Jak skutecznie rzucić palenie? Domowe sposoby na rzucenie palenia i porady, jak rzucić palenie i nie przytyć

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Rzucenie palenia znacznie zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych[/b], jak chociażby zawał serca czy udar mózgu. Dlaczego jeszcze rzucić palenie? Chociażby po to, aby dodać sobie urody. Zerwanie z nałogiem sprawi, że skóra stanie się promienna, włosy odzyskają blask, a paznokcie staną się zdrowe i silne.
Rzucenie palenia znacznie zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych[/b], jak chociażby zawał serca czy udar mózgu. Dlaczego jeszcze rzucić palenie? Chociażby po to, aby dodać sobie urody. Zerwanie z nałogiem sprawi, że skóra stanie się promienna, włosy odzyskają blask, a paznokcie staną się zdrowe i silne. pixabay
Przepis na rzucenie palenia jest prosty. Przynajmniej w teorii. Potrzebujesz tylko chęci i motywacji. W praktyce tak różowo już nie jest, dlatego podpowiadamy jak skutecznie rzucić palenie, a do tego nie przytyć. Pomogą wam w tym proste domowe sposoby.

Jak skutecznie rzucić palenie

Po pierwsze wybierz moment i działaj. Nie warto odkładać rzucenia palenia do Nowego Roku, czy do ostatniego papierosa w paczce.

Jeśli masz w domu papierosy schowane na czarną godzinę, czym prędzej się ich pozbądź!

Przeszukaj też kieszenie kurtek, torebki i inne miejsca, gdzie mogą ukrywać się zapomniane „szlugi”. Ważne jest, aby w momentach słabości taki zabłąkany papieros nie wpadł ci w ręce, rujnując skuteczny plan rzucenia palenia.

Jeśli po rozstaniu z nikotyną drażni cię zapach dymu, zrób w domu gruntowne porządki, wypierz firanki, nakrycia, „okopcone” kurtki. Jeśli to możliwe unikaj też towarzystwa palaczy.

Nie musisz zrywać kontaktów z palącymi znajomymi, poproś jedynie, aby nie palili w twojej obecności. Unikaj też mocno zakrapianych imprez.

  1. Mocniejsze trunki potęgują potrzebę „dymka”, a tym samym zmniejszają skuteczność rzucania palenia.
  2. Będąc w stanie ograniczonej świadomości możesz ulec pokusie i następnego dnia walkę trzeba będzie zaczynać od nowa.

Dobrze opowiedzieć znajomym, że zdecydowaliśmy się rzucić palenie. Będzie to dla nas dodatkowa motywacja, by wytrwać w swoim postanowieniu.

Sport to zdrowie, ale i sprzymierzeniec w walce z rzuceniem palenia. Wyjdź pobiegać, zapisz się na basen albo siłownie. Krótko mówiąc zajmij się czymś, co odwróci twoją uwagę od papierosów i wpłynie na skuteczniejsze rzucania palenia. Warto mieć też pod ręką:

  • słonecznik
  • pestki dyni
  • surowe warzywa
  • gumę do żucia

Staraj się nie zajadać słodyczami czy słonymi przekąskami potrzeby zapalenia papierosa, bo szybko może się okazać, że przypłaciłeś rozstanie z nałogiem problemami z utrzymaniem wagi.

Pamiętaj: z badań wynika, że palacze statystycznie żyją dziesięć lat krócej, w porównaniu do osób niepalących!

Silna motywacja to połowa sukcesu. Postaw w widocznym miejscu skarbonkę i wrzucaj do niej każdego dnia kwotę, jaką wcześniej wydawałeś na papierosy. Gdy pojawią się chwile słabości przelicz zawartość skarbonki, a za zaoszczędzoną sumę pozwól sobie na drobną przyjemność. Warto mieć też mocną broń na chwile szczególnej słabości.

Zdjęcia obrazujące skutki palenia robią piorunujące wrażenie. W internecie znajdziecie ich całe mnóstwo.

Lekarz wlewa nadzieję w serca palaczy: Pierwsze skutki rzucenia palenia już po 20 minutach!

Domowe sposoby na rzucenie palenia

Soda oczyszczona
Bardziej podatny na uzależnienia jest organizm zakwaszony, dlatego naszym sprzymierzeńcem w rzucaniu palenia jest… soda oczyszczona. Soda jest wysoko zasadowa, dlatego zmniejsza kwasowość organizmu, a taki organizm ma mniejszy pociąg do nikotyny.

Jak wykorzystać sodę w walce z nikotyną? Są proste domowe sposoby rzucania palenia. Wystarczy dodać do szklanki wody jedną łyżeczkę sody oczyszczonej i - gdy proszek zupełnie się rozpuści - wypić miksturę.

Czynność powtarzamy dwa razy dziennie przez tydzień. W kolejnym tygodniu wystarczy pić miksturę raz dziennie.

Uwaga! Tej metody nie należy stosować dłużej niż dwa tygodnie, bo może powodować uszkodzenie nerek. Ostrożnie do spożywania sody powinny też podchodzić osoby z nadciśnieniem.

Innym domowym sposobem rzucania palenia jest płukanie ust wodą z sodą za każdym razem, gdy czujemy potrzebę zapalenia papierosa.

Pieprz cayenne, czyli papryczka chili

Ci, którzy korzystali z tego domowego sposobu rzucania palenia twierdzą, że pikantny smak przyprawy zmniejsza chęć zapalenia papierosów. Pieprz cayenne jest też przeciwutleniaczem, który korzystnie wpływa na stan błony płuc.

Waleriana

Wielu palaczy sięga po przysłowiowego dymka w chwilach stresu i zdenerwowania. Z badań wynika, że 2-3 filiżanki naparu waleriany dziennie mogą złagodzić głód nikotynowy i pomóc w skutecznym rzuceniu palenia.

Waleriana ma właściwości uspokajające, dlatego warto napić się jej zwłaszcza przed snem. W trakcie dnia nie nadużywajmy jednak tego sposobu, ponieważ waleriana, stosowana w nadmiarze, może powodować senność.

Guma do żucia
Skuteczną metodą wspomagającą rzucenie palenia bywa też sięgnięcie po gumę do żucia za każdym razem, gdy pojawia się chęć zapalenia.

Lepiej wybierać te bezcukrowe, ponieważ nie mają one szkodliwego wpływu na szkliwo zębów.

Jak rzucić palenie i nie przytyć

Skuteczne rzucenie palenia to jedno. Ważne jednak, aby rozwiązanie jednego problemu nie przysporzyło nam kolejnego w postaci niekontrolowanego tycia. Jak rzucić palenie i nie przytyć?

Pomogą ci w tym:

  • regularne, zdrowe posiłki
  • picie odpowiedniej ilości wody
  • aktywność fizyczna.

Regularne, zdrowe posiłki
Rzucenie palenia może spowodować chęć podjadania, dlatego warto zadbać o ustalenie regularnego rytmu posiłków (spożywanych co 3-4 godziny) i konsekwentnie się go trzymać.

Przy założeniu, że będziemy spożywać 5 posiłków dziennie, trzy z nich mogą być bardziej obfite, natomiast dwa powinny mieć formę owocowych lub warzywnych przekąsek. Po pierwsze dlatego, że warzywa i owoce są bogatym źródłem witamin, ale również dlatego, że zawarty w nich błonnik daje nam uczucie sytości na dłużej, a do tego przyspiesza oczyszczanie organizmu z toksyn.

W przypadku posiłków głównych lepiej zrezygnować z fast foodów, a w ich miejsce wprowadzić do diety bogate w białko ryby i drób oraz węglowodany złożone, takie jak pieczywo razowe czy brązowy ryż, bo one dadzą nam uczucie sytości na dłużej. Dzięki temu unikniemy rozdrażnienia, które mogłoby potęgować chęć sięgnięcia po papierosa.

Po pierwsze wybierz moment i działaj. Nie warto odkładać rzucenia palenia do Nowego Roku, czy do ostatniego papierosa w paczce.
Po pierwsze wybierz moment i działaj. Nie warto odkładać rzucenia palenia do Nowego Roku, czy do ostatniego papierosa w paczce. pixabay

Picie odpowiedniej ilości wody

Zdrowy człowiek, zwłaszcza ten który rzucił palenie i chce oczyścić organizm z toksyn, powinien wypić każdego dnia minimum 2 litry płynów, najlepiej w postaci wody mineralnej (szczególnie polecana jest ta niegazowana, ponieważ nie działa drażniąco na żołądek). Uczucie łaknienia pomogą również zmniejszyć napary ziołowe, m.in. z melisy (dodatkowo taki napar może ukoić napięcie nerwowe, związane z rzuceniem palenia) oraz kozłka lekarskiego.

Aktywność fizyczna

Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdybyśmy po rzuceniu palenia mogli sobie pozwolić na codzienną porcję ruchu. Może to być np. 30-minutowy jogging, pływanie, maszerowanie, jazda na rowerze, ćwiczebna na siłowni albo taniec.

Ważne, aby wybrać taką aktywność, która sprawia nam przyjemność. W innym razie szybko się zniechęcimy.

Dlaczego tyjemy po rzuceniu palenia?

Zawarta w papierosach nikotyna powoduje przyspieszenie przemiany materii, a do tego hamuje uczucie głodu, dlatego ci, którzy walczą z nałogiem, skarżą się czasami na wzrost wagi. Rzucając palenie warto więc pomyśleć nad modyfikacją diety oraz włączeniem aktywności fizycznej.

Ci, którzy nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji pytają często „ile przytyje po rzuceniu palenia?”. Wszystko zależy od tego, ile kalorii więcej dostarczymy swojemu organizmowi. Jeśli zrywając z nałogiem zaczniemy się zdrowo odżywiać, a do tego regularnie ćwiczyć, to nie tylko nie przytyjemy, ale możemy wręcz schudnąć.

Objawy rzucenia palenia

Przykre konsekwencje rzucenia palenia mogą pojawić się już kilka godzin po rozstaniu z nałogiem i utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.

Do najczęstszych objawów rzucenia palenia tytoniu należą:

  • drażliwość – można ją złagodzić farmakologicznymi środkami dla osób rzucających palenie lub łagodnymi środkami uspokajającymi (jedne i drugie są dostępnymi w aptece), ale zanim po nie sięgniemy warto spróbować domowych metod, np. wypijając w ciągu dnia napar z melisy.
  • trudności z koncentracją – jedynym sposobem jest przeczekanie tego przykrego objawu odstawienia palenia tytoniu, dlatego na rozstanie z nałogiem najlepiej wybierać czas, który nie wymaga od nas wzmożonej koncentracji lub intensywnej pracy umysłowej, np. podczas urlopu.
  • spadek nastroju – najlepiej radzić sobie z tym przykrym objawem rzucenia palenia zajmując czymś myśli. Idealnym rozwiązaniem jest aktywność fizyczna, która dodatkowo dotleni nasz organizm i zapewni wyrzut endorfin, zwanych… hormonami szczęścia.
  • bezsenność – aby jej uniknąć warto zrezygnować z picia popołudniami mocnej kawy lub herbaty, a zamiast nich włączyć do codziennego rytmu umiarkowaną aktywność fizyczną. Zanim pójdziemy spać warto też przewietrzyć sypialnię, ponieważ świeże powietrze sprzyja szybszemu zasypianiu. Pomóc w walce z tym przykrym objawem odstawienia tytoniu może również napar z melisy.
  • kaszel palacza lub drapanie w gardle – podobnie jak w przypadku przeziębienia pomocne bywają dostępne w aptece tabletki na gardło. Jeśli kaszel utrzymuje się przez dłuższy czas, warto wybrać się do lekarza.

Ile oczyszcza się organizm po rzuceniu palenia?

Płuca już w pierwszej dobie zaczynają intensywnie oczyszczać się, eliminując toksyny.

Po 48 godzinach od rzucenia palenia poprawia się zmysł smaku i węchu, a to za sprawą usunięcia nikotyny z organizmu.

Proces, w którym organizm oczyszcza się po rzuceniu palenia trwa jednak nadal.

Już w ciągu pierwszego tygodnia zmniejsza się ilość dwutlenku węgla we krwi, a wzrasta ilość tlenu, więc nasze samopoczucie staje się wyraźnie lepsze.

Po dwóch tygodniach powinniśmy poczuć, że wchodzenie po schodach sprawia nam mniejszy problem niż dotychczas. Po miesiącu oczyszczony organizm wysyła nam pierwsze sygnały zewnętrzne w postaci poprawy wyglądu skóry, włosów i paznokci.

Każdy kolejny miesiąc to czas intensywnej regeneracji. Skutkiem oczyszczenia organizmu jest między innymi wzrost odporności, a także zanikanie tzw. kaszlu palacza. Ile trwa oczyszczanie się organizm po rzuceniu palenia? Co najmniej kilka miesięcy i zależy od tego, jak długo paliliśmy. Wieloletnich zmian nie da się odwrócić jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Dlaczego rzucić palenie?

Rzucenie palenia znacznie zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, jak chociażby zawał serca czy udar mózgu.

Dlaczego jeszcze rzucić palenie? Chociażby po to, aby dodać sobie urody. Zerwanie z nałogiem sprawi, że skóra stanie się promienna, włosy odzyskają blask, a paznokcie staną się zdrowe i silne. Część kobiet zauważyła, że rzucenie palenia spowodowało też redukcję cellulitu. Jeśli to was nie przekonuje, rzućcie palenie z oszczędności! Szybko okaże się, że zaoszczędzone na dymku pieniądze dadzą wam sporo frajdy, kiedy będzie mogli je wydać na małe i większe przyjemności.

Jaki wpływ na zdrowie mają e-papierosy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska