Jak ukrócić proceder eksportu leków? Opolscy posłowie mają pomysł

Redakcja
Farmaceuci mają dość tłumaczenia ludziom, że leków nie ma i nie wiadomo kiedy będą.
Farmaceuci mają dość tłumaczenia ludziom, że leków nie ma i nie wiadomo kiedy będą. Grzegorz Demninski/Polskapresse
Posłowie z Opolszczyzny mają pomysł, jak ukrócić proceder eksportu medykamentów. Teraz zajmie się nim sejmowa podkomisja.

Do tej pory rząd nie potrafił ukrócić procederu eksportu leków z Polski, bo prawo nie zabrania krajom unijnym handlu lekami.

Oznaczało to systematyczne "czyszczenie"polskich aptek z wielu specyfików, które u nas są znacznie tańsze niż na Zachodzie. Rozwiązanie znaleźli opolscy posłowie Janina Okrągły i Rajmund Miller.

Napisali projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego, wskazując sposoby ograniczenia eksportu leków z Polski. A w ostatni wtorek rozpoczęła pracę 9-osobowa sejmowa podkomisja, która wcieli te pomysły w życie.

Przeczytaj też: Leki zamiast do aptek trafiają za granicę

- Mamy już za sobą pierwsze spotkanie, w czwartek będzie drugie - zapowiada Janina Okrągły, przewodnicząca podkomisji. - Rozważamy dwie koncepcje. Według pierwszej hurtownia będzie musiała najpierw zgłosić wojewódzkiemu inspektorowi farmaceutycznemu, że chce sprzedać leki za granicę. Ten powiadomi o tym Główny Inspektorat Farmaceutyczny i jeśli okaże się, że chodzi o farmaceutyki, których w polskich aptekach brakuje, ich wywóz zostanie zablokowany.

Drugi wariant zakłada utworzenie tzw. aktywnej listy leków, znajdujących się pod szczególną kontrolą, i jej aktualizowanie co 2 miesiące. Hurtownie wiedziałyby więc z góry, o które leki chodzi. W razie złamania zakazu ich wywozu groziłoby im cofnięcie pozwolenia na działalność oraz kara - maksymalnie 500 tys. zł.

- Ingerujemy w prawo unijne, dlatego musimy się jeszcze zwrócić do Komisji Europejskiej o akceptację naszego projektu - dodaje Janina Okrągły. - Powinniśmy ją uzyskać, gdyż ścieżka została już przetarta przez Hiszpanię i Włochy, skąd wcześniej też masowo wywożono leki do innych krajów.

W Polsce w tzw. handel równoległy zamieszane są także niektóre apteki i dzienne oddziały w szpitalach, które najpierw zamawiają duże ilości leków, po czym je odsprzedają z zyskiem.

Najczęściej wywożone

clexane - lek zmniejszający krzepliwość krwi
insuliny: Humalog, NovoMix
zoladex - wskazany w leczeniu raka gruczołu krokowego
salofalk - na wrzody jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna
sandimum neoralcert - utrudnia odrzucanie przeszczepów
keppra - na padaczkę
serevent, seretide - na choroby płuc
pulmozyme - na mukowiscydozę
rispolept consta - przeciwpsychotyczny
madopar - na chorobę Parkinsona i zespół niespokojnych nóg

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska