Jak sobie poradzić z przemocą w rodzinie

fot. Archiwum
Mieczysława Kwolek-Pawełczak
Mieczysława Kwolek-Pawełczak fot. Archiwum
Na pytania czytelników nto odpowiada Mieczysława Kwolek-Pawełczak ze Stowarzyszenia na rzecz Ludzi Uzależnionych “To człowiek" w Opolu.

- Mój syn ma 27 lat, sporo pije, czasem bierze narkotyki. Był już na detoksie, leczono go też ambulatoryjnie. Niestety, jest coraz gorzej, pije ciągami i wynosi rzeczy z domu. Po ostatniej awanturze wezwałam policję. Syn się przestraszył i obiecał, że podejmie leczenie. Gdzie powinien pójść? - pyta mieszkanka Opola
- Jeśli syn chce podjąć terapię, powinien się zgłosić do Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia przy ul. Głogowskiej 25b w Opolu, tel. 77 455 25 35. Gdyby zmienił zdanie, może Pani skierować wniosek o poddanie go leczeniu w Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych lub zgłosić sprawę do sądu i wnieść o ubezwłasnowolnienie syna w zakresie wyrażenia zgody na leczenie.
Jeśli syn dopuszczał się przemocy fizycznej, proszę to udokumentować i poddać się obdukcji lekarskiej.
Powinna Pani wiedzieć, że kilka dni temu zmieniła się ustawa o przemocy w rodzinie. Teraz to kat, a nie ofiara musi opuścić mieszkanie.

- Niedawno zmarł mój brat, a szwagierka nie potrafi poradzić sobie z synem. Chłopak znęca się nad nią, pije i zmusza do brania kredytów. Szwagierka ma depresję, a my nie wiemy, jak jej pomóc? - zastanawia się czytelnik
- Najbliższa rodzina ma prawo złożyć do sądu wniosek o stosowaniu przemocy i poprosić o ustanowienie kuratora. Możecie też powiadomić miejscowy ośrodek pomocy społecznej. Nasi prawnicy pomogą wam napisać pisma.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska