Jak rozliczyć PIT online przez profil zaufany. Jak sprawdzić zeznanie podatkowe i je zmienić? Ważne terminy dla podatników

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Kiedy rozliczyć PIT w 2021 roku za 2020 rok? Przypominamy ważne terminy.
Kiedy rozliczyć PIT w 2021 roku za 2020 rok? Przypominamy ważne terminy. Fot. Pawel Relikowski / Polskapresse
PIT 2021 za 2020 rok. Zeznania podatkowe za 2020 rok trzeba będzie składać do 30 kwietnia 2021 roku. W połowie lutego pojawią się też wypełnione przez administrację podatkową zeznania: PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38. Będzie można je sprawdzić w Internecie. W takim rozliczeniu można dokonać zmian, na przykład odliczeń. Nowością będzie E-Urząd Skarbowy.

1 stycznia 2021 roku rozpoczął się okres rocznych rozliczeń podatku PIT za 2020 rok. Do 30 kwietnia wszyscy, którzy w 2020 roku uzyskali jakieś dochody, muszą rozliczyć podatek. Terminy złożenia deklaracji zależą od tego, za co rozliczamy podatek i kto je rozlicza.

31 stycznia (a ponieważ w 2021 roku ten dzień wypada w niedzielę, to w rzeczywistości 1 lutego) upływa pierwszy termin. Dotyczy on złożenia informacji od płatników.

PIT 2021 za 2020 rok. Ważne terminy

  • 31 stycznia 2021 r. – ostateczny termin składania informacji od płatników o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy,
  • 15 lutego 2021 r. – usługa Twój e-PIT z udostępnionymi zeznaniami podatkowymi za 2020 r.,
  • 1 marca 2021 r. – ostateczny termin na złożenie zeznania PIT-28 za 2020 r.,
  • 30 kwietnia 2021 r. – ostateczny termin do złożenia zeznań podatkowych
  • 30 kwietnia 2021 r. – termin, w którym zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2020 r. będą akceptowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT, w przypadku, gdy podatnik nie złoży samodzielnie do tego dnia zeznania podatkowego,
  • 31 maja 2021 r. – termin, do którego urzędy skarbowe mają obowiązek wysyłać informacje o kwocie do zapłaty podatku wynikającego z zeznań automatycznie zaakceptowanych.

Tak jak w poprzednich latach, najkrótszy czas na rozliczenie będą mieli składający deklaracje na druku PIT-28: od 15 lutego do dnia 1 marca włącznie. Dotyczy to rozliczających się z ryczałtu ewidencjonowanego ale też dochodów z najmu.

Najdłużej, bo do 30 kwietnia 2021 roku, złożyć roczne deklaracje mogą podatnicy, którzy rozliczają się na drukach:

  • PIT-36 (działalność gospodarcza, skala podatkowa),
  • PIT-36L(działalność gospodarcza, podatek liniowy),
  • PIT-37 (pracownicy zatrudnieni),
  • PIT-38 (rozliczenie dochodów z giełdy, zbycia papierów wartościowych),
  • PIT-39(rozliczenie sprzedaży nieruchomości).

Części podatników Ministerstwo Finansów udostępnia wstępnie przygotowane rozliczenia, co ma im ułatwić dopełnienie obowiązków wobec fiskusa.

Od 15 lutego 2021 r. w usłudze Twój e-PIT udostępnione zostanie przygotowane zeznanie podatkowe:

  • PIT-28 - obejmuje przychody podatników, który podjęli decyzję o rozliczeniu na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ale też rozliczających podatek od najmu prywatnego
  • PIT-36 - obejmuje osoby, których zarobki opodatkowane były według skali podatkowej i choćby część przychodów uzyskiwały bez pośrednictwa płatnika.
  • PIT-37 - obejmuje podatników, którzy deklarują wynagrodzenia i zarobki rozliczane za pośrednictwem płatników lub uzyskali PIT-11 od innych podmiotów, które nie są płatnikami i wypłacali w 2019 roku wynagrodzenia tym podatnikom.
  • PIT-38 - obejmuje podatników rozliczających dochody kapitałowe (na przykład ze sprzedaży papierów wartościowych).

Nowością w 2020 roku było wprowadzenie mikrorachunku podatkowego - indywidualnego dla każdego podatnika - na który należy regulować należności czy zaległości podatkowe z tytułu PIT lub CIT oraz VAT.

Został on przygotowany nie tylko dla przedsiębiorców, ale także osób fizycznych - pracowników, którzy np. będą mieli do uregulowania zaległy podatek. Można go wygenerować przez stronę www.podatki.gov.pl lub kontaktując się z urzędem skarbowy (potrzebny jest do tego NIP lub PESEL).

Ważne, że jeśli podatnik np. prowadzi jednocześnie działalność gospodarczą i pracuje na umowę o pracę, to przygotowano dla niego dwa mikrorachunki bankowe, aby płatność trafiała na rachunek dedykowany numerowi NIP.

PIT 2021 za 2020 rok. Jak sprawdzić rozliczenie w Internecie?

e-PIT to zeznanie podatkowe, które w Internecie udostępnia urząd skarbowy. Podatnik nie musi składać żadnego wniosku w tej sprawie.

Od 15 lutego 2021 wypełnione zeznanie PIT będzie czekało na stronie www.podatki.gov.pl

W ramach usługi Twój e-PIT Ministerstwo Finansów udostępnia rozliczone dochody na formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38, ale trzeba pamiętać, że usługa nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Aby sprawdzić przygotowane rozliczenie, podatnik musi się zalogować do systemu. Jak to zrobić? Do wyboru są dwie drogi: przez podanie danych lub przez profil zaufany. W pierwszym przypadku są wyjątki, kiedy logowanie przez podanie danych nie jest możliwe.

Aby zalogować się do usługi Twój e-PIT przez podanie danych, potrzebne będą

  • PESEL (albo NIP i data urodzenia),
  • kwota przychodu z rozliczenia za 2019 r.,
  • kwota przychodu z jednej informacji od płatników za 2020 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy),
  • kwota nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2019 r. (do potwierdzenia danych)

Wyjątki, kiedy logowanie do usługi "Twój e-PIT" jest możliwe tylko przez profil zaufany:

  • Jeżeli kwota nadpłaty/podatku do zapłaty wynosi 0 zł (zero)
  • dotyczy podatników rozliczający na druku PIT-28 przychody z najmu prywatnego (w tej sytuacji do US nie trafia informacja od płatnika)
  • dotyczy podatników, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2019 r. nie rozliczyli się samodzielnie (jedną uwiarygadniających danych jest kwota nadpłaty/do zapłaty z PIT-40A)

Druga droga do uzyskania dostępu do swojego zeznania podatkowego w Internecie to skorzystanie z profilu zaufanego.
Umożliwia on identyfikację danej osoby, jej uwierzytelnienie i podpisanie elektronicznych dokumentów. Kto jeszcze nie ma profilu zaufanego, może go założyć na dwa sposoby.

Przez Internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej

W tej opcji założysz go i potwierdzisz w pełni online, 24h/7 dni w tygodniu. Warunek? Posiadanie konta w bankach:

  • PKO Bank Polski SA,
  • Santander,
  • Bank Pekao,
  • mBank,
  • ING Bank Śląski,
  • Millennium Bank,
  • konta na platformie Envelo.

Dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego decydując się na ten sposób założenia profilu zaufanego, nie trzeba już potwierdzać swoich danych w urzędzie.

Jak to zrobić?

  1. w systemie bankowości elektronicznej Twojego banku, wypełnij formularz o założenie profilu zaufanego.
  2. operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.

Druga opcja założenia profilu zaufanego – przez Internet potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym

  1. wejdź na stronę pz.gov.pl.
  2. wybierz możliwość założenia profilu zaufanego z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym.
  3. odwiedź punkt potwierdzający. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy. W całej Polsce funkcjonuje niemal 1500 takich punktów. To m.in. urzędy skarbowe, inspektoraty ZUS, banki, urzędy miejskie, czy wojewódzkie, a także poczty.

Ważne: pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego.

Po co mi profil zaufany?

Dzięki profilowi zaufanemu nie tylko sprawdzisz swój e-PIT, ale załatwisz też wiele innych urzędowych spraw. Pamiętaj, bez wychodzenia z domu.

Nasze podatki to nic przy tych pomysłach. Nie uwierzysz, za ...

Jakich? To tylko kilka przykładów:

  • Złożysz wniosek o wydanie dowodu osobistego
  • Zarejestrujesz online narodziny dziecka
  • Sprawdzisz swoje punkty karne
  • Sprawdzisz, czy auto, które chcesz sprowadzić z zagranicy nie było złomowane (Historia Pojazdu)
  • Złożysz i sprawdzisz dokumenty rozliczeniowe w ZUS i US
  • Złożysz wniosek o rejestrację działalności gospodarczej
  • Zgłosisz utratę dowodu osobistego
  • Wystąpisz o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
  • Uzyskasz odpis aktu stanu cywilnego…
  • … i dziesiątki innych spraw.

Nowością w 2021 r. w komunikacji instytucji skarbowych w płatnikami i podatnikami ma być usługa E-Urząd Skarbowy. W grudniu 2020 r. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przedstawiły przygotowały projekt ustawy o zmianie ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw obsługiwanych przez Krajową Administrację Skarbową.

- Projektowane regulacje wprowadzają do systemu prawnego e-Urząd Skarbowy, czyli system teleinformatyczny dla klientów KAS.
E-Urząd Skarbowy zapewni pakiet spójnych i komplementarnych usług online umożliwiających załatwianie spraw podatkowych bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym - czytamy w zapowiedzi.

Błędy, które pojawiają się w rozliczeniach podatkowych dotyczą niemal wyłącznie przekazywania ich w formie tradycyjnej, papierowej. Aby zminimalizować ryzyko błędów warto korzystać z rozliczenia elektronicznego. System e-deklaracje pozwala na sprawdzenie formularza przed wysłaniem i nie pozwoli na wysyłkę niekompletnej deklaracji. Dzięki usłudze PFR otrzymujemy już wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, które wymaga od nas jedynie sprawdzenia danych, podpisania i wysłania. Dzięki PIT-WZ (wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego) to urząd skarbowy sporządzi deklarację za podatnika.Najczęściej popełniane błędy przy wypełnianiu zeznań podatkowych PIT podajemy na następnych slajdach >>>

TOP 10 najczęściej popełnianych błędów w PIT-ach. Też je popełniasz?

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska