Jak Wrocław staje się bardziej smart?

Materiał informacyjny T-Mobile
Udostępnij:
Okolice obiektów turystycznych już nie będą zablokowane przez autokary a osoby z niepełnosprawnością nie będą szukać miejsca parkingowego w nieskończoność.

Miejsca postojowego Wrocławiu szukają zarówno mieszkańcy jak i turyści. Parkingów blisko centrum i atrakcji turystycznych nie wystarcza dla wszystkich, dlatego kierowcy często krążą po wąskich uliczkach miasta w poszukiwaniu wolnego miejsca, marnując czas i paliwo, wpływa również na środowisko. Wrocław postanowił to zmienić! Wprowadzając Inteligentny System Parkowania, który wdrożyła firma T-Mobile, Miasto staje się bardziej smart, a wolne miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością i autokarów można podejrzeć w każdej chwili w dedykowanej aplikacji ParkDots od T-Mobile.

Od lat dostrzegamy, jak technologia zmienia naszą rzeczywistość. Portale społecznościowe zmieniły podejście do kontaktów międzyludzkich, aplikacje mobilne zachęcają nas do aktywności, alarmują, kiedy mamy problemy ze snem, pomagają przemieszczać się w nowych okolicach.

Miasto Wrocław poszło o krok dalej, postanowiło wdrożyć innowacyjne rozwiązanie Smart City. Idea inteligentnego miasta jest znana nie od dziś. Polskie miasta pną się w globalnych rankingach Smart City. W raporcie IESE City of Motion znalazły się m.in. Warszawa i Wrocław.

Ok. 60% wszystkich mieszkańców miast chciałoby mieszkać w Smart City. Największy odsetek jest wśród milenialsów 64% - wynika z raportu Capgemini, wrzesień 2020

Miasto Wrocław postanowiło zminimalizować problem długiego poszukiwania miejsc parkingowych przez autokary, co powodowało duży ruch w centrum miasta oraz generowało dodatkowe zanieczyszczenie powietrza. Firma T-Mobile zaoferowania nie tylko technologiczne wsparcie, ale też zdobyty w poprzednich realizacjach know-how, dzięki któremu system detekcji miejsc parkingowych we Wrocławiu powstał bez opóźnień. Urząd Miasta zainwestował w nowoczesny system analizy danych z czujników parkingowych, który w czasie rzeczywistym pozyskuje, przetwarza i analizuje dane dotyczące zajętości miejsc parkingowych. Każdy zainteresowany ma do nich łatwy dostęp dzięki wygodnej aplikacji ParkDots od T-Mobile.

Inteligentne parkingi we Wrocławiu: jak to działa?

Wrocław jako miasto turystyczne, ale też duża aglomeracja miejska, do której codziennie przyjeżdżają tysiące ludzi, zmaga się ze wzmożonym ruchem samochodowym w okolicach centrum. Jest to sytuacja uciążliwa dla mieszkańców oraz szkodliwa dla środowiska. Zauważając ten problem miasto Wrocław postanowiło zadziałać!

Wykorzystując radiową, bezprzewodową sieć w technologii Narrowband IoT firma T-Mobile zainstalowała 220 czujników do dedykowanych miejsc postojowych rozlokowanych w centrum miasta dla autokarów turystycznych. Systemem objęto także miejsca dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami.

Oprócz czujników firma T-Mobile zadbała o odpowiedni system pobierania, przetwarzania i analizy danych z czujników parkingowych, a także o bezpieczną i niezawodną technologię przesyłu danych. Informacje o aktualnej zajętości miejsc parkingowych, które są gromadzone przez system, trafiają do mieszkańców, urzędu miasta i służb porządkowych.

Parkingi we Wrocławiu stały się inteligentne, dzięki T-Mobile

Wrocław jest miastem innowacji, dlatego na zastosowanie rozwiązań Smart City w mieście nie trzeba było długo czekać. Inteligentny System Parkowania, który Urząd Miasta najpierw przetestował, a później wprowadził, wykorzystując technologie od firmy T-Mobile, znacznie skraca czas poszukiwania wolnego miejsca postojowego i ograniczyć zbędny ruch pojazdów w mieście.

Jako Urząd miasta zdecydowaliśmy się na wdrożenie tego systemu, ponieważ od dłuższego czasu realizujemy ideę Smart City, czyli ideę, która zakłada wykorzystanie nowoczesnych technologii w celu poprawy jakości życia mieszkańców.- Robert Bednarski, SmartCity Wrocław.

Jak wygląda realizacja projektu w praktyce?

  • T-Mobile wbudował w miejsca parkingowe bezprzewodowe czujniki wykrywające i raportujące w czasie rzeczywistym ich zajętość.
  • System, który został wprowadzony, składa się z bezprzewodowych czujników parkowania, nowoczesnej technologii transmisji danych NB-IoT, platformy przetwarzania i analizy danych z czujników, oraz aplikacji na smartfony.
  • Technologia NB-IoT jest w stanie obsługiwać nawet do kilkudziesięciu tysięcy urządzeń w zasięgu jednej stacji bazowej,
  • Dzięki technologii NB-IoT baterie w czujnikach parkowania mogą działać autonomicznie wiele lat dzięki znacząco mniejszemu zapotrzebowaniu na energię.
  • Wprowadzenie platformy dla samochodów osób z niepełnosprawnością, a także autokarów turystycznych to dopiero początek. Inteligentny System Parkowania można rozwijać zarówno biznesowo, jak i technologicznie firma T-Mobile jest na to przygotowana.

Czy w przyszłości każde miasto będzie miało inteligentne systemy parkowania?

Miasto Wrocław już planuje rozwój systemu.

Dzięki tej platformie będziemy mieli informację na temat zajętości miejsc postojowych, dzięki temu będziemy mogli właściwie nimi zarządzać. - Robert Bednarski, SmartCity Wrocław

Biorąc pod uwagę fakt, że miasto Wrocław nie jest pierwszym, które wprowadziło u siebie rozwiązania Smart City, można się spodziewać, że w ciągu następnych miesięcy i lat, również inne samorządy będą wprowadzać podobne rozwiązania.
Rozwiązanie, które T-Mobile wprowadziło we Wrocławiu, a także wcześniej w Jeleniej Górze wychodzi naprzeciw wielu światowym trendom Smart City, m.in.:

  • Ekologia – ograniczenie ruchu samochodowego w centrum miasta
  • Nowe technologie, które ułatwiają życie, czyli korzystanie z technologii w sposób przemyślany.
  • Analizowanie danych, które mogą pomóc w dalszych działaniach na rzecz użytkowników: mieszkańców i turystów.

* IESE City of Motion Index, 2019

Wideo

Materiał oryginalny: Jak Wrocław staje się bardziej smart? - Gazeta Wrocławska

Dodaj ogłoszenie