Jak się nazywa ta wieś?

  Jak się nazywa ta wieś?

  fot. Sławomir Draguła

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  - Tu są i zawsze były Ciermięcice i chcemy, aby tak zostało - mówi sołtys Joanna Brewus.

  - Tu są i zawsze były Ciermięcice i chcemy, aby tak zostało - mówi sołtys Joanna Brewus. ©fot. Sławomir Draguła

  - Przez niedbalstwo urzędników w ministerstwie możemy mieć kłopoty - żalą się mieszkańcy Ciermięcic pod Głubczycami.
  - Tu są i zawsze były Ciermięcice i chcemy, aby tak zostało - mówi sołtys Joanna Brewus.

  - Tu są i zawsze były Ciermięcice i chcemy, aby tak zostało - mówi sołtys Joanna Brewus. ©fot. Sławomir Draguła

  Przy wjeździe do wsi stoi znak z napisem: Ciermięcice.
  - Tak było od końca wojny - wyjaśnia Angela Lux, osiemdziesięcioletnia mieszkanka Ciermięcic. - Za Niemca wieś nazywała się Turmitz, ale jak weszli Rosjanie i nastała władza ludowa, przemianowali ją na Ciermięcice.

  Tak pisaną nazwę wsi w dowodach osobistych, aktach urodzenia, ślubów, prawach jazdy i wszystkich innych dokumentach ma wpisany każdy z mieszkańców.
  Taka sama pisownia jest w gminnych dokumentach.

  Jakież było jednak zdziwienie mieszkańców i gminnych urzędników, kiedy okazało się, że w pochodzącym z lat 80. "Wykazie urzędowych nazw miejscowości w Polsce", wydanym przez ówczesne Ministerstwo Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, widnieje nazwa Ciermęcice.
  - Gdzieś zgubiła się druga litera "i" w nazwie miejscowości - mówi Adam Krupa, burmistrz Głubczyc. - Teraz musimy naprawić ten błąd. Nazwy miejscowości muszą się zgadzać z tymi w spisie ministerialnym.

  Tak było

  Tak było


  To nie pierwsze zamieszanie wokół nazw miejscowości w gminie Głubczyce. Podobny problem mają mieszkańcy Biernatowa-Biernatówka. Przy wjeździe stoi znak Biernatówek, w niektórych dokumentach jest Bernatów, a w jeszcze innych Bernatów Mały. Urzędnicy tłumaczą, że Biernatówek jest przysiółkiem, który wchodzi w skład wsi Biernatów, dlatego od pewnego czasu w dokumentach wpisywany jest Biernatów-Biernatówek. Mieszkańcy narzekają na bałagan w dokumentach. Inną nazwę mają w dowodzie, inną w prawie jazdy.  Skąd taki błąd? Władze Głubczyc podejrzewają, że urzędnik ministerstwa, który pracował przy powstawaniu spisu, "zgubił" gdzieś jedną literę. Pomyłka nie wyszła na jaw przez ponad 20 lat.
  - Teraz trzeba coś z tym zrobić - tłumaczy burmistrz Krupa.

  Opcje są dwie. Albo w dokumentach trzeba będzie zmienić nazwę na Ciermęcice, a to wiąże się ze sporymi kosztami (wymiana dowodów, praw jazdy itd.), albo trzeba będzie zmienić nazwę wsi na Ciermięcice de facto, która teraz powszechnie obowiązuje.

  W tej sprawie zostanie rozpisane wiejskie referendum. Mieszkańcy odpowiedzą na pytanie, czy są za zmianą nazwy miejscowości z Ciermęcic na Ciermięcice. Na kartach do głosowania będą widniały trzy odpowiedzi: jestem za, jestem przeciw, wstrzymuję się. Przy wybranej odpowiedzi trzeba będzie postawić krzyżyk.

  - Myślę, że wszyscy będziemy za taką zmianą - mówi sołtys Joanna Brewus. - Tu są i zawsze były Ciermięcice i chcemy, aby tak zostało.

  Nie jest jeszcze znany termin referendum. Zostanie ogłoszony po wakacjach.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Mordimer

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo