Jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości?

red. Edyta Hanszke
O sposobie opodatkowania przychodu/dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych decyduje data ich kupna. (fot. sm)
O sposobie opodatkowania przychodu/dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych decyduje data ich kupna. (fot. sm)
Sprzedajesz mieszkanie, dom, działkę. Podpowiadamy, jak prawidłowo rozliczyć się z tej transakcji z urzędem skarbowym; kiedy możesz liczyć na ulgi i jak je wyliczyć.

O sposobie opodatkowania przychodu/dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych decyduje data ich kupna.

I tak:

Jeśli nastąpiło to do 31 grudnia 2006 r., to stawka podatku wynosi 10 proc. od przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości

Osoby, które nabyły nieruchomość od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. lub po 1 stycznia 2009 r., płacą 19 proc. podatku

PRZYPADEK PIERWSZY

Kiedy sprzedajesz nieruchomość (prawa majątkowe) kupioną do końca 2006 r.

Wówczas płacisz 10 proc. podatku od przychodu ze sprzedaży nieruchomości. Oblicza się go od kwoty uzyskanej ze sprzedaży tej nieruchomości, pomniejszonej o poniesione koszty (np. prowizja dla pośrednika uczestniczącego w sprzedaży nieruchomości, opłaty notarialne).

Zobacz: Przykład obliczenia podatku!

Podatek powinniśmy zapłacić w ciągu 14 dni od dnia sprzedaży, a rozliczyć go na formularzu PIT-23.

Zobacz:Zwolnienie z opodatkowania.

Zwolnienie obejmuje także tę część przychodów ze sprzedaży, którą przeznaczamy na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na wskazane wyżej „cele mieszkaniowe”.

Uwaga!

Jeżeli podatnik w ciągu 2 lat nie przeznaczy pieniędzy na te cele, będzie musiał zapłacić podatek (wraz z odsetkami) najpóźniej następnego dnia po upływie dwuletniego okresu.

 

PRZYPADEK DRUGI

 

Kiedy sprzedajesz nieruchomość i prawa majątkowe kupione od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r.

Stawka podatku wynosi wówczas 19 proc. od dochodu, tj. od różnicy pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży tej nieruchomości (ceną określoną w umowie pomniejszoną o koszty odpłatnego zbycia) a wydatkami na zakup tej nieruchomości i udokumentowanymi nakładami, które zwiększyły wartość nieruchomości (np. remont, modernizacja).

Podatek jest płatny do dnia złożenia zeznania rocznego, czyli do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym nieruchomość została sprzedana. Podatek wykazujemy w zeznaniu rocznym PIT-36, PIT-36L, PIT-38. Dochodu ze sprzedaży nie łączy się z dochodami z innych źródeł.

Zwolnienie z opodatkowania przysługuje:

Jeżeli sprzedaż nieruchomości nastąpi po 5 latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie.

Jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia nieruchomości. Wówczas w ciągu 14 dni od dnia sprzedaży powinien złożyć w swoim urzędzie skarbowym oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia - tzw. ulga meldunkowa.

PRZYPADEK TRZECI

Kiedy sprzedajesz mieszkanie kupione po po 1 stycznia 2009 r.

Podatek wynosi wówczas 19 proc. od dochodu, tj. różnicy pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży tej nieruchomości (ceną określoną w umowie pomniejszoną o koszty odpłatnego zbycia) a wydatkami na zakup tej nieruchomości i udokumentowanymi nakładami, które zwiększyły wartość nieruchomości (np. remont, modernizacja).

Dla kogo zwolnienie z podatku:

Dochód podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli od dnia sprzedaży w ciągu 2 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, podatnik wyda przychód uzyskany z tej transakcji na własne cele mieszkaniowe.

Zobacz: Co uważa się za wydatki na własne cele mieszkaniowe.

Zwolnienie będzie dotyczyło nieruchomości położonych na terytorium Polski, jak również na terytorium państw Unii Europejskiej lub państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej, o ile polski urząd skarbowy będzie posiadał prawną możliwość uzyskania na ten temat informacji od organu podatkowego odpowiedniego państwa.

Ponadto zwolnienie obejmuje część przychodów, z której spłacamy raty kredytu lub pożyczki, a także odsetki od takich, zaciągniętych na wymienione cele mieszkaniowe, jak również kredytów refinansowych.

Żeby obliczyć wysokość dochodu podlegającego zwolnieniu, należy podzielić dochody przez udział wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie.

Jeśli tylko część przychodu zostanie wydana na cele mieszkaniowe, trzeba będzie zapłacić 19% podatku od różnicy między dochodem ze zbycia nieruchomości a dochodem podlegającym zwolnieniu, co obrazuje poniższy przykład.

Zobacz: Przykład obliczenia podadku.

Dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości opodatkowania należy rozliczyć w zeznaniu podatkowym PIT-39, które należy złożyć do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska