Jak szukać pracy za granicą? Poradnik

Tomasz Gdula [email protected] - 77 48 49 528
Za granicą najbezpieczniej podjąć pracę w firmie, w której już pracuje ktoś znajomy.
Za granicą najbezpieczniej podjąć pracę w firmie, w której już pracuje ktoś znajomy.
Szukając pracy za granicą najlepiej skorzystać z rad znajomych, poczytać fora w internecie lub iść do renomowanej agencji zatrudnienia.

Najlepszym źródłem informacji o warunkach pracy i życia w danym kraju, a szczególnie o solidności firmy, w której chcemy się zatrudnić jest rozmowa ze znajomymi, którzy już tam pracują.

- Byłem trzy razy w Holandii. Raz na własną rękę, a dwukrotnie w oparciu o rekomendację znajomych - mówi Bartosz Niemczyk z Kędzierzyna-Koźla.

- Po pierwszym razie zostałem oszukany na kilkaset euro i odzyskałem pieniądze dopiero po artykule w nto, natomiast kolejne wyjazdy były już udane. Teraz sam podpowiadam znajomym, jak szukać pracy za granicą.

A najważniejsze w tej kwestii jest oparcie się na radach ludzi, do których mamy zaufanie.

Nie każdy ma jednak znajomych pracujących za granicą. W takiej sytuacji nie należy jednak rezygnować, lecz skorzystać z innych źródeł wiedzy.

Jednym z najlepszych i dostępnych każdemu jest Europejska Sieć Doradców Zawodowych Eures.

Dobrym źródłem wiedzy dla poszukujących pracy za granicą są także fora internetowe.

Można tam nie tylko znaleźć informacje na temat obyczajów panujących w danym kraju czy tego, na jaklą prace jest zapotrzebowanie, ale - co niezwykle ważne - także zweryfikować wiarygodność firmy, która ma by ć naszym pośrednikiem lub bezpośrednim pracodawcą.

Jak sprawdzić, czy firma oferująca pośrednictwo pracy jest uczciwa i nie nabije nas w butelkę?

Możesz sprawdzić pracodawcę w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia

Kolejnym krokiem przed spakowaniem walizek powinno być zapoznanie się z adresami i numerami telefonów polskich placówek dyplomatycznych w kraju do którego się udajemy.

Dzięki temu w razie zagrożenia lub innej nagłej sytuacji, nawet bez znajomości miejscowego języka będziemy mogli poprosić o skuteczną pomoc. W swoim notesie warto też mieć namiary na polskie organizacje, broniące w danym kraju praw zatrudnionych tam Polaków.

Działają one głownie w państwach, gdzie Polaków jest najwięcej, m.in. Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii i Holandii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska