Wojewódzki Konserwator Zabytków w Opolu wziął pod swoje skrzydła unikalny drewniany budynek stacyjny w Bukowie.

 

- Jesteśmy dumni z naszej stacji, jest bardzo ładna i jedyna w swoim rodzaju - mówi Piotr Witek, sołtys Bukowa w gminie Murów. - Dbamy o nią, sprzątamy teren wokół niej. To wizytówka naszej wsi.

 

Stacja w Bukowie znajduje się na linii kolejowej Opole - Kluczbork.

Kilka lat temu PKP oraz mieszkańcy wsi wyremontowali zniszczony budynek.

M.in. wstawiono okna, uzupełniono elewację, pomalowano budynek, wybrukowano plac przed nim.

 


Mieszkańcy wsi są dumni ze swojej stacji

 

W ramach programu “Nasza stacja - naszą wizytówką” strażacy z OSP Bukowo, rada sołecka i miejscowe dzieci oraz młodzież posadzili też świerki wzdłuż peronu (w zeszłym roku zostały jednak wycięte), urządzili klomby, posadzili kwiaty.

 

Potem władze gminy wystąpiły z  wnioskiem do wojewódzkiego konserwatora zabytków o wpisanie budynku stacyjnego do rejestru zabytków.

- To jeden z niewielu drewnianych budynków stacyjnych tego typu nie tylko na Opolszczyźnie, ale i w Polsce - podkreśla Andrzej Puławski, wójt gminy Murów. - Chcemy chronić jego charakter, a wiadomo, że najlepiej to robić we współpracy z konserwatorem zabytków.

 

Stacja PKP Bukowo została właśnie wpisana do rejestru zabytków.

Oznacza to, że jest prawnie chroniona, a każdy remont musi odbywać się za zgoda i pod nadzorem konserwatorskim.

 

Drewniany budynek zbudowany został w XIX w na planie prostokąta.

Jest jednokondygnacyjny, drewniany o konstrukcji szkieletowej z wypełnieniem pomiędzy  elementami konstrukcyjnymi deskowaniem z profilowanymi listwami przykrywającymi styki.

Budynek powstał na ceglanej podmurówce, jest kryty dachem jednospadowym z okapem wspartym na profilowanych kroksztynach. Wnętrze podzielone na trzy pomieszczenia.