Jak się nazywa ta wieś?

fot. Sławomir Draguła
- Tu są i zawsze były Ciermięcice i chcemy, aby tak zostało - mówi sołtys Joanna Brewus.
- Tu są i zawsze były Ciermięcice i chcemy, aby tak zostało - mówi sołtys Joanna Brewus. fot. Sławomir Draguła
- Przez niedbalstwo urzędników w ministerstwie możemy mieć kłopoty - żalą się mieszkańcy Ciermięcic pod Głubczycami.

Przy wjeździe do wsi stoi znak z napisem: Ciermięcice.
- Tak było od końca wojny - wyjaśnia Angela Lux, osiemdziesięcioletnia mieszkanka Ciermięcic. - Za Niemca wieś nazywała się Turmitz, ale jak weszli Rosjanie i nastała władza ludowa, przemianowali ją na Ciermięcice.

Tak pisaną nazwę wsi w dowodach osobistych, aktach urodzenia, ślubów, prawach jazdy i wszystkich innych dokumentach ma wpisany każdy z mieszkańców.
Taka sama pisownia jest w gminnych dokumentach.

Jakież było jednak zdziwienie mieszkańców i gminnych urzędników, kiedy okazało się, że w pochodzącym z lat 80. "Wykazie urzędowych nazw miejscowości w Polsce", wydanym przez ówczesne Ministerstwo Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, widnieje nazwa Ciermęcice.
- Gdzieś zgubiła się druga litera "i" w nazwie miejscowości - mówi Adam Krupa, burmistrz Głubczyc. - Teraz musimy naprawić ten błąd. Nazwy miejscowości muszą się zgadzać z tymi w spisie ministerialnym.

Tak było

Tak było

To nie pierwsze zamieszanie wokół nazw miejscowości w gminie Głubczyce. Podobny problem mają mieszkańcy Biernatowa-Biernatówka. Przy wjeździe stoi znak Biernatówek, w niektórych dokumentach jest Bernatów, a w jeszcze innych Bernatów Mały. Urzędnicy tłumaczą, że Biernatówek jest przysiółkiem, który wchodzi w skład wsi Biernatów, dlatego od pewnego czasu w dokumentach wpisywany jest Biernatów-Biernatówek. Mieszkańcy narzekają na bałagan w dokumentach. Inną nazwę mają w dowodzie, inną w prawie jazdy.

Skąd taki błąd? Władze Głubczyc podejrzewają, że urzędnik ministerstwa, który pracował przy powstawaniu spisu, "zgubił" gdzieś jedną literę. Pomyłka nie wyszła na jaw przez ponad 20 lat.
- Teraz trzeba coś z tym zrobić - tłumaczy burmistrz Krupa.

Opcje są dwie. Albo w dokumentach trzeba będzie zmienić nazwę na Ciermęcice, a to wiąże się ze sporymi kosztami (wymiana dowodów, praw jazdy itd.), albo trzeba będzie zmienić nazwę wsi na Ciermięcice de facto, która teraz powszechnie obowiązuje.

W tej sprawie zostanie rozpisane wiejskie referendum. Mieszkańcy odpowiedzą na pytanie, czy są za zmianą nazwy miejscowości z Ciermęcic na Ciermięcice. Na kartach do głosowania będą widniały trzy odpowiedzi: jestem za, jestem przeciw, wstrzymuję się. Przy wybranej odpowiedzi trzeba będzie postawić krzyżyk.

- Myślę, że wszyscy będziemy za taką zmianą - mówi sołtys Joanna Brewus. - Tu są i zawsze były Ciermięcice i chcemy, aby tak zostało.

Nie jest jeszcze znany termin referendum. Zostanie ogłoszony po wakacjach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska