Jak się odnaleźć w funduszach unijnych

Oprac. edh
Okazuje się, iż wiele programów i działań z pozoru skierowanych do określonego odbiorcy tak naprawdę jest przeznaczonych dla zupełnie innego wnioskodawcy. (fot. sxc)
Okazuje się, iż wiele programów i działań z pozoru skierowanych do określonego odbiorcy tak naprawdę jest przeznaczonych dla zupełnie innego wnioskodawcy. (fot. sxc)
Przedsiębiorca zainteresowany skorzystaniem z dotacji stoi przed nie lada wyzwaniem. Musi ustalić, z jakiego programu skorzystać starając się o dofinansowanie.

Jan Klimkiewicz, ekspert CTC Polska w Opolu

Okazuje się, iż wiele programów i działań z pozoru skierowanych do określonego odbiorcy tak naprawdę jest przeznaczonych dla zupełnie innego wnioskodawcy.

Tym samym zdarza się, iż dwóch przedsiębiorców działających w tej samej branży, posiadających siedziby w jednej miejscowości nie może skorzystać z identycznych działań i programów unijnych, lecz z dwóch odmiennych.

Za sytuację tą odpowiedzialna jest tzw. linia demarkacyjna, która dokonuje podziału wnioskodawców ze względu na ich typ oraz rodzaj i wielkości przedsięwzięć pomiędzy różne programy operacyjne i działania.

 

Jak dokonać prawidłowej identyfikacji

Pierwszym i najważniejszym elementem jest identyfikacja wielkości przedsiębiorstwa. Każdy przedsiębiorca musi odpowiedzieć sobie na pytanie jakim jestem przedsiębiorstwem, mikro, małym czy też może średnim. Jest to jednak najprostszy krok, który daje nam odpowiedz ilu średniorocznie pracowników zatrudniała nasza firma w okresie dwóch ostatnich lat.

 

Kolejnym krokiem jest ustalenie w jakiej miejscowości funkcjonuje nasze przedsiębiorstwo oraz gdzie zlokalizowana jest planowana inwestycja. Sytuacja ta dotyczy jednak wyłącznie mikropodmiotów, które mogą np. skorzystać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) lub Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO).

Inne przedsiębiorstwa nie maja powyższych problemów. Dla nich z kolei najważniejsze jest ustalenie typu oraz wartości inwestycji, bowiem w przypadku naprawdę dużych projektów może okazać się, iż nasze przedsięwzięcie powinno być realizowane w ramach np. programów krajowych.

 

Odmienną kwestię stanowi branża w jakiej działamy lub typ inwestycji jaką planujemy zrealizować. I tak w przypadku firm działających w branży internetowej, planujących uruchomić e-usługę programem docelowym może być zarówno program regionalny lub Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka.

W tym przypadku elementem identyfikującym źródło dofinansowania jest np. okres funkcjonowania przedsiębiorstwa.

 

Równie ważnymi czynnikiem jest także rodzaj PKD, który dotyczy planowanej do zrealizowania inwestycji. Czasami okazuje się, iż działanie z pozoru typowe dla programu regionalnego (RPO) tak naprawdę możliwe jest do sfinansowania np. z PROW-u. Tutaj przydaje się znajomość wyłączeń określonych w dokumentach unijnych.

 

Co zrobić by prawidłowo wskazać program unijny?

Niestety ze względu na trudny do przeanalizowania dokument w postaci „linii demarkacyjnej” oraz dużą ilość programów i działań, a także dokumentów unijnych najlepszym rozwiązaniem wydaje się dotarcie do doświadczonego eksperta, który dokona odpowiedniej identyfikacji źródła finansowania naszej planowanej inwestycji, a tym samym zapobiegnie odrzuceniu projektu ze względu na przekroczenie linii demarkacyjnej.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska