Jak skroić dom na swoją miarę

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Domy piętrowe są dobrym rozwiązaniem m.in. dla rodzin wielopokoleniowych
Domy piętrowe są dobrym rozwiązaniem m.in. dla rodzin wielopokoleniowych sxc.hu
Budować parterowy, z poddaszem czy piętrowy? To podstawowe pytania, na które wbrew pozorom odpowiedź nie jest taka prosta. Dlatego przed wyborem projektu warto wziąć pod uwagę wszystkie "za" i "przeciw".

I parterówki, i te z poddaszem, i domy piętrowe mają swoje wady i zalety. Dlatego przed wyborem projektu wymarzonego domu warto przeanalizować nasz obecny styl życia, ale i plany na przyszłość.

- Wybór między domem parterowym i piętrowym zależy w dużej mierze od wielkości działki, jaką dysponujemy - mówi architekt Marcelina Pawełczyk. - Im mniejszy jest teren, tym lepszą opcją będzie
budynek liczący więcej niż jedną kondygnację. Dzięki temu będziemy mieli większy ogród. Ten, kto więc chce parterówkę, powinien zadbać o odpowiednio dużą działkę.

Jednym z większych plusów domów parterowych jest to, że wszystkie pomieszczenia umiejscowione
są na jednej kondygnacji, a to ma znaczenie w przypadku rodzin, które mają małe dzieci, albo dla tych,
z którymi mieszkają osoby starsze lub niepełnosprawne.

- Pomiędzy piętrami przemieszczamy się przecież po schodach, a to dość niebezpieczne dla dzieci czy osób starszych - mówi Marcelina Pawełczyk. - Mało tego. Pamiętajmy, że i my kiedyś się zestarzejemy, będziemy mieli mniejsze możliwości ruchowe i pokonywanie kilkudziesięciu stopni kilka razy w ciągu dnia będzie dla nas męczące.
Jeśli chodzi o koszty budowy, to wszystko zależy od projektu i powierzchni domu. Piętrowy można postawić na mniejszej, więc teoretycznie tańszej działce, ale generuje też dodatkowe koszty, np. na budowę schodów czy drugiej łazienki.

- Co ciekawe, domy parterowe wcale nie są oszczędniejsze, jeśli chodzi o ogrzewanie - dodaje Marcelina Pawełczyk. - Mają bowiem większą powierzchnię ścian zewnętrznych, przez które ucieka więcej ciepła.

Warto pamiętać też o tym, że domy parterowe są mniej intymne niż te z poddaszem użytkowym czy z piętrem.

- Na górze mamy bowiem strefę prywatną, do której dostępu nie mają odwiedzające nas osoby - tłumaczy Marcelina Pawełczyk. - Przed takimi wizytami nie będziemy musieli więc robić generalnych porządków.

Domy piętrowe są też lepszym rozwiązaniem dla rodzin wielopokoleniowych. - Na przykład na parterze
mieszkać mogą rodzice, a dzieci z wnukami na piętrze - mówi Marcelina Pawełczyk. - Na obu kondygnacjach można zrobić niezależne kuchnie i łazienki. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, by wszystkie te pomieszczenia były umiejscowione jedno pod drugim, dzięki czemu wystarczy budowa jednego pionu kanalizacyjnego i wodnego, co wpłynie na niższe koszty inwestycji.

Jeśli chodzi o domy z poddaszem użytkowym, warto pamiętać przede wszystkim
o tym, że skosy dachowe, choć dość urokliwe, nie są jednak funkcjonalne.

- Nie wstawimy do takiego pomieszczenia wszystkich rodzajów mebli, skosy zabierają sporo przestrzeni, trudniej też zagospodarować przestrzeń pod nimi - mówi architekt.

Dlatego jeśli planujemy mieć więcej niż jedną kondygnację, warto zastanowić się nad domem z piętrem. Są dobrym rozwiązaniem, kiedy potrzebna jest duża przestrzeń, a nie pozwala na to
mały metraż działki.

- Są też proste w budowie, ze względu na mniej skomplikowaną konstrukcję dachu niż w przypadku domu z poddaszem - mówi Pawełczyk.

Warto się też zastanowić, czy potrzebna będzie nam piwnica, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami i wydłużeniem prac budowlanych.

- Dodatkowa kondygnacja to dobry pomysł w przypadku projektów domów na wąskie działki, bo pozwoli na lepsze wykorzystanie przestrzeni. Do piwnicy można przenieść np. kotłownię, pralnię, garaż czy spiżarnię - mówi architekt. - Przed zakupem takiego projektu warto sprawdzić, jaki jest poziom wód gruntowych, by nie zalewały nam potem piwnicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska