Jak się załatwia niewygodnych polityków i urzędników?

Daniel Polak/Mariusz Jarzombek/Witold Chojnacki
na zdj od lewej: Andrzej Wróbel, Kazimierz Łukawiecki i Józef Gisman
na zdj od lewej: Andrzej Wróbel, Kazimierz Łukawiecki i Józef Gisman Daniel Polak/Mariusz Jarzombek/Witold Chojnacki
Na Opolszczyźnie prokuratura coraz częściej wykorzystywana jest do walki politycznej i urzędniczych porachunków.

Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu umorzyła właśnie dochodzenie w sprawie rzekomych nieprawidłowości w Miejskim Ośrodku Kultury. Doniesienie złożył sprawujący nadzór nad tą jednostką prezydent Tomasz Wantuła. Miały one obciążać ówczesnego dyrektora MOK Andrzeja Wróbla i dotyczyć m.in. rozliczania kosztów organizacji imprez i niejasności przy wynajmowaniu pomieszczeń w gmachu ośrodka kultury.

W czasie gdy prokuratura pracowała nad tą sprawą, Wantuła zwolnił Wróbla.

- Próbowano postawić mnie z złym świetle i pozbawiono stanowiska dyrektora, formułując zarzuty, które nie miały nic wspólnego z prawdą. To były ciężkie miesiące dla mnie - przyznaje Andrzej Wróbel, który po oczyszczeniu z zarzutów nie liczy już na powrót do MOK-u, ale oczekuje chociażby przeprosin od prezydenta.

W podobny sposób pracę w zeszłym roku stracił szef opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Kazimierz Łukawiecki. W ocenie wielu lekarzy, samorządowców i pacjentów był bardzo dobrym menedżerem, ale szef centrali NFZ Jacek Paszkiewicz miał inne zdanie.

Podstawą do zwolnienia Łukawieckiego były zarzuty o rzekomą niegospodarność, dotyczącą wydawania pieniędzy m.in. na program leczenia bólu.

Doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, dotyczące w sumie aż pięciu wątków, złożył w prokuraturze sam Paszkiewicz. W styczniu tego roku dochodzenie zostało umorzone.

Wczoraj poproszeni przez nas prezydent Wantuła, a także pracownicy centrali NFZ w Warszawie nie znaleźli czasu, by udzielić komentarzy w tych sprawach. Podobnych przykładów, gdzie zwalniano urzędników po bezpodstawnych oskarżeniach, jest więcej.

Taką praktykę szczególnie często stosuje się w Kędzierzynie-Koźlu. Rok temu, gdy starostą tutejszego powiatu był Józef Gisman z Mniejszości Niemieckiej, część radnych powiatowych Platformy Obywatelskiej (tworzyła wówczas rządzącą koalicję z MN) złożyła doniesienie do prokuratury o rzekomych nieprawidłowościach przy remoncie mostu łączącego Bierawę z Ciskiem.

- Fachowcami nie jesteśmy, ale gołym okiem widać, że remont nie został przeprowadzony tak, jak należy - przekonywała Małgorzata Tudaj, wówczas wicestarosta z PO.

Fuszerka - jak określili samorządowcy sposób wykonania prac - miała kosztować ponad 300 tysięcy złotych, a politycznie obciążała starostę i podległych mu urzędników z Powiatowego Zarządu Dróg. Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie, które po kilku miesiącach zostało jednak umorzone.
Ale jeszcze w czasie trwania śledztwa radni odwołali starostę Józefa Gismana, a jednym z argumentów była rzekoma fuszerka. W nowym rozdaniu stanowisko starosty przypadło właśnie Platformie Obywatelskiej, której radni zrobili ferment z prokuraturą.

Niedługo potem ta instytucja ponownie została zaangażowana w polityczne przepychanki na szczytach powiatowej władzy w Kędzierzynie-Koźlu. Tym razem śledczym poskarżyli się członkowie Komitetu Wyborczego Wyborców Tomasza Wantuły, którzy po odsunięciu od władzy Mniejszości Niemieckiej tworzyli z PO nową koalicję rządzącą.

Członkowie zarządu powiatu z KWW Tomasza Wantuły próbowali przekonać do zatrudnienia na stanowisku szefa szpitala swojego kandydata Anatola Majchera. Nowy starosta z PO Artur Widłak nie chciał się jednak na to zgodzić. Chwilę później jego koalicjanci złożyli w prokuraturze doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez starostę. Poszło o wynajem pomieszczeń należących do powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej dla jednej z prywatnych firm.

Także w tym przypadku nie było mowy o żadnym przestępstwie. Starosta Widłak uległ jednak swoim ówczesnym politycznym oponentom, z którymi teraz tworzy zgraną koalicję. A dyrektorem szpitala został ostatecznie Anatol Majcher.

- Każdy ma prawo złożyć doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a my mamy obowiązek przeprowadzić postępowanie sprawdzające. Nie ma znaczenia, czy doniesienie składa zwykły Kowalski czy też polityk - mówi Artur Jończyk, szef Prokuratury Rejonowej w Opolu.

Owo postępowanie sprawdzające trwa co najmniej miesiąc i dopiero wówczas podejmowane są decyzje o wszczęciu śledztwa bądź odmowie. Jeden z opolskich prokuratorów anonimowo przyznaje, że spora część spraw trafia do śledczych tylko dlatego, że zgłaszający widzi w tym polityczne korzyści. - Ta moda pojawiła się jeszcze za rządów Prawa i Sprawiedliwości, gdy doniesienia do prokuratury łączono ze spektakularnymi konferencjami prasowymi - mówi prokurator. Przyznaje, że takie sprawy zabierają śledczym cenny czas, bo zamiast zajmować się prawdziwymi przestępstwami, szukają przez miesiąc dziury w całym.

Ludzie, którzy padli ofiarą takich nagonek, tłumaczą, że już samo zgłoszenie do prokuratury doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez opinię publiczną odbierane jest dowód winy. - Łatwo jest człowieka obrzucić błotem, a potem trudno pozbyć się złej opinii - mówi Andrzej Wróbel, były dyrektor kędzierzyńskiego MOK-u.

Kazimierz Łukawiecki, który po odwołaniu ze stanowiska szefa opolskiego oddziału NFZ przeszedł do pracy w krapkowickim sanepidzie, uważa, że osoby, które kierują bezpodstawne oskarżenia, powinny za to odpowiadać.

- Nie może być tak, że ktoś oskarży mnie o poważne przestępstwa, a potem nie ponosi z tego tytułu żadnej odpowiedzialności - mówi Łukawiecki. - W moim przypadku zaangażowano na kontrole olbrzymi aparat urzędniczy, kosztowało to z pewnością wiele tysięcy złotych. Po co to wszystko, skoro od razu było wiadomo, że zarzuty są bezpodstawne? - pyta Łukawiecki.

Na Opolszczyźnie 16 procent spraw, którymi zajmują się prokuratorzy, kończy się na etapie postępowania sprawdzającego.

Wideo

Komentarze 33

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
abcd55

uprzejmnie donoszę. u mojego sąsiada ukrywa się zabójca ryśka z klanu

o
obserwator

Prosiłbym nie stawiać reszty omawianych panów na równi z Łukawieckim... to całkiem inna liga.

Pozdr.

m
maciejka
Politycy polityków gonią prokuraturą, mają to we krwi, gorzej gdy swój swego (z tej samej partii) bo często z zaskoczenia. Rzekomo pokrzywdzeni lądują miękko lub czekają na kolejną kadencję, zawsze z vice można stać się pierwszym, teoretycznie z konkursu

O tym jak działa polski wymiar sprawiedliwości i Prokuratura to od dawna się wiele mówi i pisze zatem te umorzenia jeszcze nie są dla mnie takim ostatecznym dowodem na niewinność-NIESTETY
E
EE

Politycy polityków gonią prokuraturą, mają to we krwi, gorzej gdy swój swego (z tej samej partii) bo często z zaskoczenia. Rzekomo pokrzywdzeni lądują miękko lub czekają na kolejną kadencję, zawsze z vice można stać się pierwszym, teoretycznie z konkursu

a
akuku

brawo Gościu z 17,50 Pięknie wypunktowaleś większość argumentów przemawiających za glosowaniem na Naszą Wspaniała Przewodnią Partię z Jej Przywódcą (oby panował wiecznie).Amen

E
Edyta
'karamba' każdy rasowy polityk tak robi,chociażby Ronald Regan, przyjaciel 10 mln Polaków "Solidarności".Nie ma w tym nic złego, ważne aby w lusterku odbijała sie twarz przyzwoitego człowieka, czy widzac swoją twarz Szanowny Panie 'karamba' widzisz siebie czy kogoś zupełnie innego np. potwora z bagien.

Nie zrozumiałeś podtekstu "karamby" drogi "wawelu". Starosta to człowiek, który jest pozorantem i bynajmniej przyjacielem kogo kolwiek.
j
jurekwtz

To, że działacze PO nie są fachowcami widać na każdym kroku. Dobrze by jednak było, gdyby pamiętali o biblijnej zasadzie, "kto mieczem wojuje, od miecza ginie".

W
Wawel
A czy wiecie, że zaraz po wybraniu Skrzypa na stołek ten ćwiczył przed lustrem? Kill Bill chodził i rozpowiadał wszem tą nowinę (jak na rzecznika przystało).

'karamba' każdy rasowy polityk tak robi,chociażby Ronald Regan, przyjaciel 10 mln Polaków "Solidarności".Nie ma w tym nic złego, ważne aby w lusterku odbijała sie twarz przyzwoitego człowieka, czy widzac swoją twarz Szanowny Panie 'karamba' widzisz siebie czy kogoś zupełnie innego np. potwora z bagien.
O
Obywatel
Na miejscu tych panów po prostu wytoczyłbym proces o zniesławienie tym, którzy rzucili oskarżenia.

Niektórzy z prominentnych obywateli naszego kraju zapomnieli lub mają amnezję, że od 1989r obowiązują nas inne reguły życia publicznego na tzw."świeczniku władzy" niż obowiązywały w komunie(inne dla towarzyszy, SB a jeszcze inne dla szarego robola), ale dzięki opozycjonistom i zwyczajnym ludziom ruchu solidarnościowego mamy WOLNOŚĆ SŁOWA, nie ma cenzury i zamykania ust straszyć co niektórych dziennikarzy procesami.
Każdy z prominentów musiał sobie zdawać sprawę ,że każda władza nie trwa wiecznie i krytyka włączona jest w ryzyko jej sprawowania .Każdy rozsądny demokrata przemilczałby i znosił po męsku taką lekcje krytyki, a nie płakał nas swoim "niesprawiedliwym losem ",bo nie jest dalej tym kim chciałby być. Trochę przyzwoitości i tej zwykłej ludzkiej godności.
„Życie łatwe to kicz, a trudne pod górkę to Dekalog”.
G
Gość

Dlaczego w przyszłości będę głosował na PO:
1.Rząd obniżył i uprościł podatki, tak jak obiecywał.
2 PO dobrze wywiązała się z obietnicy zmniejszenia zatrudnienia
w administracji publicznej.
3.... rozwiń całośćjestem zadowolony z opieki medycznej i cen leków w RP
4 1400 zł to godna pensja, a jej podniesienie to wyłącznie sprawa pracodawców
5.uważam, tak jak rząd, że głównym elementem programu walki z bezrobociem jest otwarcie rynku pracy w Niemczech

6 rząd dobrze zrobił likwidując 50% placówek doraźnej pomocy medycznej, zamiast zlikwidować NFZ, jak obiecywał.

7.ograniczenie programu budowy autostrad uważam za sukces tego rządu.

8.akceptuje najwyższe koszty budowy dróg w Europie.

9.powinniśmy płacić jedne z najwyższych stawek za przejazd autostradą, a nasz rząd powinien pilnować interesów prywatnego jej właściciela.

10.powinniśmy płacić za towary spożywcze więcej niż Niemcy i Anglicy, a zarabiać mniej.

11.min. Rolnictwa nie musi wiedzieć jaką wprowadził stawkę VAT na cukier.

12. mianowanie superagenta PRL na stanowisko ambasadora w celu przygotowania wizyty prezydenta w obcym kraju jest OK.

13.dobrze zrobił nasz Premier zgadzając się na rozdzielenie uroczystości w Katyniu, mimo że wcześniej uzgodniono inaczej.

14 uważam za właściwe że Rosja zdecydowała za nas o sposobie prowadzenia śledztwa , który pozbawił nas jakiejkolwiek kontroli.

15.uważam, że rezygnacja Premiera RP z kierowania pracami Polskiej komisji badającej katastrofę Smoleńską była dobrą decyzją.

16 uważam, że śledztwo w sprawie największej Polskiej katastrofy po II wojnie światowej bylo prowadzone wzorowo.

17.uważam, że Prof. Nałęcz miał racje mówiąc – dla zbliżenia z Putinem warto ponieść każdą ofiarę.

19.jest mi obojętne czy czarne skrzynki oraz wrak samolotu trafią do Polski.

20 uważam, tak jak GW i TVN, że kombatanci wojenni są faszystami i nie powinni więcej uczestniczyć w marszu niepodległości.

21.uważam tak jak Premier Putin, S. Niesiołowski, Min. Nowak i Prof. Nałęcz że zbrodnia Katyńska to nie było ludobójstwo.

22.na widok krzyża i zniczy w miejscu publicznym czuje niechęć i agresję.

23.jestem zadowolony z wyników pracy komisji do zbadania afery hazardowej.

24 chcę aby dane wrażliwe moich dzieci i wnuków były zapisywane w centralnej bazie danych, dostępnej dla służb specjalnych.

25 popieram Ruch Autonomii Śląska i jego postulat “uzyskanie przez Śląsk pełnej autonomii politycznej, gospodarczej".

26.jestem wdzięczny Pr. Pawlakowi że podpisał 30-letnią umowę na dostawę gazu, wiedząc że mamy ogromne złoża gazu łupkowego.

27 uważam, że ten rząd wynegocjował dobrą cenę gazu 400 dol /1000 m2, podczas gdy Niemcy płacą 270 dol/ 1000 m2 a Brytyjczycy 190 dol.

28.myślę tak jak Tusk, że powinniśmy sprzedać Rosjanom, świeżo zmodernizowany, koncern paliwowy Lotos.

29.uważam, że dobrze się stało iż zgodnie z polityką Unii Europejskiej, PO zlikwidowało polskie stocznie a co za tym idzie większość Polskiego przemysłu, a w zamian za to pozwolono nam uprawiać ziemniaki.

30 uważam, że ocieplenie stosunków z Rosją wymagało rezygnacji z tarczy antyrakietowej i ustawienia rakiet Iskander w Kaliningradzie.

31.uważam, że pod dowództwem dok. Klicha mieliśmy silną armię, gdzie na 1 oficera przypada 1 szeregowiec.

32 zgadzam się aby premier obcego państwa decydował o tym jakie statki mogą wpłynąć do gazoportu w Świnoujściu.

33.uważam także, że jest potrzeba stawiać pomniki bolszewickim agresorom z 1920 r.

34.Uważam tak jak premier RP że Polskość to nienormalność i dziki kraj.

35. uważam, że starsi powinni pracować.
36. ……itd,itd

k
karamba

A czy wiecie, że zaraz po wybraniu Skrzypa na stołek ten ćwiczył przed lustrem? Kill Bill chodził i rozpowiadał wszem tą nowinę (jak na rzecznika przystało).

G
Gość

TO WŁASNIE RZĄDY PO DOPROWDZILY DO TAKICH PATOLOGII. ŻDNYCHN WARTOŚCI, ŻADNEJ PRZYZWOITOŚCI

b
beria

tyPOwe POlszewickie metody

m
mieszkaniec

Dlaczego prezydent Opola jeszcze pelni swoja funkcje mimo dawno stawianych mu zarzutow za niegospodarnosc w BOS .. teraz PO prawomocnym wyroku POwinien natychmiast byc odwolany i spotkac sie ze swoimi kolesiami na rondzie .. czy kazda wladza w Opolu musi byc zawsze uwiklana w zlodziejskie interesy ..

p
piszę z K-Koźla
'Chrobry' a ,kto tym Osobom kazał być na świeczniku władzy ?Czy ktokolwiek grał z nimi w rosyjską ruletkę,
NIE Oni sami chcieli być na wierzchołku , a teraz trudno się pozbierać upadając.
Niejednego boli brak Pani cenzury,trzymania dziennikarzy za "buziunie na krótkiej smyczy" ,robienie sondaży opiniotwórczyc pod siebie itd.,ale co niektórzy ze starej nomenklatury zapomieli,że od 1989r mamy demorację i należy to uszanować.
Za błędy się płaci,a chcąc być na wyżynach społecznych i rządzić , to trzeba być czystym jak łza niemowlaka.

Wyborco, a nie uważasz, że to nasz wybór przy urnach postawił te osoby na świecznikach.
My nie daliśmy obecnemu staroście i jego zastępcy czy niani prezydenta mandatu społecznego na sprawowanie władzy. A mimo to, przez nas wybrani radni dokonali wyboru wbrew nam wyborcom.
Dlatego jestem przeciwny wybieraniu kogokolwiek z list partyjnych (KW Wantuły to także w zdecydowanej większości centroprawica czyli UW (?) Jorga + sld z pzpr-em).
Stworzony przez mieszkańców komitet wyborczy, na którego listach znajdą się LUDZIE, a nie członkowie i sympatycy! Komitet, na listach którego znajdą się nasi sąsiedzi: wolontariusze, społecznicy, dla których jedynym celem nie będzie należna dieta, wspomagająca budżet domowy, tylko racjonalne gospodarowaniem budżetem naszego miasta i trafne, przemyślane decyzje, także personalne.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3