Jak się uczyć, żeby się dobrze nauczyć

Roman Rechenek
Przed sesją materiał do "przerobienia" jest ogromny.  - Uczyć się trzeba, ale należy to robić umiejętnie - mówią specjaliści.
Przed sesją materiał do "przerobienia" jest ogromny. - Uczyć się trzeba, ale należy to robić umiejętnie - mówią specjaliści. Roman Rechenek
Na większości uczelni ruszyła sesja egzaminacyjna. Specjaliści radzą studentom, jak przejść pomyślnie przez egzaminy.

Ważne

Ważne

Sen: 7-8 godzin. Jego brak powoduje zaburzenia koncentracji, upośledzenie zapamiętywania, a nawet zaburzenia świadomości.
Aktywność fizyczna: co najmniej 30 minut dziennie. Wysiłek nie powinien być zbyt forsowny, czyli taki, przy którym nasze serce bije nie szybciej niż 130 uderzeń/min. (wysiłek, który umożliwia w miarę swobodną rozmowę).
Posiłki: optymalnie 4-5 dziennie, a na pewno nie jeden. Najważniejsze jest energetyczne śniadanie. W przerwach zdrowe przekąski, warzywa, owoce. Zastrzyk energii da czekolada - źródło magnezu. Zrezygnować należy z ciast i fast foodów, które nie mają dużo wartości odżywczych, a za to sporo kalorii.

> Alkohol: nawet mały kieliszek niszczy bezpowrotnie kilkaset komórek nerwowych. Komórki się nie regenerują, czyli - już ich nam nie przybędzie, warto je oszczędzać.

Techniki relaksacji: na stres pomoże masaż karku, te mięśnie najbardziej się napinają przy stresie. Umiarkowany stres jest korzystny - działa mobilizująco, przyspiesza zapamiętywanie. Natomiast przewlekły stres działa destrukcyjnie, może prowadzić do nerwicy, depresji, a w skrajnych przypadkach nawet do myśli samobójczych.

Kawa: kofeina jest substancją pobudzającą, ale też obkurcza naczynia krwionośne i przyspiesza akcję serca, stąd jej przedawkowanie bywa groźne: kołatania serca, dreszcze, drżenia mięśniowe.

Na egzaminie wygrywa ten, który jest zorganizowany i dobrze nastawiony.

- Optymiści radzą sobie znacznie lepiej - mówi dr Anna Bokszczanin z Instytutu Psychologii UO. - Podstawowym błędem popełnianym przez studentów jest uczenie się wszystkiego na raz. Dobre wyniki daje wspólna nauka i wzajemne przepytywanie się studentów - wymienia dr Bokszczanin.

Podczas egzaminów stres jest gwarantowany.

- W jego redukcji pomoże nam wiedza na temat wymagań jakie stawiają wykładowcy. Znane jest też zjawisko "przeuczenia", które jest wynikiem niewłaściwego dozowania nauki i zbyt dużych ilości powtórzeń - dodaje dr Bokszczanin.

Podczas nauki należy zadbać o tzw. higienę trybu życia.

- Sukces na egzaminie zapewnią przede wszystkim sen, świeże powietrze, jedzenie bogate w owoce i warzywa - mówi dr n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas z Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu.

Jest też dobra wiadomość dla wielbicieli czekoladowych słodkości. Uwalnianie endorfin, czyli hormonów szczęścia skutecznie poprawi nam humor podczas sesji.

- Przyda się zażywanie magnezu oraz witamin z grupy B i lecytyny, która ułatwi zapamiętywanie. "Dopalacze" i mieszanki witaminowe z kofeiną są mało skuteczne, a ich przedawkowanie jest szkodliwe - mówi dr Mastalerz-Migas.

Co z tymi wszystkimi, którzy kawę uznają za antidotum na bezsenność i skuteczną naukę?

- Dobra i naturalna kawa z ekspresu zawiera wiele antyoksydantów, które oprócz kofeiny pobudzają organizm. Kawa rozpuszczalna jest ich pozbawiona, a zawiera kofeinę, której nie warto nadużywać - dodaje dr Mastalerz-Migas.

Nie bez znaczenia pozostaje też nasza prezencja i dobre wrażenie.

- Ubiór ma być schludny. Garnitur lub garsonka w kolorze stonowanym. Dopuszczalny jest delikatny makijaż, a paznokcie średniej długości pomalowane bezbarwnym lakierem - doradza Agnieszka Podmokły z Agenci Promocyjno - Reklamowej BIT.

Podczas egzaminu istotny jest fakt, że wiele informacji człowiek odbiera za pomocą wzroku.

- Spuszczony wzrok czy unikanie kontaktu wzrokowego odczytywane jest jako kłamstwo. Ręce powinny być w pozycji otwartej. Splecione lub zaciśnięte dłonie świadczą o zdenerwowaniu. Postawa lekko pochylona w kierunku egzaminatora świadczy o zaangażowaniu - wymienia Podmokły.

Pozytywne wrażenie często decyduje o końcowym wyniku.

- Można zastosować parafrazę, czyli powtórzyć swoimi słowami wypowiedź rozmówcy. Pokazujemy w ten sposób, że go słuchamy i rozumiemy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska