Jak wybrać konto firmowe. Poradnik

Edh
Zakładając konto warto też przyjrzeć się warunkom wydawania i kosztom użytkowania kart płatniczych.
Zakładając konto warto też przyjrzeć się warunkom wydawania i kosztom użytkowania kart płatniczych.
Drogie przelewy, ale niskie opłaty za prowadzenie konta. Tanie przelewy internetowe, ale wysokooprocentowane limity. Jak nie pogubić się w gąszczu bankowych ofert kont firmowych?

Warto dokładnie przeanalizować dostępne opcje, zwracając uwagę na kilka istotnych kwestii, tym bardziej, że właściwie dobrany rachunek może przynieść znaczne oszczędności na operacjach finansowych.

Właściciele małych i średnich firm przyzwyczajeni są do korzystania ze standardowych kont bankowych dla biznesu. Z tego powodu często płacą za usługi, z których nie korzystają.

Żeby nie przepłacać, warto skomponować firmowy rachunek tak, by odpowiadał specyfice funkcjonowania przedsiębiorstwa i ułatwiał jego sprawne i oszczędne działanie.

  • Pierwszym kryterium selekcji, które większość przedsiębiorców bierze pod uwagę, to wysokość opłaty za prowadzenie konta.

Dobrze jest zainteresować się promocyjnymi ofertami, dzięki którym pierwsze miesiące korzystania z rachunku są bezpłatne.

Przedsiębiorcy mogą udać się na przykład do BOŚ Banku, który w ramach nowego produktu Konto Wyjątkowe Biznes Start przez pierwsze półtora roku nie pobiera opłat ani za jego prowadzenie, ani za wykonywane przelewy. Oferta dotyczy jednak tylko firm działających na rynku nie dłużej niż 12 miesięcy, które prowadzą pełną księgowość.

Takie rozwiązania są przydatne zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw dopiero rozpoczynających działalność z takim typem rozliczeń. Kosztowny obowiązek opłacania konta firmowego tymczasowo przepada, a zaoszczędzone środki można przeznaczyć wówczas na pilniejsze potrzeby, których w rozwijającej się firmie nie brakuje.

  • Często kosztem niewielkich opłat za prowadzenie konta, płacimy więcej za transakcje. Dlatego lepiej najpierw przeanalizować, z których usług korzystamy najczęściej, a następnie podliczyć całkowity miesięczny koszt obsługi bankowej.

Może się wówczas okazać, że w ramach konta, za którego prowadzenie płacimy więcej, bank oferuje nam inne usługi w konkurencyjnych cenach i finalnie więcej zyskamy niż stracimy. Mamy szansę otrzymać na przykład korzystniejsze warunki płatności za przelewy i stałe zlecenia, w tym darmowe transfery środków do ZUS i Urzędu Skarbowego, czy pakiety tanich lub nawet darmowych przelewów dodawanych do prowadzonego rachunku jako bonus.

Bank BPH w ramach pakietu Harmonium Plus Active przyznaje klientowi 20 bezpłatnych przelewów krajowych. W takim przypadku trzeba jednak pamiętać, że po wykorzystaniu pakietu wspomniane transakcje mogą być droższe. Lepiej więc sprawdzić, czy korzystniej dla firmy nie będzie zdecydować się na stałą – ale za to niższą – opłatę za każdy przelew.

W ramach warunków prowadzenia konta warto również przeanalizować, czy bank nie pobiera przypadkiem opłaty od każdej operacji na rachunku – w tym od uznania środków – albo procentowo od salda czy obrotów na rachunku.

Zobacz: Pożyczki dla przedsiębiorców z Fundacji Rozwoju Śląska

  • Jeśli prowadząc biznes utrzymujemy kontakty z zagranicznymi kontrahentami, powinniśmy także zwrócić uwagę na czas i cenę realizacji przelewów zagranicznych oraz na możliwość negocjacji kursów wymiany walut.

Negocjowanie kursu waluty w ramach transakcji F/X jest możliwe np. w banku BGŻ w pakiecie Firma Plan 3. Natomiast we wspomnianym już BOŚ Banku, posiadacz konta firmowego może skorzystać z modułu F/X, który oznacza dwa dodatkowe rachunki w dowolnej walucie, niższą opłatę za przelew zagraniczny SWIFT, SEPA oraz przelew przychodzący SWIFT (w zależności od rachunku za moduł trzeba zapłacić, np. 20 zł miesięcznie, albo jest dostępny za darmo).

  • W biznesie liczy się szybki dostęp do firmowych pieniędzy. Dlatego cenne są oferty tych banków, które gwarantują łatwy dostęp do bankowości elektronicznej, a także możliwość dokonywania przelewów przez internet i telefon bez dodatkowych opłat.

Zakładając konto warto też przyjrzeć się warunkom wydawania i kosztom użytkowania kart płatniczych. Na jakie pułapki zwracać uwagę? Zdarza się, że w parze z kartą, za której prowadzenie bank nie pobiera opłaty, obowiązkowe jest wykupienie ubezpieczenia.

Z kosztem użytkowania kart wiąże się też czasami kwestia minimalnej liczby lub wartości realizowanych za ich pomocą transakcji – np. Raiffeisen Bank Polska w pakiecie Złoty i Platynowy proponuje bezpłatne korzystanie z karty debetowej do rachunku, jeśli w ciągu miesiąca wykonane zostaną transakcje bezgotówkowe kartą na kwotę min. 400 zł. W takiej sytuacji warto zorientować się, ile wynosi opłata, gdy zrealizujemy mniej operacji, lub ich wartość będzie niższa niż ustalona przez bank granica.

Zobacz: Banki zaostrzyły politykę kredytową w 2012 roku

  • Przedsiębiorstwa często potrzebują dodatkowego zastrzyku środków finansowych. Decydując się na wybór banku, w którym założymy konto firmowe, dobrze jest więc zwrócić uwagę na dostępność i koszty zaciągnięcia w nim np. limitu w rachunku. Zazwyczaj powiązanie kilku produktów tej samej instytucji finansowej umożliwia uzyskanie korzystniejszych warunków i niższych opłat.

Nie bez znaczenia jest też zminimalizowanie formalności. Dopasowanie źródła finansowania zewnętrznego do potrzeb jest kluczowe. Jego dobór jest dużo łatwiejszy, gdy firma pozostaje w długich relacjach z bankiem. Część oferowanych produktów jest ponadto dostępna wyłącznie dla klientów danej instytucji finansowej.

  • Niezależnie od oferty produktowej, dla wielu przedsiębiorców istotna jest możliwość skorzystania z indywidualnej, bezpośredniej konsultacji. Warto więc sprawdzić, czy w ramach wybranego pakietu firmowego bank gwarantuje nam opiekę osobistego doradcy, który wesprze przedsiębiorcę w tradycyjnych operacjach bankowych, oraz pomoże na bieżąco dobierać produkty bankowe do potrzeb firmy.

 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska