Jak się żyje z autyzmem? Przekonali się uczniowie z Opola

Redakcja
Podczas zajęć dzieci zakrywały oczy i uszy szalikami i czapkami, zakładały rękawiczki i próbowały rozpoznać różne przedmioty. Ćwiczenie miało pomóc zrozumieć życie osoby z autyzmem.
Podczas zajęć dzieci zakrywały oczy i uszy szalikami i czapkami, zakładały rękawiczki i próbowały rozpoznać różne przedmioty. Ćwiczenie miało pomóc zrozumieć życie osoby z autyzmem. Sławomir Mielnik
Zajęcia "TAK dla osób z autyzmem" zorganizowała dziś Fundacja Prodeste z Opola. Wszystko z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Autyzmu, który przypada na 2 kwietnia.

Pierwsze akcje związane z Światowym Dniem Autyzmu (obchody przypadają 2 kwietnia) odbyły się w Zespole Szkół TAK przy ul. Kropidły w Opolu.

- Warsztaty pokazały uczniom, jak osoby z autyzmem odbierają świat i skąd się biorą ich zachowania, które w odbiorze społecznym wydają się śmieszne lub dziwne - mówiła Małgorzata Grus, terapeuta i psycholog z Fundacji Prodeste, która przygotowała dzisiejsze atrakcje dla uczniów.

- Autyzm polega m.in. na zaburzeniach w komunikacji i relacjach społecznych - dodaje Małgorzata Grus.

Jednym z elementów zajęć w szkole "TAK" było ćwiczenie podczas, którego dzieci zakrywały oczy i uszy szalikami i czapkami, zakładały rękawiczki i próbowały rozpoznać różne przedmioty, które prowadzące zajęcia im podawały. Były to m.in. płyty, kubek, zabawki czy gąbka.

Ćwiczenie miało pomóc zrozumieć życie osoby z autyzmem, to jak odbiera rzeczywistość i jak się w niej odnajduje.

- Zajęcia bardzo mi się podobały i dowiedziałam się, na czym autyzm polega, co czują osoby cierpiące na to zaburzenie. Myślę, że wciąż brakuje nam wrażliwości i tolerancji dla osób z autyzmem - powiedziała po warsztatach Wirginia Horwat, gimnazjalistka ze szkoły "TAK".

Po zajęciach odbył się również happening, podczas którego młodzież rozdawała niebieskie (kolor autyzmu) balony na ulicach miasta.

Fundacja Prodeste zachęca do współpracy także wolontariuszy. Osoby chętne mogą przychodzić do jej siedziby przy ul. Oleskiej 121 w Opolu. Tam czekają na nich zajęcia w fundacji i praca z dziećmi, które mają autyzm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska