Jak rozwija się opolskie społeczeństwo informacyjne?

Edyta Hanszke [email protected]
Krzysztof Głomb, prezes SMWI, członek Rady Informatyzacji przy ministrze spraw wewnętrzynych i administracji.
Krzysztof Głomb, prezes SMWI, członek Rady Informatyzacji przy ministrze spraw wewnętrzynych i administracji.
Rozmowa z Krzysztofem Głombem, prezesem Stowarzyszenia „Miasta w Internecie” na temat obecnego etapu rozwoju opolskiego społeczeństwa informacyjnego i jego przyszłości.

Wydaje się, że w statystykach Opolszczyzna nie wypada źle, jeśli chodzi o ilość gospodarstw domowych posiadających komputer i dostęp do internetu?

Zobacz: Opolszczyzna. Internet nasz powszedni

Z analizy przeprowadzonej przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego w roku 2009 wynika, że przyrost osób korzystających z komputerów w województwie opolskim jest mniej dynamiczny niż w całym kraju, a odsetek użytkowników jest niższy w porównaniu z krajem. Ale nie to jest istotą rzeczy.

W Polsce myśli się o informatyzacji bardzo narzędziowo. Mnie te statystyki nie uspokajają. Bo kiedy zapytamy, czy ci użytkownicy internetu wykorzystują go do wymiany dokumentów, materiałów, czy robią zakupy on-line, czy rozmawiają przez komunikatory internetowe, to okazuje się, że robi to niewielu albo rzadko. I to jest nie do przyjęcia w dzisiejszym świecie.

Jeśli sprzęt i infrastruktura jest, to czemu z niej nie korzystamy?

Po pierwsze mamy pokolenia ludzi pozbawionych kompetencji cyfrowych. Rodziców, dziadków, którzy nie uczyli się informatyki w szkole, a teraz boją się komputera albo przymuszeni np. w pracy uczą się obsługiwać w zakresie którym muszą i na tym koniec.

Tymczasem te pokolenia z powodzeniem mogłyby kontaktować się z bliskimi, często rozsianymi po świecie przy pomocy internetu. Mogłyby kupować w sklepach internetowych, grać na giełdzie, a tego nie robią. Lepiej jest z młodszymi pokoleniami, ale nie do końca. Co z tego, że powstają wioski internetowe, jeśli dzieci przychodzą tam, żeby pograć w gry. Nie na tym ma polegać społeczeństwo informacyjne.

Zobacz: Opolskie Partnerstwo dla Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego szansą dla regionu

A na czym?

Chodzi o nauczenie różnych grup społecznych i wiekowych, że po pierwsze internet jest bardzo przydatny - 25,6% badanych przez naukowców z UW na pytanie, dlaczego nie mają internetu, tłumaczyli się brakiem potrzeby. I to podejście trzeba zmienić.

Drugi problem to brak umiejętności - grupa osób, które mają dostęp i chciałyby korzystać z nowych technologii jest stosunkowo niewielka - to ok. 3 proc. w regionie i kraju.

Trzeba ich nauczyć, jak użytkowo potraktować internet, co się da zrobić, siedząc przed komputerem. Że można w ten sposób płacić rachunki, załatwiać formalności w urzędach, sprawdzać zadłużenie, obsługiwać swoje konto w banku, zarejestrować się w przychodni, śledzić informacje o zagrożeniach i wiele innych spraw.

To posłuży ogólnemu rozwojowi regionu, także pod względem gospodarczym i podniesie jakość życia mieszkańców.

Jak to zrobić, żeby przekonać 50-, 60-latków do zbratania się z nowoczesnymi technologiami?

Istota tkwi we współpracy organizacji z regionu, które prowadziłyby projekty edukacyjne dla różnych grup społecznych. Na przykład dla rolników z Opolszczyzny, w której to branży jest ogromny potencjał do rozwoju województwa.

Tworzeniu warunków do współpracy na rzecz powszechnej edukacji cyfrowej mieszkańców regionu służyć ma sieć współdziałania nazwana Opolskim Partnerstwem dla Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, którą zawiążemy 30 września.

Miasta w internecie

Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” (SMWI) z siedzibą w Tarnowie jest ekspercką organizacją pozarządową działającą od 1998 roku na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Wspiera działania samorządów regionalnych i lokalnych w wykorzystaniu technologii informacyjnych dla transformacji cywilizacyjnej oraz dla stymulowania rozwoju gospodarczego. Zajmuje się transferem wiedzy i europejskich doświadczeń w zakresie e-rozwoju, wypracowanych w wiodących regionach Unii Europejskiej.

Misją Stowarzyszenia jest wspieranie procesów transformacji polskiej administracji publicznej w nowoczesny eGovernment poprzez planowanie, realizację i promocję działań na rzecz e-Rozwoju lokalnego i regionalnego, wprowadzania usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną oraz tworzenia społeczeństwa wiedzy, m.in. poprzez rozwijanie zasobów informacji publicznej dzięki najnowocześniejszym technologiom.

SMWI jest uznawane za think tank posiadający silne zaplecze badawcze oraz umiejętności i możliwości wykorzystania najlepszej europejskiej wiedzy. Eksperci ze Stowarzyszenia aktywnie współpracują z partnerami publicznymi oraz pomagają w sformułowaniu praktycznych rekomendacji na rzecz regionalnego rozwoju gospodarczego i społecznego - osadzonych i w europejskiej wiedzy i w lokalnych uwarunkowaniach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska