie Ambasada Sukcesu.

Książka, sfinansowana przez samorząd województwa opolskiego z funduszy PFRON, trafi na Oddział Laryngologii WCM.

- To niezwykłe połączenie literatury i poradnika dla pacjentów - mówi dr Jerzy Jakubiszyn. - Do przeczytania tej książki będziemy zachęcać wszystkich chorych, oczekujących u nas na usunięcie krtani.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska