Jak uniknąć błędów w zeznaniach PIT?

Edyta Hanszke [email protected] 77 44 32 587
Niektórzy podatnicy nie przechodzą poprawnie całej procedury przekazania zeznania rocznego drogą elektroniczną i zeznanie takie nie dociera do urzędu. (fot. Sławomir Mielnik)
Niektórzy podatnicy nie przechodzą poprawnie całej procedury przekazania zeznania rocznego drogą elektroniczną i zeznanie takie nie dociera do urzędu. (fot. Sławomir Mielnik)
Zdarza nam się zapominać, że od ubiegłego roku obowiązuje dwustopniowa skala podatkowa, źle obliczamy 1 procent albo nie wpisujemy nazwy organizacji, której chcemy go przekazać.

Na podstawie zeznań PIT-36, PIT-36L i PIT-37 pracownicy I Urzędu Skarbowego w Opolu i Izby Skarbowej przygotowali wykaz najczęściej popełnianych przez podatników błędów.

Najczęstsze błędy w zeznaniach PIT-37

  • wpisanie numeru NIP płatnika (zakładu pracy) zamiast własnego numeru NIP;
  • niepodanie roku, za który jest składane zeznanie;
  • niezaznaczenie wyboru sposobu opodatkowania (czyli indywidualnie, wspólnie z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci);
  • pomijanie rubryk informujących o tym, czy celem złożenia formularza jest złożenie zeznania czy korekta zeznania;
  • łączne rozliczenie z małżonkiem w przypadku, gdy jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną w formie zryczałtowanego podatku od dochodów ewidencjonowanych lub opodatkowaną w sposób liniowy;
  • błędnie podany adres zamieszkania; wykazywanie adresu zameldowania zamiast zamieszkania;
  • zamieszczanie danych w nieodpowiednich rubrykach;
  • niezłożenie podpisu;
  • brak załączników do zeznań;
  • popełnianie błędów rachunkowych;
  • niezaokrąglanie podstawy obliczenia podatku i podatku należnego do pełnego złotego;
  • błędne przenoszenie kwot zawartych w informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT 11/8B do zeznania podatkowego PIT;
  • przy obliczaniu podatku za 2009 r. stosowanie nieaktualnej - trzystopniowej skali podatkowej;
  • w przypadku przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego podatnicy popełniają błędy polegające na: wpisaniu niepoprawnego numeru KRS, podaniu niepoprawnej nazwy organizacji; zdarzały się też błędy w wyliczeniu kwoty przekazywanej na rzecz organizacji lub niewykazaniu kwoty pomimo wskazania organizacji.

W przypadku zeznań podatkowych składanych drogą elektroniczną.

Nieprawidłowe odliczenia w ramach ulg podatkowych:

  1. Ulga prorodzinna: podatnicy wpisywali pełną kwotę odliczenia zamiast do wysokości podatku, zdarzało się, że podatnicy odliczali ulgę od dochodu zamiast od podatku.
  2. Ulga na Internet: podatnicy nieprawidłowo odliczali od podstawy opodatkowania wydatki poniesione z tytułu użytkowania sieci Internet, zdarzało się, że podatnicy odliczali pełny limit ulgi, pomimo że wydatki były w niższej kwocie, zdarzało się, że podatnicy odliczali ulgę od podatku zamiast od dochodu.
  3. Ulga rehabilitacyjna: odliczanie wydatków przez podatników nie posiadających orzeczenia o niepełnosprawności, podatnicy nieprawidłowo ustalali kwoty, które miałyby się kwalifikować do odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej, podatnicy korzystali z ulgi pomimo faktu, że nie ponosili wydatków na cele rehabilitacyjne.

Błędy, jakie najczęściej popełniają Podatnicy składający PIt-36 i PIT-36L

Poradnik powstał we współpracy z Izbą Skarbową w Opolu i Pierwszym Urzędem Skarbowym w Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska