W skrócie
Pamiętaj, aby precyzyjnie pilnować czasu gotowania. W ten sposób uzyskasz jędrne warzywa o chrupiącej konsystencji. Ważne jest także zachowanie witaminy C i K, a także błonnika. W brokułach znajdziesz także przeciwutleniacze, które wspomagają zachowanie zdrowia i urody. Jeżeli warzywa są młode, to możesz ugotować je razem z łodygą. Starsze egzemplarze polecam obrać ze zdrewniałej warstwy pnia, a potem poszatkować je na 1 cm plasterki. Taka łodyżka będzie świetnie nadawać się do zupy jarzynowej, dań z makaronu lub zapiekanek. Poznaj 3 metody gotowania brokułów do obiadu.
Tradycyjne gotowanie brokułów w garnku
Garnek z grubym dnem wypełnij wodą, aby w mogła w całości przykryć różyczki brokułu. Następnie dodaj łyżeczkę soli. Zagotuj wodę i wsyp ostrożnie umyte porcje brokułu. Warzywo gotuj na sposób al dente przez 3 minuty, a następnie przerzuć do miski z zimną wodą z lodem. Dzięki blanszowaniu brokuły nie stracą intensywnego zielonego kolor oraz przerwiesz proces gotowania. Jeżeli chcesz, aby brokuły były bardziej miękkie, to wydłuż czas gotowania do 5 minut.
Gotowanie brokułów na parze
Ta metoda pozwala na zachowanie największej ilości składników odżywczych, które nie uciekają do wody. Możesz użyć parownika metalowego lub bambusowego stawianego na garnku, albo urządzenia elektrycznego. Tak ugotowane brokuły będą sprężyste i nadal chrupiące.
Rondelek wypełnij litrem wody i zagotuj.
Koszyk do gotowania na parze umieść na garnku z wrzątkiem.
Podzielone różyczki brokułu włóż do pojemnika do gotowania na parze.
Przykryj pokrywką lub czystą ściereczką i gotuj na parze przez 5 minut.
Gotowanie brokułów w mikrofalówce
Ostatnia metoda jest najszybsza. Jednak zwróć uwagę, aby użyta miska nadawała się do gotowania w mikrofalówce. Dzięki temu unikniesz pęknięcia szkła lub roztopienia materiału. Wystarczy, ze brokuły umieścisz w odpowiednim naczyniu, dodasz 30-40 ml wody, przykryjesz szczelnie folią aluminiową lub specjalną pokrywką. Gotuj na najwyższej dostępnej mocy przez 3-4 minut. Brokuły są gotowe do podania.
Przechowywanie ugotowanych brokułów
Po ugotowaniu brokuły możesz przechowywać w lodówce do 3 dni. Przełóż je do szczelnego pojemnika przeznaczonego do kontaktu z żywnością. Przed przechowywaniem możesz doprawić je solą, pieprzem, świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny lub oliwą z oliwek. Nadmiar brokułów możesz też zamrozić. Przed włożeniem ich do woreczka przeznaczonego do mrożenia zblanszuj je we wrzątku i w lodowatej wodzie. Zachowają zielony kolor i smak.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kuchni codziennie. Obserwuj StronaKuchni.pl!