Jak spędzać czas z dziećmi, gdy wokół wciąż tyle ograniczeń?

Materiał partnera zewnętrznego
Źródło: Pixabay
Źródło: Pixabay
Od wielu tygodni są zamknięte żłobki, przedszkola i szkoły. A to oznacza, że rodzice spędzają mnóstwo czasu ze swoimi dziećmi. Zwłaszcza ci, którzy mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Rząd zdecydował się na zawieszenie zajęć w szkołach. Termin, kiedy dzieci wrócą do szkół i przedszkoli na razie nie jest znany, ale już wiadomo, że raczej w tym roku szkolnym szkoły nie wrócą do swojej działalności w pełnym rytmie.

To ważne, by podczas wolnego od szkoły dzieci nie wychodziły na place zabaw, nie spotykały się ze sobą i nie przebywały w miejscach publicznych. Tylko jeśli pozostaną przez ten czas w domach, odwołanie zajęć szkolnych będzie miało sens. Dane pokazują, że dzieci stosunkowo rzadko chorują na koronawirusa, mogą jednak być jego nosicielem i zarażać innych.

W praktyce pozostanie w domu z dzieckiem nie jest wcale łatwe. Co prawda od minionego poniedziałku został zniesiony zakaz wstępu do lasów, parków i na skwery. Ale nadal nie można korzystać z placów zabaw! Jak więc urozmaicić czas swoim dzieciom? Warto na pewno zapewnić im porcję świeżego powietrza. Spacer to na pewno dobry pomysł. Ale warto pamiętać, żeby spacerować tam, gdzie nie ma ludzi!

Sporo informacji, jak zagospodarować czas maluchom można znaleźć w internecie. Szczególnie na blogach o rodzicielstwie jest mnóstwo inspirujących pomysłów. Poza szukaniem w sieci inspiracji warto też przypomnieć sobie o znanych od dawna sposobach na wspólne spędzanie czasu. Co można robić z dzieckiem w domu? Choćby grać w planszówki, karty, warcaby czy szachy. Warto wspólnie czytać książki, podsunąć dziecku komiksy, które kiedyś samemu się czytało. Nie zaszkodzi też oglądanie kanałów dla dzieci w telewizji czy filmów dokumentalnych na platformach vod.

Można ten wspólny czas przeznaczyć na nowe hobby. Rodzice mogą wciągnąć pociechy w swoje ulubione zajęcia. Kto lubi majsterkować, może włączyć w to dzieci. A może gra na instrumencie przypadnie do gustu najmłodszym?

Trzeba też dzieciom pomóc w nauce. Dziś nauczyciele prowadzą zajęcia zdalnie. Dziecko potrzebuje więc wsparcia. Warto przypilnować pociechy, by regularnie odrabiały zlecone przez nauczycieli zadania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska