Jak ustawa o mniejszościach działa po 10 latach

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Podczas wieczornego spotkania na Seminarium Śląskim zaprezentowano nową publikację DWPN.

Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych - to tytuł książki, jaka ukazała się właśnie staraniem Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej i została zaprezentowana w czwartkowy wieczór podczas Seminarium Śląskiego.

Genezę jej powstania przedstawia we wstępie do publikacji Rafał Bartek, były dyrektor DWPN i obecny lider TSKN: 10. rocznica uchwalenia ustawy skłania nas do zastanowienia się nad wpływem tejże ustawy na recepcję mniejszości w Polsce. Jest to także dobry powód do dyskusji nad zachodzącymi sukcesywnie zmianami i nad rozwojem samych mniejszości w kontekście ich społecznej akceptacji.

Na zawartość tomu składa się 17 wywiadów, w których o jej funkcjonowaniu wypowiadają się zarówno jej twórcy (byli i obecni posłowie), samorządowcy i działacze mniejszości (nie tylko niemieckiej, także litewskiej, białoruskiej czy kaszubskiej) korzystający z ustawy w praktyce, eksperci oraz urzędnicy państwowi.

Z głosów tych wynika jasno, że niektóre zapisy ustawy są realizowane bardzo dobrze (na Śląsku Opolskim dotyczy to choćby tablic dwujęzycznych), inne wciąż czekają na lepsze wypełnienie życiem, by wymienić choćby kwestię korzystania w gminach z języka pomocniczego. Jedne mniejszości potrafią z możliwości ustawy korzystać lepiej, inne wciąż się tego uczą. Ustawa w tym kształcie ma swoich zdecydowanych zwolenników i obrońców (np. Jerzy Szteliga),jak i zdeklarowanych przeciwników (Jerzy Czerwiński).

Różne oceny wystawiali ustawie także uczestnicy czwartkowego panelu w Kamieniu Śląskim - od bardzo dobrej do słabej dostatecznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska