Jak szukać pracy?

Dorota Richter [email protected] 77 44 32 568
Internet jest pomocny w poszukiwaniu pracy, ale trzeba też sięgnąć do innych źródeł. (fot. sxc)
Internet jest pomocny w poszukiwaniu pracy, ale trzeba też sięgnąć do innych źródeł. (fot. sxc)
Szukaj pracy z głową. Rozmowa z Ewą Chmielewską-Baryliszyn, doradcą zawodowym z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Opolu.

- Od czego zacząć poszukiwania pracy?

- Na samym początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie: jakiej pracy szukamy? Nie powinniśmy jednak analizować jedynie swojego wykształcenia i doświadczenia. Musimy odpowiedzieć sobie na szereg dodatkowych pytań.

Zobacz: Opole. Urząd Pracy już nie ma pieniędzy na staże i stypendia

W jakim zawodzie czy branży chcemy pracować? W jakim środowisku ma być wykonywana praca? Czy ma to być praca w pomieszczeniu, a może na zewnątrz? Czy ma nam zapewniać kontakt z ludźmi, albo wręcz przeciwnie? Dopiero po takiej wnikliwej analizie możemy zacząć rozglądać się za pracą.

- Gdzie jej szukać?

- Warto przeglądać ogłoszenia w prasie czy w internecie. Chociaż musimy mieć świadomość, że to nie wystarczy. Pomocne okazują się znajomości. Gdy staramy się o zatrudnienie z czyjegoś polecenia, pracodawca już coś o nas wie. Już na starcie mamy kredyt zaufania i nie musimy go budować.

Zrozumiałe, że szukanie pracy przez znajomości rodzi pewne obawy moralne. Często zastanawiamy się, czy wypada, czy tak na pewno można. Jednak pamiętać należy, że właśnie ta metoda szukania pracy jest najskuteczniejsza. Najwięcej osób w ten sposób znajduje zatrudnienie.

- A jeśli ktoś nie ma znajomości?

- Pracę też można znaleźć, tylko trzeba poszukać innych możliwości. Oprócz ogłoszeń prasowych można szukać ofert zatrudnienia na witrynach sklepowych, gdzie są często wywieszane ogłoszenia. Można też skorzystać z pomocy agencji pośrednictwa pracy, które stają się coraz bardziej profesjonalne. Ponadto warto skorzystać z pomocy powiatowych urzędów pracy lub z wojewódzkich urzędów pracy.

- Czy warto roznosić swoje CV do firm, które nie poszukują aktualnie pracowników?

- Jaką skuteczność ma ta metoda? Trudno powiedzieć. Myślę, że jeśli ktoś jest osobą doświadczoną, ma ciekawe CV i jest atrakcyjnym pracownikiem na rynku pracy, można skorzystać z tej formy. A nuż spodobamy się pracodawcy.

Zobacz: O jakim szefie marzą Polacy?

Jednak większe szanse na zatrudnienie będziemy mieli, odpowiadając na konkretne ogłoszenie.

- Ile czasu trzeba poświęcić na szukanie pracy?

- Tak się już mówi, że poszukiwanie pracy to też praca. Trzeba to robić każdego dnia i poświęcić nawet kilka godzin. To nie jest zajęcie na pięć minut, które można wykonać, pijąc poranną kawę.

Najlepsze szanse na znalezienie pracy mamy, gdy wykorzystamy wszystkie możliwości. To znaczy, że będziemy śledzić ogłoszenia, pytać wśród znajomych, odwiedzimy urząd pracy. A tego nie da się załatwić w parę minut.

- A co, jeśli mimo wszystko nic nie znajdziemy?

- Warto pomyśleć, czy problemem nie jest brak odpowiednich kompetencji. Może powinniśmy wziąć udział w szkoleniu bądź przekwalifikować się. Można również skorzystać z porad doradców zawodowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska